Ako sa chrániť pred úpalom a ako vyriešiť otázku: slnko a seniori? Aj tu platí: dobrý sluha, no zlý pán


535   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
chrániť pred úpalom

Ako sa chrániť pred úpalom, keď slnko páli? Osobitne treba mať počas horúcich dní na zreteli vzťak slnko a seniori. Symbióza, ktorá môže byť nebezpečná. Letá sú z roka na rok horúcejšie a je naozaj náročné sa tomu prispôsobiť. Najmä staršie vekové ročníky môžu byť ohrozené. Slnko je síce kľúčom k dobrej nálade a zdraviu, no na druhej strane môže byť pobyt na ňom nebezpečný. Pre niektorých seniorov dokonca smrteľne!

Prehriatie organizmu – úpal  je nebezpečný stav spôsobený pobytom na priamom slnku. Nebezpečný je aj preto, že sa nemusí prejaviť hneď. K prehriatiu organizmu môže dôjsť aj po niekoľkých po sebe nasledujúcich dňoch, keď sme na slnku strávili iba pár hodín. Stačí, aby nočná teplota neklesla pod 25 °C a prvými tichými signálmi hypertermie sú opuchnuté členky a chodidlá. Ďalším príznakom je nechutenstvo a pocit vyčerpania. Bolesti hlavy, zimnica, triaška, horúčka, závraty či vracanie prichádzajú s niekoľkohodinovým až niekoľkodňovým odstupom. Tento stav je vážnou záťažou pre organizmus a pokiaľ je oslabený vekom či ďalšími diagnózami, môže ísť skutočne a doslova o život. Okrem vyššie spomínaných príznakov môže dôjsť aj k zmätočnému správaniu, k letargii a vylúčiť sa nedá ani upadnutie do bezvedomia.

Vhodné chladenie

K prehriatiu citlivého organizmu seniora však môže dôjsť nielen počas pobutu v exteriéri, ale aj v interiéri. Preto sú v ňom počas horúcich dní žiaduce menšie úpravy. Ochladzovanie priestoru klimatizáciou nie je najšťastnejšie riešenie, môže však pomôcť. Najvhodnejšia je taká klimatizačná jednotka, ktorá má funkciu wind free, teda nerobí prievan, pretože vzduch z nej prúdi cez tisícky otvorov umiestnených na prednej strane. Teplota na klimatizácii by mala byť nastavená max. o 5 stupňov nižšie, než je vonkajšia teplota. Zabráni sa tak vysušovaniu slizníc a očí a najmä teplotnému šoku, keď senior vyjde z miestnosti von. Nevýhodou zase je, že tento rozdiel v teplotách nemusí byť dostačujúci na to, aby sa organizmus neprehrial.

chrániť pred úpalom, slnko a seniori

Ako sa chrániť pred úpalom?

Treba myslieť na to, že termoregulácia už nie je u seniorov taká funkčná. Keďže má v dôsledku fyziologických zmien na telesnej úrovni a aj vplyvom niektorých diagnóz alebo liekov zhoršené vnímanie vonkajšej teploty, aj uprostred horúceho letného dňa mu môže byť zima. V praxi je vyskúšané, že pomáha, ak sú priestory, kde sa senior cez deň zdržiava, zatienené. Je dobré, ak sa ochladzujú, nie však priamo. Na vychladenie miestnosti je možné využiť aj chladenie povrchmi, ako napríklad v strope alebo v podlahách. Malou veľkou pomocou môže byť v kombinácii slnko a seniori aj stolný ventilátor, ku ktorému sa položí sklenená alebo kovová miska naplnená ľadom. Ten sa pomaly roztápa a vzduch, ktorý ventilátor ochladzuje, je obohatený o studenú vodnú paru. Verte, toto pomáha…

Neprehliadnite:

Príroda a bylinky
Príroda a bylinky sú vzácny tovar v obrovskom supermarkete.
Naučte seba i svoje deti poznať jeho silu!

Oblečenie, ktoré chráni

Je veľmi vhodné dozerať aj na letný seniorský šatník. Pokiaľ starý človek žije sám, určite mu dobre padne, ak mu pomôžete vytriediť oblečenie tak, aby mal poruke ľahké kúsky svetlých farieb z prírodných materiálov, ako sú bavlna a ľan.
Seniori by nemali zabúdať ani na repelent, pretože aj zdanlivo neškodné uštipnutie hmyzom môže mať v kombinácii s niektorými užívanými liekmi komplikovaný priebeh.

Obohatená voda

Už to bolo publikované nespočetne veľakrát – seniori málokedy pociťujú smäd, preto by mali dbať na pitný režim. Nedostatok tekutín bol a je jednou z najčastejších príčin ich zhoršeného zdravotného stavu počas letných horúčav.
.Seniori (a rovnako i deti) nemusia pociťovať smäd, lebo v ich mozgových štruktúrach nastali vekom zmeny, ktoré spôsobujú, že telo nedostáva signály o nedostatku vody. Preto je dôležité, aby si seniori, ktorí žijú sami, v pravidelných intervaloch chlipli niekoľko dúškov vody

chrániť pred úpalom, slnko a seniori

Chladené nápoje

Okrem vody sa v praxi osvedčili aj chladené čaje či ovocné a bylinkové limonády.
So seniormi v seniorských zariadeniach lekár vždy začiatkom leta hovorí o liekoch, ktoré užívajú, pretože vysoké teploty účinky niektorých z nich znižujú či inak ovplyvňujú. Takéto poradenstvo sa určite hodí pre každého seniora, bez ohľadu na to, či žije v zariadení, s rodinou alebo sám. Výhodou telemedicíny je, že stačí lekárovi alebo lekárnikovi zavolať, netreba nutne absolvovať návštevu v ambulancii.

Seniorské leto – čas pohody

Bolo by nesmierne na škodu, keby seniori leto prežili iba v zatemnenom interiéri. Slnko je pre nich rovnako blahodarné ako stretnutia s inými ľuďmi a pohyb. Stačí si na tieto aktivity vybrať vhodný čas – dopoludnie, popoludnie, večer, podvečer. Počas najhorúcejších hodín sa odporúča chrániť pred úpalom a ostať v bezpečí chladnejšieho interiéru.

Foto: iStock a archív redakcie