6 tipov, ako zatočiť s fenoménom jarná únava a vyčerpanie a túžba byť fit!


3116   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
6 tipov byť fit

Jarná únava nie je výmysel. Obľúbené ročné obdobie je opäť tu a slnečných lúčov úmerne bude pribúdať a spolu s nimi si užívame aj príjemné teploty. Lákajú tráviť čo najviac času vonku. Stromy aj kvety kvitnú, príroda sa prebúdza k životu. Akurát u vás to vyzerá úplne naopak? Tešili ste sa, ako si budete užívať jarné radovánky, no chýba vám energia, nevládzete, ste oslabení a vyčerpaní? Jarná únava útočí. Nášmu telu po zime chvíľu trvá, kým sa prispôsobí novému obdobiu. Viete, ako mu v tom pomôcť?

Liek takmer na všetko – pohyb

Šport a pohyb zabezpečujú intenzívne vylučovanie endorfínov, ktoré sú známe aj ako hormóny šťastia. Choďte si zabehať, zacvičiť, zaplávať, doprajte si rýchlu chôdzu, namiesto výťahu používajte schody. Endorfíny sa vyplavia vo vašom tele po dostatočnej fyzickej aktivite a následne sa dostaví pocit spokojnosti a dobrá nálada. A to je presne to, čo nevyhnutne potrebujete v boji s jarnou únavou.

6 tipov byť fit

 Jarná únava útočí…

Zmeňte stravovacie návyky

Počas zimného obdobia mnohí skĺznu k nezdravej strave či občasnému prejedaniu sa. Nepomáha tomu ani chladné a neprívetivé počasie, ktoré málokoho vyláka spáliť prijaté kalórie športovaním. Veď hrubé svetre a zimné bundy zakryjú nejaké to kilo navyše. Jar je však už tu a s ňou by mal prísť aj nový štart pre organizmus. Zahoďte nesprávne stravovacie návyky – začnite jesť častejšie, v menších dávkach, doprajte si ľahké a zdravé jedlá, ktoré nezaťažia váš organizmus. Budete sa cítiť lepšie a zároveň sa zbavíte aj tukových vankúšikov.

Dodržujte pitný režim

Dehydrovaný organizmus spôsobuje malátnosť, bolesť hlavy, únavu i poruchy sústredenia. Nepodceňujte dôležitosť pitného režimu. Pite počas celého dňa dostatok tekutín. Najlepší nápoj, aký si môžete dopriať, je obyčajná, čistá voda, prípadne si pitný režim ozvláštnite bylinkovým čajom. Pozor, káva či sladené nápoje sa do pitného režimu nerátajú.

Neprehliadnite:
Každý deň vitamíny, každý deň zdravím nabité smoothies! Doprajte si dúšok na desiatu i na olovrant!

Nezabudnite na vitamín D

Počas slnečných dní si ho doprajte čo najviac pohybom vonku. Nie všetky dni sú však bohaté na slnečné lúče, preto je dobré doplniť si ich aj iným spôsobom. Vitamín D je pre organizmus ozajstný poklad a ovplyvňuje množstvo procesov. Potrebujeme ho pre svaly, kosti, zuby, ale taktiež aj imunitu. Ak ste ospalí, náladoví, malátni a chýba vám energia, mali by ste si zabezpečiť dostatočný prísun tohto vitamínu.

Nepodceňujte dostatok kvalitného spánku

Nič nepomôže telu pri regenerácii a naberaní nových síl viac ako kvalitný spánok. Nezabudnite na dostatočný odpočinok. Doprajte si dlhý a kvalitný spánok, aby ste si dobre oddýchli a ľahšie zvládli prechod na nové ročné obdobie.

6 tipov ako byť fit

Zdravý spánok je všeliek

Ženšen vás prebudí k životu

Veď nie nadarmo sa mu hovorí aj životabudič. Niektorí o ňom dokonca hovoria ako o najzdravšej rastline na planéte. Faktom je, že ženšen má naozaj schopnosť vás prebudiť k životu. Jeho tajomstvo spočíva v tom, že slúži ako takzvaný adaptogén – prostriedok, ktorý pomáha ľudskému organizmu zvládať stres, únavu aj vyčerpanie. Zároveň skvele podporuje fungovanie imunitného systému, krvný obeh a pôsobí aj ako antioxidant. Ak ste ešte nevyskúšali zázračné účinky žen šenu, určite to čím skôr napravte.

Zdroj foto: freepik.com