Moderné otcovstvo, alebo aká je úloha otca v 21.storočí? Rodičia, ponúkame nové riešenia vo výchove


2010   -   3
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
moderné otcovstvo

Moderné otcovstvo je jedna z mnohých kníh o tom, akí by mali byť rodičia. Popravde, na trhu prevládajú knihy, ktoré zo všetkých strán rozoberajú úlohu matky v rodine. Prípadne, ako sa stať skvelou mamou, ktorá vychová úžasné deti… Ale o otcoch toho veľa na pultoch kníhkupectiev nenájdeme. Jedna výnimka sa predsa len nájde. Práve totiž vyšla novinka, ktorá vás určite zaujme. Jej autorom je Jordan Shapiro, vo svete veľmi uznávaný až oslavovaný myšlienkový vodca.

Vo svojej knihe Moderné otcovstvo o úlohe otca v 21.storočí skúma otcovstvo z rôznych pohľadov. Spochybňuje tradičné predpoklady o pôvode a rozdelení rodičovských úloh a rolí. Poukazuje na to, ako sú otcovia cez médiá neustále bombardovaní predpokladmi, ktoré vychádzajú ešte z čias viktoriánskeho či industriálneho chápania postavenia a úlohy otca v rodine.

 

Nové postavenie, nové chápanie pozície otca

Táto kniha je o novom chápaní otcovstva, o úlohe otca pri výchove detí, o mužnosti ako takej. Shapiro zvykne veľmi šikovne až nečakane kombinovať psychológiu s filozofiou, sociológiou a ekonómiu. Predkladá aspekty, ktoré by vám ani nenapadli. Alebo upozorní na fakty, ktoré ste si doteraz neuvedomovali. Ženy-matky si pri čítaní potvrdia niektoré postrehy, ktoré samy nadobudli. A povedia si – áno, presne takto som to cítila, len o tom nikto nehovorí. A muži zasa dostanú nový pohľad, informácie aj tipy, ktoré potrebujú, aby sa stali ešte lepšími otcami.

Neprehliadnite:

Vieš zmeniť svoj názor, alebo si za ním tvrdohlavo stojíš?
Odporúčame: Ešte si to premysli, posilníš svoje ego

Balíček prvej pomoci pre otcov

Túto knihu možno vnímať aj ako balíček prvej pomoci pre otcov. Pre tých, ktorí majú pocit, že si ublížili, keď sa usilovali uviesť do súladu svoje rodičovské predstavy a svoju identitu dospelého muža s kultúrou, ktorá sa aktívne zbavuje starých patriarchálnych tendencií. Mnohí dnešní muži sa cítia paralyzovaní, keďže čelia konfliktným odkazom…

 


Vedeli ste napríklad, že mnohí psychológovia už v minulosti písali o prípadoch, v ktorých budúci oteckovia naberali hmotnosť, trpeli rannou nevoľnosťou alebo nechutenstvom a ďalšími príznakmi, zvyčajne spájanými so ženami a graviditou? Odborníci to nazývajú syndróm Couvade. Je odvodený od francúzskeho slovesa couver, ktoré môže znamenať „zbabelú pasivitu“ aj „sedieť na“ – ako keď vták sedí na vajíčkach.
Termín vytvorili v polovici devätnásteho storočia antropológovia, ktorí študovali takzvané primitívne kultúry. Mnohí z týchto vedcov identifikovali príklady ritualizovaných zvykov, pri ktorých otec cíti (alebo aspoň predstiera, že cíti) matkine pôrodné bolesti.

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá Milan Buno, knižný publicista

Ilustračné úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk