Cukrovka, nadváha… Poznáte NFI protokol a “zdravú” kombináciu potravín, ktorá prináša benefity?


3068   -   4
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
NFI protokol, cukrovka, seniori

Poznáte NFI protokol? Poznáte kombináciu potravín, ktorá znižuje cukor v krvi aj hmotnosť diabetika? A navyše, získala si obrovskú popularitu aj u širokej verejnosti? NFI protokol je kľúč k zdraviu. Jeho vedľajším benefitom je totiž výrazné chudnutie v krátkom čase a to bez hladovania a jojo efektu. Navyše funguje úplne u každého, seniorov nevynímajúc, pretože využíva chemické procesy počas trávenia, ktoré máme všetci rovnaké.

Stravovanie na báze chemickej interakcie potravín zmenilo životy tisícov diabetikov po celom svete a denne k nim pribúdajú ďalší. NFI protokol im nielen stabilizoval cukrovku 2. typu a mnohým ukončil antidiabetickú liečbu, ale priniesol aj pridružené benefity. Sú nimi pokles krvného tlaku, úprava hladín cholesterolu a triacylglycerolov a v neposlednom rade zníženie telesnej hmotnosti aj o viac ako 20 –­ 30 kg.

 

Čo je NFI protokol a ako vznikol?

O prvom impulze hovorí jeho spoluautorka, vedkyňa Zuzana Plevová (na obr.), ktorá v tom čase pracovala v Imperial College London NHS Trust: „V Londýne som často navštevovala rôzne gastronomické podujatia a exhibície. Na jednej z nich som narazila na prednášku o tzv. plant based diet, stravovaní na rastlinnej báze a jeho benefitoch pre pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami a cukrovkou 2. typu. Nové poznatky nás s partnerom ako vedcov viedli k myšlienke využitia chemických interakcií v potravinách pri odstraňovaní inzulínovej rezistencie u diabetikov 2. typu. Tak začala zdĺhavá cesta vývoja NFI protokolu.“

NFI protokol, Zuzana Plevová

Skvelý nápad! A ako ho zrealizovať?

„Po návrate na Slovensko sme začali spoluprácu s MUDr. Lejavovou, ktorá bola zhodou okolností aj diabetologičkou môjho príbuzného Petra, dlhoročného diabetika 2. typu s výraznou nadváhou a začínajúcou neuropatiou. S hmotnosťou približujúcou sa k 100 kg bol ochotný urobiť čokoľvek, aby zlepšil svoj stav dennej rutiny inzulínových injekcií a veľkého množstva tabletiek. Rozhodol sa NFI protokol vyskúšať. Pod lekárskym vedením MUDr. Lejavovej sa nám úspešne podarilo znížiť jeho hmotnosť o 29 kilogramov a vysadiť antidiabetickú liečbu. Petrovi sa úplne zmenil život a naďalej si udržiava dosiahnuté výsledky. Bol tak prvým pacientom, za ktorým nasledovali mnohí ďalší,“ pokračuje úspešná slovenská vedkyňa Zuzana Plevová.

NFI protokol

Penne s hlivou

NFI protokol má skvelé výsledky aj na Slovensku

Výsledky pacientov na NFI protokole upútali aj pozornosť docenta Martinku, primára Národného endokrinologického a diabetologického ústavu (NEDU) Ľubochňa, zakladateľa a prezidenta Slovenskej diabetologickej asociácie (SDiA). Po zdĺhavých logistických prípravách v januári 2019 zaradili prvých pacientov NEDU na NFI protokol. Odvtedy stále pribúda počet pacientov, ktorí chcú so svojím chronickým stavom niečo urobiť. NFI je dnes už v diabetologickej komunite pojmom. Využívajú ho desiatky diabetológov na Slovensku, program podporuje poisťovňa Dôvera. Za posledné tri roky znovu a znovu dokázal, že cukrovku možno spomaliť a lieky odstrániť aj u tých, ktorí touto chorobou trpia dlhoročne.

Neskutočný bonus

Vzhľadom na to, že vedľajším účinkom NFI protokolu je výrazná strata hmotnosti, modifikovali autori stravovania NFI diétne plány aj pre nediabetickú populáciu s nadváhou, resp. obezitou.

Neprehliadnite:

Mixitea, seniori
Osvieženie Mixitea: bylinné ľadové čaje, ktoré povzbudia unavenú myseľ a dodajú energiu i potrebný esprit

Čim sa NFI protokol líši od ostatných diét?

NFI protokol nie je diéta v pravom slova zmysle. Ide skôr o zdravý životný štýl. A čo je dôležité – nerátate kalórie, ani sacharidové jednotky.

  • NFI neobmedzuje prijaté kalórie, nepočíta sacharidové jednotky
  • Momentálne pozostáva zo 68 rastlinných potravín.
  • Je individualizovaný. To znamená, že je nutrične nastavený presne podľa individuálnych parametrov pacienta s ohľadom na jeho vek, hmotnosť či pohlavie.
  • Využíva suroviny bežne dostupné v supermarketoch alebo obchodoch so zdravou výživou.
 cukrovka, nadváha, seniori

Guacamola – Mexická salsa

Diétny plán je časovo limitovaný

Stravovanie podľa tohto stravovacieho plánu netrvá navždy. U diabetikov je to zvyčajne 13 – 26 týždňov, pri chudnutí asi 10 týždňov. U diabetických pacientov je, samozrejme, nevyhnutné, aby informoval svojho diabetológa o začatí využívania NFI protokolu a konzultovali s ním úpravu diabetologickej liečby.

Po ukončení NFI protokolu nenastáva jojo efekt, keďže stravovanie nefunguje na princípe kalorického obmedzenia. Po jeho ukončení ľudia len prirodzene pokračujú v zdravom štýle stravovania, na ktoré si už zvykli. 

 cukrovka, diéta, seniori

Zeleninové lasagne

To najlepšie na koniec…

Po ukončení diéty predpísaný plán nemusíte ďalej dodržiavať. Aby ste si udržali novú kvalitu života je vhodné sa aj naďalej stravovať racionálne. Vedci sa spojili s odborníkmi na gastronómiu a tí pretavili nové stravovacie zvyklosti do úžasných, chutných až luxusných receptov každého druhu do knihy Stravou k zdraviu, Ako zvíťaziť nad cukrovkou 2. typu a schudnúť. Nájdete v nej nielen princípy a pravidlá NFI protokolu, ale aj tipy, návody a skvelé rady, ako prispôsobiť bežné recepty vašim novým stravovacím zvyklostiam.

Text a foto: stravoukzdraviu.sk
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.stravoukzdraviu.sk