Viete, čo je REM fáza a že nie je len o snoch? Ako funguje spánkový cyklus v kontexte zdravia?


2146   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
REM fáza spánok

To, že spánok je dôležitým prostriedkom prevencie zdravotných problémov, je v dnešnom svete dobre známym faktom. Viete ale aj to, že REM fáza, čiže samotné snívanie má rovnakú dôležitosť ako hlboký spánok? Prečítajte si, prečo vedie k REM fáze dlhá cesta.

Nočný spánok pozostáva zo spánkových cyklov v trvaní 90 – 120 minút, ktoré sa vystriedajú 4 – 6-krát. Sú dva základné typy fáz: NREM a REM, pričom non-REM sa ďalej delí na ďalšie 3.

Prvá NREM fáza je v podstate tá počiatočná fáza spánku, ktorú vnímame ako driemanie. Trvá to len niekoľko minút a predstavuje 5 – 10 % času celkového spánku. Spomaľujú sa mozgové vlny aj telesné funkcie, napríklad dýchanie, očné pohyby alebo tep, a zníži sa i svalový tonus. Druhá NREM fáza predstavuje povrchný spánok. Stále trvá spomaľovanie telesných funkcií a mozgových vĺn. Svaly sa ešte intenzívnejšie uvoľnia. Očné pohyby sa úplne zastavia a telesná teplota klesne. Tretia NREM fáza sa často delí na 2 ďalšie. Prvá predstavuje stredne hlboký spánok, ktorý tvorí 5 – 10 % celkového spánku a druhá hlboký spánok, ktorý je 15 – 20 % času nočného odpočinku.

REM fáza spánok

Mozgové vlny sú extrémne pomalé, klesne krvný tlak dýchanie je veľmi pomalé. Spánok je taký hlboký, že u mnohých ani silný hluk nevyvolá žiadnu reakciu. Ak sa vám predsa len podarí zobudiť niekoho z tretej NREM fázy, bude pôsobiť zmätene, omámene až chaoticky. Po tretej NREM fáze nasleduje to, čo je predmetom tohto článku. Ako posledná v rámci jedného spánkového cyklu nastupuje REM fáza.

REM fáza spánok

Tretí stav vedomia – REM

REM je skratka anglického slovného spojenia Rapid Eye Movement, t.j. rýchly pohyb očí. Je štvrtou fázou nočného spánku. Mohli by sme povedať, že pri spánku a bdení je tretí normálny stav vedomia. Prevažná väčšina snov sa vyskytuje práve v REM fáze. Dýchanie je nepravidelnejšie, rýchlejšie a menej hlboké. Oči sa rýchlo pohybujú všetkými smermi, svaly končatín sú dočasne neschopné pohybu. Fyzický stav sa dá jednoducho opísať tak, že mozgová aktivita je podobná ako v bdelom stave alebo prvej NREM fáze, ale svalový tonus zanikne. Telo je v úplne paralyzované. Možno to aj poznáte. Zobudíte sa zo zlého sna, ale neviete vykonať žiadny pohyb.

Neprehliadnite:

bolesti končatín
Bolesti končatín. Poznáte ich najčastejšie príčiny? Odborné rady ortopéda pomôžu určite aj vám

Snívanie má zmysel

Nehľadajte za týmto vyhlásením v tomto momente žiadnu hlbokú filozofiu, nič ezoterické ani romantické. Tento zvláštny, pre mozog skôr bdelý, no pre telo absolútne pokojný stav je nevyhnutný pre učenie. Predpokladá sa, že nové informácie sa napájajú na tie staré, už naučené, osvojené alebo poznané, čiže z krátkodobej pamäte sa do dlhodobej dostávajú počas REM fázy spánkového cyklu. Samozrejme, neplatí to len na osvojovanie vedomostí, ale aj pre emocionálne a pohybové záležitosti. Možno si pamätáte, ako ste na lyžiarskom výcviku alebo počas trvania plaveckého kurzu v danej aktivite pokračovali aj po príchode noci, ale v hlave, v rámci snov. Podobne je to aj s emocionálnymi skúsenosťami. Po nejakej silnom zážitku sa nám ešte dni môže snívať o danej udalosti.

 

Mozog je najplastickejší počas REM fázy

Intenzívne – či už pozitívne alebo negatívne – emócie sa v REM fáze zmiernia. Stanú sa prirodzenou súčasťou našej existencie tak, že ich znova a znova zažívame v našich snoch. Mozog je v tomto stave vedomia najplastickejší. Dominuje intuitívna, kreatívna pravá hemisféra, a teda okrem stabilizácie psychiky sú tieto minúty spánku aj plodné v kontexte tvorivých nápadov.

Neprehliadnite:

Boho dizajn

Počuli ste o bytovom štýle boho? Ako si zariadiť obývačku v tomto dizajne?
Ponúkame zaujímavé inšpirácie

Kvalita spánku nie je len o dĺžke

Keď sa hovorí o kvalitnom spánku, zvyčajne sa zdôrazňuje počet hodín, ktorý by sme mali tráviť v posteli. No rovnako kľúčové je aj to, či sa v noci dostaneme do každej fázy odpočinku. NREM fázy sú podstatné najmä pre telesnú regeneráciu, kým REM prispieva mentálnej vitalite. Plytký spánok, neustále prebúdzanie sa zabraňuje priebehu celkového spánkového cyklu.

Zdravý a dobrý spánok

Z toho logicky vyplýva, že by ste si v spálni mali zabezpečiť absolútny komfort. Posteľ by mala podopierať vašu chrbticu a hlavu, ale tak, aby sa prispôsobila aj individuálnym charakteristikám vášho tela. Na stránke E-matrac.sk nájdete podrobné vysvetlenie toho, ako funguje matrac s pamäťovou penou, aké sú jeho najužitočnejšie benefity, ako aj konkrétne značky ponúkajúce trvácne a cenovo dostupné modely. Sladké sny si môžete privolať aj zvnútra. Kamilkový čaj je známy pre svoje upokojujúce účinky, vôňa levandule sa využíva na rovnaké účely.

REM fáza spánok

Veľkej obľube sa teší CBD, no je dôležité, aby ste si zaobstarali naozaj kvalitný produkt a od overeného predajcu, akým je aj Carun.sk ponúkajúci rôzne výrobky z konope.