Počuli ste o bytovom štýle boho? Ako si zariadiť obývačku v tomto dizajne? Ponúkame zaujímavé inšpirácie

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Boho dizajn

Boho dizajn. To je umenie, príroda, cestovanie. Tieto slová perfektne vystihujú zaujímavý bytový štýl boho dizajn. Ak ste sa preň rozhodli, budete mať pri zariaďovaní veľa voľnosti a priestoru na kreativitu. Inšpirujte sa našimi tipmi pre zariadenie útulnej boho obývačky a začnite bývať bohémsky.

Čo je boho štýl?

Všetko sa začalo vo Francúzsku v 19. storočí. Pôvodní bohémovia boli spisovatelia, maliari, básnici a iní umelci, ktorí si zo všetkého najviac cenili kreativitu. V tom období zvyčajne nemali veľa peňazí a nedržali sa módnych trendov. Jednoducho kombinovali všetko, čo mali po ruke a čo si priniesli z ciest. Interiérový dizajn v boho štýle sa nesie v slobodnom duchu. Vo všeobecnosti sa neriadi žiadnymi pravidlami. Tento priestor by mal robiť radosť najmä osobe, ktorá v takomto interiéri býva. Ide o kombináciu viacerých štýlov, z rôznych kútov sveta.

Mohlo by vás zaujímať: Bohémsky životný štýl je v súčasnej dobe vnímaný ako jednoduchý život bez stresu, ktorý hmotné veci zvyčajne prinášajú. Je plný cestovania, dobrodružstva a neistoty. Ľudia, ktorí žijú bohémskym životom veria, že všetko dobré, čo prinesú tomuto svetu a iným ľuďom, sa im vráti.

Na začiatok trochu jednoduchosti

Boho štýl je opakom minimalizmu a neriadi sa žiadnymi pravidlami. Je však dobré začať stenami s neutrálnou farbou, aby nebol konečný výsledok prehnaný. Ak chcete klasický boho štýl, choďte do farieb ako je krémová, bledá sivá alebo jemne ružová. Pre modernejší vzhľad zvoľte bielu farbu. Neutrálne pozadie vám dá väčšiu slobodu pri zariaďovaní a dekorovaní obývačky.

Neprehliadnite:

Andy WarholFLOW_ERS (FOR ANDY WARHOL) je výstava – art remake, ako prienik medzi architektúrou a dizajnom

Použite množstvo textúr

Pri vyberaní textúr môžete byť úplne spontánny. Pohodlnú pohovku dolaďte vankúšmi a do celého priestoru pridajte prehozy. Textúry v boho obývačke by mali byť príťažlivé vizuálne, no zároveň príjemné na dotyk. Preto vám odporúčame pri výbere navštíviť predajňu, aby ste si vaše nové kúsky pred kúpou ohmatali.

Pridajte čo najviac prírodných materiálov pre vytvorenie organickej atmosféry, ktorá je dôležitou súčasťou boho štýlu. Vyberajte materiály ako kožušina (môže byť aj umelá), koža, vlna, látky z bavlny, ľan, úplety a vrecovina.

Výber boho nábytku

Zariaďovanie boho obývačky nemusí byť vôbec nákladné. Veľké množstvo vhodného nábytku zoženiete aj na trhoch alebo v bazároch. Použitie vintage úložných priestorov, kožených pohoviek, nástenných políc, stolíkov a doplnkov je v boho dizajne vítané.

Pri nábytku ide v podstate o výber kúskov, ktoré sú úplne odlišné a bežne by ste ich spolu nekombinovali. Štýl predstavuje slobodu vyjadrenia. Vyberte čo najviac odlišných kúskov a dajte ich dohromady tak, aby bolo viditeľné, že ste to urobili úmyselne.

Tip: Tak, ako pri doplnkoch, aj pri nábytku (napr. pri sedacej súprave) sú vítané prírodné materiály. Typickým nábytkom pre boho obývačku sú aj ratanové kúsky.

Boho dizajn

Dekorácie z rôznych kútov sveta

Dekorácie jednoznačne patria k zariadeniu obývačky v tomto štýle. Vystavujte svoje obľúbené predmety ako umenie, napríklad naukladajte milované knihy do priestranných políc na stenu. Ľudia, žijúci bohémskym životom, vlastnili v minulosti veľké množstvo kníh, preto sa ich nebojte pridať do svojho interiéru.

Vytvorte si vlastné macramé doplnky so strapcami a zaveste ich. Na internete nájdete množstvo návodov; pri tejto kreatívnej aktivite si zároveň oddýchnete. Vystavte svoje poklady, ktoré ste si priniesli z ciest. Môžu to byť aj obyčajné veci ako klobúk, hudobný nástroj alebo výšivka.

Nebojte sa kombinovať umenie, ktoré je diametrálne odlišné. Bohémsky život zahŕňa veľa cestovania, a preto nájdete v týchto interiéroch dekorácie z rôznych kútov sveta pokojne môžete vystaviť napríklad sochu budhu v kombinácii s orientálnym kobercom z Afriky či koženými výrobkami z Argentíny.

Pridajte rastliny

Živé rastliny sú vždy vítané. Čím viac ich použijete, tým lepšie. Vyberajte rastliny rôznych veľkostí a tvarov. Prinesú do vašej obývačky život a krásne ju doladia. Použite prútené kvetináče alebo závesné kvetináče macramé.

Zdroj foto 1: Followtheflow / Shutterstock.com
Zdroj foto 2: Followtheflow / Shutterstock.com