Sign in / Join

Chcete si kúpiť nový bicykel? Viete podľa akých kritérií postupovať pri kúpe? Na voľbe nového bicykla záleží


2107   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
cyklo, Košicko-bohumínska železnica

Nový bicykel. Pre necyklistov je jeho výber naoko jednoduchý – chcú si kúpiť bicykel, prídu do predajne, vidía množstvo modelov a jeden si vyberú. Príliš sa nezaujímajú o to, na aké účely je bicykel určený a aké špecifické vlastnosti a parametre má. Bicykel ako bicykel, no nie? Ak aj vy patríte do skupiny ľudí, ktorí skrátka siahnu po prvej ponuke, ktorú uvidia, tento článok je určený práve vám. Poradíme vám, podľa akých kritérií je najlepšie postupovať pri jeho kúpe.

Letné prázdniny sa čo nevidieť začnú a vy už premýšľate, kam sa s rodinou vyberiete na výlet? Čo tak tento rok vyskúšať niečo nové? Za uplynulý rok vzniklo na Slovensku niekoľko nových cyklotrás, ktoré sú určené nielen skúseným cyklistom, ale aj začiatočníkom. Stačí vám bicykel, pohodlné oblečenie, ochranné prvky a môžete vyraziť. Potrebujete si kúpiť nový a hlavne kvalitný bicykel?

Vrchárska Koruna Spiša

Typ bicykla

Pri výbere nového bicykla si musíte najskôr položiť otázku – “kam budem na bicykli jazdiť?”. Na základe vašej odpovede si viete zvoliť jeden z nasledujúcich typov:

1.      Cestný bicykel

Najbežnejším a najdostupnejším typom sú práve cestné bicykle. S nimi sa môžete vydať na akúkoľvek jednoduchú cestu, ktorú bude tvoriť predovšetkým asfalt. Neodporúča sa ísť s cestným bicyklom napríklad do ťažšie prístupného terénu. Samotná konštrukcia bicykla na to nie je stavaná. Ak sa chystáte najmä na cyklotrasy, cestný bicykel bude pre vás ako stvorený.

2.      Krosový bicykel

Krosový bicykel vás nesklame na teréne, ktorý nie je práve známy svojou rovnosťou. Tento typ bicykla predstavuje prechod medzi cestným a horským bicyklom. Preto, ak vaša cyklistická dovolenka bude zahŕňať cyklotrasy po rovine, ale aj niekoľko desiatok tratí cez mierne náročnejší terén (les alebo lúku), krosový bicykel sa postará o to, aby jazda bola zážitkom.

3.      Horský bicykel

Pre všetkých milovníkov slovenských hôr a vrchov bude horský bicykel najlepším priateľom. Horský bicykel vďaka svojim hrubým kolesám zvládne aj náročný terén, ktorý si vyžaduje stabilitu a pevnosť. Náročné horské trasy sú určené najmä skúseným cyklistom, no zároveň sú otvorené pre všetkých, ktorých láka vyskúšať si rýchlu jazdu pomedzi lesy a hory.

Neprehliadnite:

Vrchárska koruna SpišaTieto 3 cyklistické aplikácie by nemali chýbať vo vašom telefóne

Cyklistické komponenty a cena

Ak si neviete poradiť s technickými parametrami bicyklov alebo potrebuje radu ohľadom komponentov na bicykel (duše, gripy, ráfiky atď.), obráťte sa na predajcov, ktorí vám radi poradia a pomôžu s výberom. Dôležité sú napríklad samotné pedále, sedlo či správna výška riadidiel.

Cena je tiež dôležitým faktorom. Ak sa chystáte bicyklovať len rekreačne, zbytočne si budete kupovať bicykel, ktorý stojí “majland”. Ten nechajte profesionálnym cyklistom. Samozrejme platí, že pri bicykloch akéhokoľvek typu sa oplatí priplatiť si za kvalitu. Kvalitný bicykel vám bude robiť spoločnosť niekoľko rokov, môžete mu veriť na cestách a spoľahnúť sa naň v prípade zlých podmienok, napríklad súvisiacich s počasím.

Tip: Ak je pre vás nákup nového modelu len vzdialenou realitou, môžete si zaobstarať bazárový bicykel či elektrobicykel pre deti aj dospelých.

nový bicykel

Nový bicykel a jeho správna veľkosť

Chystáte sa bicykel kúpiť pre pána, dámu alebo dieťa? Aj tento faktor zohráva pri výbere bicykla dôležitú úlohu. Pre dámy býva častokrát inak tvarované sedlo, ktoré zabezpečí príjemné sedenie na niekoľko hodín. Detské bicykle sú samozrejme menšie a prispôsobené ich možnostiam.

Pri výbere a dileme “nový bicykel” sa opäť môžete poradiť s odborníkom. Ak máte nejaké špecifické požiadavky, či už na samotný bicykel, komponenty alebo inú jeho súčas, vždy je dobré svoju požiadavku vysloviť nahlas, ešte pred samotnou kúpou.

Ak máte bicykel, stačí len vyraziť na cesty a započať cyklistickú dovolenku! Nezabudnite na pitný režim. Fľašu s vodou a nejaké mini občerstvenie si viete šikovne odložiť do športového batoha, ktorý počas jazdy ani nebudete na svojom chrbte cítiť. Využite slnečné počasie, voľné sobotné poobedie a zoberte celú rodinu na bicykle. Určite to neoľutujete!

Foto: Jacob Lund / Shutterstock.com a In Green / Shutterstock.com