Ako ušetriť energiu našimi domácimi spotrebičmi? Zaručené spôsoby ako udržať energiu pre život…


1710   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
šetrenie energie

Ako ušetriť energiu? Frekventovaná a častá otázka týchto dní. Účty za ňu výrazne zvýšili naše životné náklady a za ostatné roky sú na najvyššej úrovni. Okrem vykurovania a teplej vody medzi najčastejšie položky spotreby energií patrí chladenie v chladničkách a mrazničkách, ohrievanie kanvicami, rúrami a varnými doskami. Pozrime sa na možnosti šetrenia energie i vlastných peňazí…

1.   Nenechávajte spotrebiče v tzv. pohotovostnom režime

Zatiaľ čo chladničky, chladničky s mrazničkou, stojace a truhlicové mrazničky sú tradične najväčšími samostatnými spotrebiteľmi elektriny v domácnosti, pretože sú stále zapnuté – môžete ušetriť energiu vypnutím iných elektronických zariadení. Vaša umývačka riadu, mikrovlnná rúra, práčka, sušička bielizne a elektrická rúra spotrebúvajú elektrinu, aj keď zostanú v pohotovostnom režime. Aby ste ušetrili energiu, skúste si zvyknúť ich vypínať pri zástrčke.

ušetriť energiu

2.   Používajte správnu veľkosť spotrebiča

Kuchynské spotrebiče, ako sú práčky, umývačky riadu, chladničky, rýchlovarné kanvice a sporáky, sa v priebehu rokov stali energeticky účinnejšie, pričom najlepšie modely spotrebujú výrazne menej energie ako pred 10 rokmi. Zväčšenie veľkosti priemernej chladničky, chladničky s mrazničkou a bubna práčky však zrušilo niektoré možné úspory energie. Ak všetko, čo máte v chladničke, je napríklad iba fľaša šampanského a citrón, naozaj potrebujete chladničku s mrazničkou plnej veľkosti?

Neprehliadnite:

záhrada
Jar sa nesmelo blíži a s ňou aj obľúbená téma: záhrada.
Toto sú tipy pre jej zariaďovanie a vašu radosť

3.   Ušetriť energiu aj pri varení

Je zrejmé, že musíte zabezpečiť, aby spôsob prípravy jedla neovplyvnil jeho kvalitu, existuje však niekoľko jednoduchých spôsobov, ako pri varení ušetriť energiu. Zamyslite sa nad tým, ako ohrievate jedlo – používanie mikrovlnnej rúry je oveľa energeticky efektívnejšie ako varenie na tradičnom plynovom alebo elektrickom sporáku, keď ohrievate malé množstvo jedla.

 • ohrievajte vodu v kanvici, nie na sporáku. Keď zovrie, môžete ju preliať do hrnca.
 • použite len toľko vody, koľko potrebujete – varenie navyše si vyžaduje viac času a energie
 • hrnce a panvice vždy zakrývajte – voda zovrie rýchlejšie a spotrebuje menej energie na zohriatie jedla. Hrniec bez pokrievky spotrebuje na sporáku o 60 percent viac energie. Hovorí sa, že na každý hrniec existuje pokrievka – tak nájdite tú správnu veľkosť pre ten svoj!
 • vypnite ohrev pár minút predtým, ako bude vaše jedlo úplne uvarené – najmä ak máte elektrický sporák, pretože chvíľu trvá, kým vychladne a bude pokračovať vo varení pokrmu
 • neotvárajte dvierka rúry opakovane – vypustíte horúci vzduch a stratíte energiu. Ak môžete, kontrolujte proces radšej cez sklenené dvere.

ušetriť energiu

4.   Ušetrť energiu môžete aj pri zmrazovaní potravín

Okrem používania vhodnej chladničky alebo mrazničky sa môže energia ušetriť tým, že zaistíte, aby fungovala efektívne.

 • nikdy nevkladajte horúce jedlo priamo do chladničky alebo mrazničky, nechajte ho najskôr vychladnúť
 • pravidelne odmrazujte chladničku aj mrazničku
 • nenechávajte dvierka otvorené dlhší čas, pretože potom bude musieť vynaložiť väčšie úsilie na ochladenie teploty
 • udržujte chladničku pri teplote 5 stupňov Celzia a mrazničku medzi -15 až -18 stupňami
 • zabezpečte, aby za vašou chladničkou bola medzera aspoň 10 cm, aby teplo mohlo ľahšie odchádzať
 • udržujte mrazničku plnú – spotrebuje menej energie. Aby ste to dosiahli, môžete ju naplniť fľašami s vodou alebo hoci aj novinami.

ušetriť eneriu

5.   Šetriť sa dá aj na svetle

Poslednou oblasťou, ktorú treba zvážiť, je osvetlenie. To zvyčajne predstavuje ďalších 15 % spotreby elektrickej energie v celom dome. Preto sa oplatí prejsť na LED žiarovky a nezabudnúť vypnúť svetlá v miestnostiach, keď sa nepoužívajú. LED diódy sa dodávajú v rôznych odtieňoch od studených po teplé, čo vám umožňuje vytvoriť pre váš domov svetelný efekt, aký len chcete.

Foto: pixabay, shutterstock a archív redakcie