Vonkajšie rolety alebo žalúzie? Ktoré tienenie vášmu oknu lepšie rozumie? Rozhodnúť sa treba, leto sa blíži…


2320   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
tienenie, žalúzie, rolety

Tienenie interiéru. Ak práve myslíte na príjemný chládok vo svojom príbytku a rozhodujete sa, či budú pred blížiacou sa letnou sezónou a horúcimi dňami vhodnejšie vonkajšie rolety alebo žalúzie, krátke porovnanie nájdete v nasledujúcich riadkoch. Uprostred leta pomôže vytvoriť príjemnú klímu nielen v interiéri kvalitné zatienenie okien. Prispieva zároveň k šetreniu energiami a zaisteniu dokonalého súkromia. A teraz otázky – sú lepšie vonkajšie rolety alebo žalúzie? Ktoré tienenie vášmu oknu a pohodliu lepšie rozumie?

Vonkajšie rolety prinesú maximum úspory

Tienenie s možnosťou úplného zatemnenia interiéru vám umožnia kvalitné a zároveň štýlové vonkajšie rolety. Po zatiahnutí vytvárajú súvislú plochu, cez ktorú slnečné lúče nedokážu preniknúť. V porovnaní s exteriérovými žalúziami ponúkajú o niečo nižšiu možnosť regulácie svetla, na druhej strane sú však lacnejšie. Prínos do rodinného rozpočtu oceníte aj pre ich vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti. Zatiahnuté vonkajšie rolety nedovolia slnečnému žiareniu dopadnúť na sklá okien, čím ich chránia pred prehrievaním. Pomáhajú tak udržiavať stálu teplotu v dome aj bez nutnosti zapnutia klimatizácie, čím šetria na nákladoch za elektrinu. Aj po ich zatiahnutí sa pritom dá stále vetrať. Ak sa rozhodnete pre vonkajšie rolety, iste tiež oceníte ich schopnosť chrániť pred únikmi tepla. Kvalitné modely s lamelami plnenými PUR penou môžu znížiť náklady na vykurovanie až do 50 %.

tienenie, rolety, žalúzie

Ak sú to všetko vlastnosti, vďaka ktorým vás exteriérové rolety oslovili, myslite aj na ich správnu montáž. Na túto prácu je pri väčšine modelov potrebná stavebná príprava, aby vám neznižovali svetlú výšku okna. Vybrať si ich však môžete aj v prevedení na dodatočnú montáž a pod zatepľovacie systémy.

Ochrana pred hlukom, prašnosťou aj vlámaním

Exteriérové rolety chránia tiež pred hlukom z ulice. Ochrana skla pred prachom poteší tých, ktorí bývajú na rušnom mieste s vysokou prašnosťou. Očakávať môžete tiež oslovili — vonkajšie rolety sa vyrábajú z hliníka, ktorý vynikajúco odoláva korózii aj bez potreby akejkoľvek údržby. Tento pevný materiál je tiež odolný voči poveternostným podmienkam a mechanickému poškodeniu. Pevnosť roliet zvyšuje zároveň mieru ochrany vášho príbytku pred vlámaním.

Neprehliadnite:

vintage štýl
Viete, že vintage štýl patrí k aktuálnym trendom v bytovej kultúre?
Rok 2023 je návratom k prírode

Vonkajšie žalúzie na okná

Exteriérové žalúzie vám umožnia regulovať svetelné podmienky v miestnosti presne podľa vašich preferencií. Vďaka tomu, že sa montujú z vonkajšej strany okna, chránia jeho sklo aj pred prehrievaním.

tienenie, žalúzie, rolety

Na rozdiel od interiérových žalúzií tak pomáhajú výraznejšie regulovať teplotu v interiéri. Po úplnom zatiahnutí môžu znižovať náklady na klimatizáciu až do 30 %.

 tienenie

Ich príspevok k šetreniu oceníte aj počas zimy. Medzi zatiahnutými žalúziami a oknom vzniká priestor naplnený vzduchom, ktorý pôsobí ako izolácia, chráni sklo pred ochladzovaním a zamedzuje únikom tepla. Vďaka tomu budete mať nižšie náklady na vykurovanie.

tienenie, žalúzie, rolety

Myslite na stavebnú prípravu

Ako sme už spomínali, ak ste sa rozhodli pre vonkajšie žalúzie, mali by ste počítať s nutnosťou stavebnej prípravy. Pokiaľ by ste ich chceli montovať na hotovú fasádu okná až neskôr, ich konštrukcia by znížila svetlú výšku okien. Vhodné je preto myslieť na to už vo fáze prípravy projektu domu, aby vám moderné a kvalitné vonkajšie rolety priniesli maximálny komfort a zlepšili zároveň estetiku nehnuteľnosti.(FU)

Foto: U. J. Alexander / Shutterstock.com