Starostlivosť o seba už nie je dávno luxus. Relax je potrebný pre zdravie fyzické i duševné

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Spánok, Starostlivosť o seba

Starostlivosť o seba… Všetci sa usilujeme byť stopercentní, efektívni a užitoční vo všetkých oblastiach života. V dnešnom svete sa kladie prehnaný dôraz na produktivitu, ktorá sa pre mnohých stala primárnym zdrojom sebavedomia. No obdobia s privysokými nárokmi na seba vo väčšine prípadov skôr či neskôr vyústia do apatie, nadmernej psychickej a fyzickej únavy a v horších prípadoch do vyhorenia. Riešením je, ak si uvedomíte dôležitosť oddychu a naučíte sa relaxovať.

Prečo je relaxácia dôležitá?

Starosti spojené s každodenným životom a stres nie sú zdrojom „len! nepríjemných pocitov. V dôsledku silnej a/alebo dlhodobej mentálnej záťaži sa môžu zmeniť aj naše vnútorné fyziologické procesy. Medzi časté symptómy patria bolesti svalov, ťažkosti s trávením, poruchy spánku alebo nervozita. Tento jav sa vo veľkom podieľa i na vzniku chronických ochorení.
Pravidelný, zámerný a plnohodnotný oddych teda nevnímajte ako luxus, ktorý si nemôžete dovoliť, ale ako dôležitú preventívnu metódu zdravotných problémov. Vedie k vyrovnanejšiemu, plnohodnotnému a šťastnejšiemu životu.

Starostlivosť o seba

Tešte sa na spánok

O dôležitosti kvalitného nočného odpočinku sa čoraz častejšie hovorí. Vnímame to ako pozitívny jav, pretože spánok nie je nejaká nutná strata produktívneho času. Tento fyziologický proces zabezpečuje regeneráciu tela aj mysle, ktorá za iných okolností nemôže prebehnúť.
Pokiaľ chcete zlepšiť kvalitu svojho spánku, nemyslite hneď na výživové doplnky alebo lieky, niekedy stačí zmeniť pár malých detailov v spálni. V prvom rade znížte prítomnosť elektronických zariadení čo najviac. Vylúčte každý zdroj svetla a hluku, niekedy aj zdanlivo neškodné blikanie počítača mimo vášho zorného poľa dokáže odohnať sladké sny.

Starostlivosť o seba, relax

Ak je to potrebné, vymeňte svoju posteľ, veď predstavuje jeden z najdôležitejších kusov nábytku celej domácnosti. Samozrejme niekedy stačí aj to, ak si kúpite nový matrac. Tento krok nie je podstatný len vtedy, keď je daný doplnok viditeľne opotrebovaný. Telo sa mení, a teda to, čo bolo pre vás pred rokmi komfortné, dnes už nemusí vyhovovať potrebám vášho pohybového aparátu. Do kvality sa určite oplatí investovať, ale môžete nájsť cenovo dostupné modely vyhovujúce kľúčovým požiadavkám. Práve preto sú napríklad matrace z PUR peny také populárne. Pre viac zaujímavých informácií a širokú ponuku matracov navštívte stránku E-matrac.sk.

Starostlivosť o seba, relax, spánok

Meditácia nie je preceňovaná

Meditáciu si mnohí predstavujú ako pár minút nečinnosti spojenej s nudou, nútené ničnerobenie alebo vyslovene ezoterickú relaxačnú techniku. Pričom ide skôr o uvedenie tela a mysle do takého stavu, ktorý pomáha nabiť energetické zdroje v takej miere, ktorá vedie k zlepšeniu kvality života. Je nám jasné, že cez túto definíciu je možné len ťažko uchopiť, čo vlastne robí s organizmom. Preto uvedieme niekoľko z konkrétnych benefitov meditácie:

  • znižuje bolesť,
  • znižuje úzkosť, stres a môže pomôcť pri depresii,
  • zlepšuje spánok,
  • zlepšuje trávenie,
  • môže znížiť krvný tlak,
  • zlepšuje koncentráciu.

meditácia , starostlivosť o seba

Meditácia nie je ani časovo náročná, stačí 20 minút denne, a pozitívne účinky pocítite už po uplynutí krátkej doby. Existujú rôzne zdroje, ako začať, napríklad v podobe videonávodov alebo zvukových nahrávok (vedená meditácia). No k tejto technike sa mnohí dostanú cez jogu, pretože je plnohodnotnou súčasťou každého tréningu.

Malé radosti robia veľa

Turistika, pútava detekvívka, rozhovory s priateľmi alebo relax v kozmetickom salóne. Formy aktívneho oddychu sú rôzne – podľa osobných preferencií a možností. Premyslite si, pri ktorej činnosti dokážete zabudnúť na všetko až do takej miery, že prestanete vnímať plynutie času.
Dôležité to je z rôznych dôvodov. Je asi úplne jednoznačné, že keď robíte niečo príjemné, má to upokojujúce účinky a dokáže zázračným spôsobom zmeniť mentálne nastavenie za veľmi krátky čas. Síce zdroj stresu obľúbená aktivita možno neodstráni, ale oddych zlepšuje odolnosť a schopnosť vyrovnávať sa s ním.
Je teda jednoznačné, že sa oplatí investovať do vecí, ktoré vo vás vyvolávajú pozitívne emócie. Choďte so svojimi priateľmi do kina alebo nájdite nejaké kvalitné centrum relaxu a doprajte si pár luxusných hodín osamote. Amija napríklad ponúka niekoľko relaxačných služieb a liečivých procedúr, inšpirovať sa teda môžete aj na stránke Amija.sk. (V)

Foto: Freepik.com a pixabay