HOMMAGE À MARIÁN VARGA. Umelec, ktorý svojím magickým zjavom a prednesom stále inšpiruje


2198   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Marián Varga, Danubiana

Marián Varga – hudobník a skladateľ, viac ako polstoročie jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej i českej hudobnej scény. Popredný predstaviteľ rocku s odvážnymi presahmi do sféry vážnej hudby, od 80. rokov priekopník experimentálnej „live electronic“ improvizácie. Zakladateľ a líder ikonickej art rockovej skupiny Collegium musicum. Ale aj rebel s vynikajúcim hudobným vzdelaním a raketovým štartom, ktorý dlhé desaťročia slávil úspechy na hudobnej scéne.

Každá skladba, koncert aj platňa mu otvárali priestor pre nové a stále náročnejšie výzvy. Hudbe zasvätil celý svoj život a bola jeho vášňou i poslaním. Súčasne aj tvrdou rehoľou, ktorej sa oddal s neobvyklým zanietením, nehľadiac na možné úskalia. Prinášal vždy nové, zväčša nadčasové koncepty a dokázal do nich zapojiť najvýznamnejšie osobnosti umeleckého diania. Hudobníkov, literátov, filmárov a výtvarníkov. Bol fenoménom doby a živou legendou svojou hudbou, nekonvenčným zjavom, spôsobom vyjadrovania, gestami a nenapodobiteľným prstokladom novodobého mága klávesníc. Najmä však schopnosťou zmeniť každý koncert na výnimočný akustický happening.

Neprehliadnite:

Krajina za mapou, Knižnica Kornela Foldvariho, SNG
Experimentálne expozície v SNG.
Krajina za mapou odkrýva tajomstvá Kornela a Nade Földváriovcov

Marián Varga – inšpirácia s presahom umeleckých smerov

Marián Varga – inšpirácia nielen pre hudobný svet, ale svojím magickým zjavom a inštrumentálnym prednesom aj pre mnohých výtvarníkov a fotografov. Aktuálna výstava v Danubiane, ako súčasť Mesiaca fotografie, je toho presvedčivým dôkazom. 75 slovenských a českých fotografov tu prezentuje svoje diela, z ktorých mnohé sú výsledkom zámeru, očakávaní, no aj náhody. Sú to sugestívne zábery z koncertov, nahrávacích štúdií, či zo súkromia umelca. Sú originálnym dôkazom, že osobnosť Mariána Vargu nebola len prchavou kométou, ktorá na chvíľu oslepí a potom zhasne. Od počiatku bol Marián žiarivou stálicou na našom hudobnom nebi. Jej jas a tajomné fluidum, ktoré dodnes cítime, zasahuje až do iných galaxií.

Homáge á Marián Varga, Danubiana

Zo života poéta hudby

Marián Varga (1947-2017) bol hudobný skladateľ, klavirista a hráč na hammond organe. Pôsobil v oblasti rockovej hudby, autonómnej, tzv. vážnej hudby; ako aj improvizovanej či experimentálnej hudby. V roku 1969 vydal so skupinou Prúdy zásadný album slovenského beatu Zvoňte, zvonky (1969). V roku 1969 založil skupinu Collegium musicum, ktorej albumy Konvergencie (1971), Zelená pošta (1972), Collegium musicum Live (1973) alebo Divergencie (1982) predstavujú hlavné piliere česko-slovenskej rockovej hudby. Začiatkom 80. rokov sa priekopnícky začal venovať konceptu experimentálnej live electronic. Vo svojich sólových projektoch, skúmajúc oblasť experimentovania a „komponovania v okamihu“ voľne a objavne spájal princípy písanej a improvizovanej kompozície (Stále tie dni, 1984, Solo in Concert, 2003). Je aj autorom scénickej hudby pre film a divadlo a spoluautorom prvého slovenského rockového muzikálu.
Stretnutie s Mariánom Vargom zažijete iba v Galérii Danubiana do 29.1.2023.

A ako sa k nám dostanete?

Automobil: GPS: N 48.029444 ˚E 017.224444˚
Bratislava centrum > Petržalka, Panónska cesta (alebo Dolnozemská cesta) > Rusovce > smer Dobrohošť
Autobus: linka č. 90, od Nového SND do Danubiany každú hodinu.
Podrobnosti nájdete v cestovnom poriadku.

Text: Mária Horváthová
Medzititulky: redakcia
Kurátorská koncepcia: Martin Marenčin, Jozef Ondzik, Jana Vargová, Vincent Polakovič
Úvodná fotografia: Vlado Yurkovič

logo Danubiana

 

 


Viac na: www.danubiana.sk