V Považskom múzeu to v júni žije…


3709   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
považskom múzeu, Hradná škola

V Považskom múzeu a celom areáli Budatínskeho hradu to v júni žije, ba aj hrad Strečno má pre návštevníkov pripravené okrem stálych expozícii na hrade, v hradnej kaplnke a v drotárskom pavilóne Budatínskeho zámku aj bohatý program počas celého júna. Vybrali sme z neho 8 najzaujímavejších akcií.

Cesta rozprávkovým lesom (5. – 7. jún)

Deti, chceli by ste stráviť posledné dni školského roka hrou a zároveň sa aj niečo nové a zaujímavé naučiť? Tak neváhajte a rezervujte si termín na školský výlet k nám do Budatínskeho parku. Objednajte sa vopred na tel. čísle 0907 108 659.

Krása prírodného sveta (4., 6., 14. jún)

Pre predškolákov a žiakov 1. stupňa základných škôl je pripravený program, ktorý deťom sprostredkuje objavovanie tajomstiev rastlín priamo v prírode – v prostredí Budatínskeho parku. Spolu s botaničkou budú spoznávať rôzne byliny a dreviny a tvoriť paletu plnú farieb a tvarov z pozbieraných prírodnín. Približne hodinový program je určený len pre vopred nahlásené skupiny.

Hradná škola na hrade Strečno (4., 11., 18., 25. jún)

považskom múzeu

V podobnom duchu je pre žiakov základných škôl pripravené na hrade Strečno interaktívne vzdelávacie podujatie. Prostredníctvom hier a tvorivých dielní detí získajú nové vedomosti z odboru archeológie, histórie, botaniky, zoológie aj hrnčiarstva. Objednanie na repanova@pmza.sk.

Piknik v meste (15. jún)

Piknik v meste, považskom múzeu

Sobotu plnú pohody, oddychu a kvalitného jedla môžu celé rodiny stráviť v areál i hradu. Na hlavnom pódiu sa pre návštevníkov pripravuje kuchárske šou známeho českého šéfkuchára Radeka Šubra. Okrem iných sa predstaví aj Žilinský klub kuchárov a cukrárov pod taktovkou Milana Bušovského a executive chef Daniela Hrivňáka. Vďaka Château Gbeľany vystúpi na pódiu aj skvelý Juraj Struhar. Podvečer to zase na pódiu rozprúdi Katarina Korcek s kapelou. Pre deti je nachystané veľké Piknikové ihrisko, kde sa spolu s Curaprox Slovensko budú učiť ako na zúbky. Akadémia prvej pomoci príde s figurínami, lektormi a edukačnými hrami. Dôležitú tému separovania, zbierania vrchnáčikov a pitného režimu si pre deti pripravila spoločnosť Mitická. Spoločne so Slovnaft zase zbierame použitý olej: hostia si môžu priniesť nazbieraný olej z domu a získajú zaň poukaz na nákup paliva! Vstúpenky na akciu sa dajú kúpiť v predpredaji.

Neprehliadni: Deň detí na hrade Strečno

Minikurz spoznávania liečivých rastlín (18. jún, od 16. hodiny)

Minikurz Spoznávania liečivých rastlín

Ide o praktickú ukážku rôznych domácich druhov liečivých rastlín spojenú s rozprávaním o ich výskyte a hlavných znakoch, na základe ktorých sa dajú bezpečne odlíšiť od podobných (možno i jedovatých) druhov rastlín. Nebudú chýbať ani praktické tipy ohľadom zberu a použitia „liečiviek“. Práve dobrá identifikácia zamedzí zámeny s iným druhom a umožní nám využiť liečebný potenciál vybraných divorastúcich druhov rastlín. Viac informácií o akcii získate na adrese kickova@pmza.sk alebo na telefónnom čísle 0917 868 520.

Stretnutie drotárskych majstrov (21. – 22. jún)

Stretnutie drotárskych majstrov

Považské múzeum v Žiline bude už po dvadsiaty ôsmy raz hostiť umeleckých remeselníkov zo Slovenska a Čiech. Účastníci spoločnej tvorivej dielne predvedú svoju zručnosť a znalosť tradičných remeselných techník. Odovzdajú si tiež navzájom nové poznatky, skúsenosti, vedomosti. Široká verejnosť sa môže v škole drôtovania naučiť základom tohto slovenského fenoménu. Spoločne tak dokážeme, že drotárstvo je stále živým remeslom.

Trienále Premeny drôtu ´19 (20. jún – 31. august)

Medzinárodná prehliadka tvorby súčasných umeleckých remeselníkov, dizajnérov a výtvarníkov pracujúcich s drôtom. Jedna z najväčších prezentácií prác s týmto materiálom v strednej Európe prináša prehľad o stave a úrovni neobvyklého umeleckého a remeselného odvetia a naznačuje jeho perspektívy i nové vývojové trendy.

4 krajiny (30. jún)

Zaujímavý projekt Martina Tomášku predstavuje fotografie 4 tvorcov, ktorí pozerajú na krajinu „inými očami“ a fotografujú ju stále iným spôsobom: Jurajovi Rekovi sú blízke zábery, v ktorých poníma krajinu komplexne, vrátane zásahov človeka; Marián Závacký vidí krajinu abstraktne, v inotajoch, odrazov v bežnom prostredí; Vladimír Vidra experimentuje s rôznymi fotografickými technikami a s výraznejšou počítačovou manipuláciou a Miroslav Broz preferuje krásu krajiny v okamihu, keď sa deň mení na noc a opačne. Kurátorom výstavy je významný žilinský „underwater“ fotograf Eduard Hladký. V kaplnke Budatínskeho hradu bude výstava sprístupnená len krátko. Celá bude vystavená začiatkom júla v Makovického dome v Žiline. 

www.pmza.sk