Veterný kôň nad Dunajom. Galéria Danubiana sa pýši aktuálnou výstavou Laca Terena.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Laco Teren – Veterný kôň, Galéria Danubiana

Danubiana Meulensteen Art Museum leží necelých 20 km južne od centra Bratislavy. V týchto dňoch – až do 30. augusta – sú priestory galérie venované maliarovi, sochárovi, grafikovi a kresliarovi Lacovi Terenovi. Je to umelec mnohých tvárí. Púta a priťahuje nielen svojou tvorbou a osobnosťou, ale aj slovom, ktoré k nemu neodmysliteľne patrí. Umelec sa v Danubiane predstavuje naozaj vo veľkom štýle. Po nedávnej výstave nazvanej Veľká ryba predstavuje teraz svoje nové diela pod názvom Veterný kôň. Pôvodne chystal výstavu k svojmu jubileu, zhodou nechcených a nečakaných udalostí však získala trochu inú príchuť. Príchuť času korony.

Laco Teren – Veterný kôň, Galéria Danubiana

Laco Teren (1960) nazval výstavu podľa svojho nového diela – Veterný kôň. Namaľoval ho na výstavu plánovanú k svojmu životnému jubileu. Chceli by sme veriť, že prichádza v čase „po“ pandémii – the Day After – v čase našich prvých, takých vytúžených a opätovných dotykov so svetom, na aký sme zvyknutí a ktorý však vraj už nikdy nebude taký istý…

Výstava je zostavená zo starších ešte nepoznaných, ale i najnovších diel autora.

Laco Teren – Veterný kôň, Galéria Danubiana

Pozvánka za umením k Dunaju

Katarína Bajcurová, kurátorka výstavy: „Prinášame návštevníkom, všetkým tým, čo sú znovu hladní a smädní po zážitku z umenia – a takpovediac vis à vis – špeciálny „korona“ výber z Terena; tu a teraz. Maliar, sochár, grafik a kresliar púta a priťahuje nielen svojou tvorbou a osobnosťou, ale aj slovom, ktoré k nemu neodmysliteľne patrí. Obraz a príbeh, maľovanie a rozprávanie sa v jeho tvorbe stávajú dvomi tvárami jednej mince, jeho všestrannej a impozantnej polymúzickej osobnosti. Hoci hlavnou sférou Terenovho záujmu je maľba, môžeme hovoriť aj o presahu médií; hlavne kresby, maliarstva či sochárstva. A práve tieto vzájomné prekročenia a prieniky chce poodkryť naša prítomná výstava, ako bonus aj cez pohľad do autorovho vizuálneho premýšľania a tvorivého zákulisia”.

Laco Teren – Veterný kôň, Galéria Danubiana

Neprehliadnite:
Juraj Kukura: OD STVORENIA KU KRÍŽU

“Laco Teren sa na nás prostredníctvom svojich obrazov díva uprenejšie ako kedykoľvek predtým. Z očí do očí, veď na zarúškovanej tvári nám ostali už iba oči… Milovník roviny sa neprestáva kochať opojnou nádherou kvetín, so svojskou posadnutosťou maľuje plody okolitých záhrad, aby nimi rozprával smiešno smutné príbehy a podobenstvá nielen z nášho života… Niekde mu stačí iba čiara, vernejšie veľa čiar a čiarok, ale aj občasný farebný úder štetcom, aby na veľkých plátnach ožili hrdinovia jeho / našich najtajnejších zviditeľnených snov. Raz sa stávajú až „zlovestne“ konkrétnymi, inde zas otvárajú brány našej predstavivosti a celkom privátnym – intímnym – pocitom… Cválajú k nám s dunajským vetrom opreteky…“ dopĺňa o výstave Katarína Bajcurová, kurátorka výstavy.

Profil umelca

Laco Teren

Laco Teren študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1979 – 1985), reštaurovanie. Neskôr absolvoval štipendijný pobyt na BINZ 39 v Zürichu (1990 – 1991) a bol hosťujúcim profesorom na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe (2004). V rokoch 2003 až 2013 pracoval pre Nadáciu TRANZIT v Bratislave, zameranú na podporu súčasného umenia. S projektom Traja z pekného páru (s Ivanom Csudaiom a Stanislavom Divišom) sa zúčastnil 26. bienále v São Paule v Brazílii (2004).

V jeho tvorbe našli svoje miesto postmoderná iracionalita, humor, absurdná metafora, alegorický inotaj a najmä surreálne civilistická hra so symbolmi; je majstrom vytvárania hybridných znakov a pop-kultúrnych rébusov rozmanitého značenia.

www.danubiana.sk