Juraj Kukura: OD STVORENIA KU KRÍŽU. Galéria Danubiana pripravila unikátny prienik umenia.


12308   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Otvorenie virtuálnej prehliadky výstavy Od stvorenia ku krížu, Juraj Kukura

Na Veľký piatok, v deň jedného z najväčších kresťanských sviatkov, predstavilo Múzeum moderného umenia Danubiana Meulensteen Art Museum v Bratislave – Čunove výtvarné diela známeho slovenského filmového a divadelného herca, riaditeľa bratislavského Divadla Aréna Juraja Kukuru. Výstavu s názvom Od stvorenia ku krížu otvorili – po prvýkrát vo svojej 20-ročnej histórii – bez prítomnosti širokej verejnosti a vystavujúceho umelca.

Otvorenie virtuálnej prehliadky výstavy Od stvorenia ku krížu, Juraj Kukura

Vzhľadom na mimoriadnu situáciu, v súvislosti so šírením vírusu COVID-19, sa Múzeum rozhodlo priniesť širokej verejnosti prehliadku novej výstavy obrazov zatiaľ vo virtuálnej forme.

Výstava obsahuje 15 jedinečných obrazov slovenského herca a riaditeľa bratislavského Divadla Aréna Juraja Kukuru. Tie vznikli počas jednotlivých repríz inscenácie Divadla Aréna – BIBLIA (číta Juraj Kukura), zaradenej do tzv. Občianskeho cyklu Divadla Aréna.

Juraj Kukura – herec a maliar

V tejto hudobno-dramatickej básni, v réžii Rastislava Balleka, účinkuje ako herec – rozprávač. Za hudobného doprovodu Slovenského komorného orchestra pod vedením Ewalda Danela prevedie diváka životom Ježiša Krista od jeho narodenia až po ukrižovanie. Mimoriadnym a nevídaným prvkom je, že okrem čítania biblických príbehov umelec vytvára na každom predstavení, priamo pred zrakmi viac ako 200 divákov. Jedno veľkoformátové výtvarné dielo rozmeru 200×140 cm, technikou akryl na plátne v kombinácii s ďalšími materiálmi.

Otvorenie virtuálnej prehliadky výstavy Od stvorenia ku krížu, Juraj Kukura

Výtvarné diela sú vizuálne mimoriadne silné a expresívne. Svojou technikou ich možno zaradiť do kategórie akčnej maľby (action painting). Táto vznikla pri využití emócií umelca; v danom prípade počas divadelného predstavenia o to sugestívnejšieho, že mu predchádzalo čítanie textov Biblie. Obraz vzniká aj vďaka jedinečnému prepojeniu medzi emóciami, ktoré prežíva nielen umelec, ale aj publikum. Umelecké gesto, údery farbou na plátno, fyzická aktivita, pohyby ruky, gestá, rozorvanosť a nejasné kontúry farby či náznak ukrižovania Ježiša Krista. Symbolickým pribíjaním umelcovho saka na kríž dávajú jednotlivým obrazom neopakovateľnú vnútornú silu. Vizuálny zážitok vnímavého diváka je počas predstavenia umocnený hudbou.

Otvorenie virtuálnej prehliadky výstavy Od stvorenia ku krížu, Juraj Kukura

Akčná maľba je vo výtvarných prejavoch známa už od druhej polovice 40-tych rokov. Medzi jej najvýznamnejších predstaviteľov patrili americkí umelci Jackson Pollock, Fraz Kline a Sam Francis. Vo Francúzsku to bol Georg Mathieu, v Rakúsku napríklad Hermann Nitsch. A na Slovensku – Juraj Kukura

Výtvarné diela

Jedinečné výtvarné diela Juraja Kukuru sú inštalované v priestore nazývanom Srdce múzea. Nachádza sa tu štrnásť obrazov, čo symbolizuje štrnásť zastavení na krížovej ceste Via Dolorosa. Tú Ježiš Kristus podstúpil v Jeruzaleme predtým, ako bol na Golgote ukrižovaný. Pätnásty obraz je umiestnený vo vedľajšom priestore.

Neprehliadnite:
Milovníci umenia sa opäť potešia

Z minulosti poznáme niekoľko prípadov, keď sa ľudom prostredníctvom rôznych foriem umenia podarilo vytvoriť energiu. Tá pomohla poraziť či už vo vojnách viditeľného, alebo pri epidémiách neviditeľného nepriateľa a zachrániť mnohé ľudské životy. V umení to bola mnohokrát práve literatúra, básne, modlitby, hudba. Predovšetkým však obrazy, ktoré zúfalí ľudia vynášali z kostolov a procesiami žiadali svätých a ďalšie biblické postavy o pomoc. Jeden z takýchto príkladov je z Trnavy z roku 1710. Vtedy bol z kostola sv. Mikuláša vynesený obraz trnavskej panny Márie. Počas procesie sa modlili a zázrakom došlo k zastaveniu epidémie moru, ktorý dovtedy pripravil o život tisícky ľudí. Naposledy boli v Európe podobné procesie uskutočnené vo viacerých krajinách, či už začiatkom minulého storočia, počas epidémie španielskej chrípky, alebo neskôr v období oboch svetových vojen.

Otvorenie virtuálnej prehliadky výstavy Od stvorenia ku krížu, Juraj Kukura

„Z našej slovenskej “Katedrály výtvarného umenia Danubiana“, umiestnenej v strede mohutného toku Dunaja, ktorý nás spája s celou Európou a svetom, ide práve o vyslanie takéhoto signálu zvolania, modlitby a útoku proti koronavírusu. Konkrétne prostredníctvom jedinečných výtvarných diel Juraja Kukuru, básne Daniela Heviera, fotografií Braňa Konečného, hudby Slovenského komorného orchestra a umeleckej inštalácie výstavy v presne určenej výstavnej sále. Výstava v Danubiane potrvá až do doby, kým vírus COVID-19 definitívne ustúpi“, povedal riaditeľ Vincent Polakovič.

Veľkoplošná fotografia

Okrem výtvarných diel upúta pozornosť aj veľkoplošná fotografia utrápeného, zničeného a vyčerpaného umelca bojujúceho s umeleckým stvárnením diela. Tá akoby vystihovala súčasnú dobu, keď sa v boji s koronavírusom mnohí dostávajú do stavu beznádeje. Jedinou cestou je odhodlanie nevzdávať sa, prežiť a vírus nakoniec definitívne poraziť.

Otvorenie virtuálnej prehliadky výstavy Od stvorenia ku krížu, Juraj Kukura

Posolstvo umeleckej výpovede

„Myslím si, že povinnosťou zriaďovaných divadiel nie je za každú cenu napĺňať hľadiská, ale napĺňať mandát, ktorý mu bol zverený. V našom prípade BSK šíri umenie a kultúru, otvára témy, búra tabu. Preto sme v Divadle Aréna uviedli náš Holokaust, lebo sme boli presvedčení že antisemitizmus a fašizmus sú dnešným problémom. Rovnako to bolo aj pri Biblii, pretože tak – ako som povedal pri preberaní Krištáľového krídla – našou najvyššou hodnotou sa stal konzum. Mali by sme sa však vrátiť ku skutočným hodnotám. A to sme netušili, že nás postihne koronavírus, ktorý je nepochybne veľkou tragédiou. Ale zároveň nás učí nemerať kvalitu svojho života podľa toho, čo majú iní. Nenosiť značky ale šaty, vážiť si jedlo, hľadať pokoj a lásku v rodine,” povedal autor obrazov, herec a riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura.

Otvorenie virtuálnej prehliadky výstavy Od stvorenia ku krížu, Juraj Kukura

Virtuálna prehliadka výstavy je dostupná od 10. apríla na nasledujúcom odkaze: http://vp-kukura.danubiana.sk/ Okrem prehliadky obrazov obsahuje exkluzívny úryvok zo spomínanej inscenácie v podaní hlavného interpreta Juraja Kukuru, príhovor riaditeľa Múzea Danubiana Vincenta Polakoviča, zábery maľovania obrazu z predstavenia Biblia, zábery z inštalácie výstavy, a to všetko v sprievode autentickej hudby divadelnej inscenácie.

Kurátorkou výstavy sa stala Dagmar Srnenská, členka správnej rady n.o. Danubiana.

Veríme, že virtuálna prehliadka výstavy Od stvorenia ku krížu sa prostredníctvom sociálnych sietí dostane k čo najširšiemu okruhu obdivovateľov výtvarného umenia nielen u nás, ale aj vo svete.

Všetkým Vám prajeme neobyčajný umelecký zážitok, ale najmä veľa zdravia.

Spolu to dokážeme!