Svetové Dobro® má slovenské korene a aj preto znie americká country music naozaj pohodovo a originálne


1801   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
svetové Dobro

Svetové Dobro® sa začalo šíriť vďaka Slovákom. A dnes toto Dobro® pozná celý svet. Áno, ide o prvú rezofonickú gitaru na svete pod názvom Tricone. Neskôr jej slávny drevený model so slovenským menom Dobro® skonštruovali v 20. rokoch minulého storočia v Spojených štátoch amerických slovenskí rodáci, bratia Dopjerovci.

Bratia, ktorí šírili dobro…

Súrodenci Ján/John Dopjera/Dopyera (1893 − 1988) a Rudolf/Rudolph Dopjera/Dopyera (1885 – 1978) sa narodili v Strážach. Detstvo prežili v Dolnej Krupej pri Trnave. Ich vynález – hudobný nástroj Dobro® – je rezofonická, rezonátorová alebo rezonančná gitara. John ju vynašiel v r. 1929. Nástroj pôvodne vznikol z požiadavky na hlasnejšiu gitaru. Vďaka kovovému rezonátoru však získal − napriek podobnému vzhľadu − špecifické zafarbenie zvuku.

Dobro, Dopyera, www.lexikon.sk

Tajomstvo originálneho zvuku

Rezofonická gitara Dobro®, dnes považovaná za americký ľudový hudobný nástroj, ktorý je súčasťou amerického kultúrneho dedičstva. V posledných desaťročiach je aj symbolom „unplugged” hudby. Svoj domov s výnimočným zvukom si našla najmä v country, bluegrassovej, havajskej i bluesovej hudbe. Pomenovaním Dobro® sa dostalo toto slovenské slovo do slovníka hudobníkov na celom svete. Názov vznikol spojením začiatočných slabík slov DOpyera BROthers (bratia Dopyerovci). Tento názov sa natoľko ujal medzi hudobníkmi, že sa tak všeobecne začal nazývať tento typ hudobných nástrojov bez ohľadu na výrobcu.

Neprehliadnite:

Winter KOCR Trnava
Príbeh jednej rodiny je príbehom mesta: Piešťany podľa Wintera je zážitok s dotykmi s minulosťou

Tajomstvo originálneho zvuku

Johna Dopyeru, výrobcu strunových nástrojov v Los Angeles, zaujímali možnosti zosilnenia zvuku akustických nástrojov (elektronické snímače boli vynájdené až neskôr). Prvým jeho pokusom boli husle s kovovým rezonátorom, lievikovitým zosilňovačom z Edisonovho fonografu. Potom sa pokúsil zosilniť zvuk gitary. To sa mu podarilo na celokovovej gitare s poniklovaným korpusom. Bol vyrobený zo zliatiny (70% medi a 30% zinku) s tromi rezonátormi umiestnenými na korpuse. Ďalšie pokusy ukázali, že najlepší zvuk má gitara s tenkými rezonátormi z postriebreného hliníka.

Dobro, John Dopiera, lexikon.sk, SNM

John Dopyera s rezofonickými husľami (dokončené 1936), okolo r. 1960 

Patent na pohodu a na svetové Dobro®

V októbri r. 1926 požiadal John o svoj prvý patent a spoločne s bratom za finančnej podpory investorov začali s 22 zamestnancami s výrobou “National Tri-Plate Style 1” (tak sa tento nástroj nazýval) vo firme National Strings Instrument Corporations. Pre rozpory a nezhody z tejto firmy spolu s bratom odišli. V roku 1929 si založili svoju vlastnú firmu Dobro Manufacturing Company. Vyrábali už naozajstnú rezofonickú gitaru s dreveným korpusom a novým dizajnom, ktorý si dal John patentovať rok predtým.

Vzácne zbierky týchto zaujímavých hudobných nástrojov môžete obdivovať napríklad aj v Hudobnom múzeu Slovenského národného múzea v Bratislave; viaceré exponáty sú dokonca darom rodiny Dopyerovcov.

Foto: archív SNM-HuM

Viac na: www.snm.sk