Klenot spišských miest – tajomná i očarujúca Levoča a Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Levoča

Dni Majstra Pavla je medzinárodný kultúrny festival, ktorý je venovaný významnej levočskej osobnosti. Koná sa už 22. ročník a tohto roku sa Dni Majstra Pavla uskutočnia vo veľkolepom štýle, na aký sme boli zvyknutí v období pred pandémiou. Presvedčiť sa o tom môžete sami, ak sa na návštevu Levoče v týchto prázdninových dňoch chystáte. Verte, neoľutujete…

Dni Majstra Pavla oslovia všetkých návštevníkov

Festival ponúkne svojim návštevníkom umenie, poprepájané s kultúrnymi hodnotami, ktoré sa zachovali v meste a v regióne aj vďaka Majstrovi Pavlovi z Levoče. Mesto preslávil ďaleko, ďaleko za mestskými hradbami a jeho nesmrteľné umelecké diela dodnes fascinujú svojou krásou a sú pýchou gotiky na Slovensku. Samotný Festival podporí umeleckú tvorbu v jednotlivých a rôznorodých umeleckých oblastiach. Všetky pripravené podujatia budú doslova v dosahu návštevníkov na otvorenej scéne.

Dne mesta Levoča

Počas Karpatského remeselného trhu v dňoch od 19. – 20. 8. 2022 Levoču navštívia viacerí zruční tvorcovia zo Slovenska, Poľska a Česka a budú vyrábať, predvádzať svoje remeselné zručnosti a umelecké diela vyrobené z dreva, slamy, šúpolia, medu, kovu, papiera, látky, kože.

Dni Mesta Levoča

Tajomná Levoča je vzácny klenot Spiša

Multižánrová Tajomná Levoča ponúka v dňoch od 18. 20. 8. 2022 ďalšie divácky príťažlivé podujatia: Ľudovú hudbu Stana Baláža, scénický program inšpirovaný kultúrou a módou renesancie, koncerty vežovej hudby i vystúpenie Ondreja Kandráča. Ak by sa niekomu hádam stále málilo, nebudú chýbať Cigánski diabli, Kali, Tina, Hrdza, Kopa i Peter Bič Projekt.

Tina, Peter Bič Projekt, Dni Majtra Pavla

Pripravená bude aj Tajomná záhrada plná zábavy pre najmenších, planetárium, disko, výstavy v Galérií mesta Levoča a vo veži Baziliky sv. Jakuba a iné. Levočanky, Levočanov i návštevníkov klenotu medzi spišskými mestami pozývame na bohatý kultúrny program, ktorý je pripravený naozaj pre všetky vekové kategórie.

Tajomná Levoča, Dni Majstra Pavla

Bude to v hodvábe a zlate

Scénický program V hodvábe a zlate je inšpirovaný kultúrou a módou renesancie. Prináša pohľad na inscenovanú renesančnú svadbu cez hudbu, spev a hlavne módu vtedajšej Florencie. Preneste sa s nami do 15.storočia, otvorte brány návšteve z Florencie, otvorte brány príslušníkom slávnych a bohatých rodov. Prichádzajú urodzené dámy, rozmarné panny, slobodomyseľný mladíci. Začína sa svadba v renesančnej Florencii

Neprehliadnite:

Levoča
Unikátna slovenská Biblia s oltárom Majstra Pavla z Levoče ako dar na výnimočné príležitosti

Scénická  módna prehliadka s hudbou

Vo Florencii, počas stredoveku a renesancie, bol svadobný obrad mimoriadne dôležitou udalosťou. Spojila dve rodiny, čo vyústilo do série rituálov a praktík, v ktorých zohrávali kľúčovú úlohu umelecké predmety súvisiace s cestou nevesty. Ich úlohou bolo symbolicky demonštrovať uzavretý vzťah, ako aj zdôrazniť individuálnu cnosť ženy, jej rodinu a rodokmeň. Postavenie nevesty a jej rodiny sa odzrkadlilo na svadobných výpravách, v ktorých významnú úlohu zohrali okrem iných aj odevy a doplnky, ako sú šaty, klobúky, šperky, vreckovky a spodná bielizeň.

V hodvábe a zlate, Dni Majstra Pavla

12 úžasných kreácií inšpirovaných talianskym, prevažne florentským umením z 15. storočia sa predstaví v scénickej prehliadke V hodvábe a zlate, pripravenej špeciálne na Dni Majstra Pavla v Levoči. Prehliadku bude sprevádzať živá hudba v podaní kapely Floripari. Príbeh lásky našich hrdinov bude zobrazený prostredníctvom tanca, v ktorom sa uplatnia stredoveké aj renesančné formy tanca ako Saltarello, Piva, Bassadanza, Passemezzo, Branle.

Dni Majstra Pavla 2022 sa začínajú…

Príďte sa zabaviť a oddýchnuť si. Batoh plný zážitkov, dobrých dojmov a aj mnohých inšpirácií do ďalších dní je už pripravený.
Podujatie sa uskutoční vďaka podpore Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Viac na: www.ik.levoca.eu