I malé svetlo v úkryte je veľká nádej. A každé zaklopanie na dvere môže znamenať koniec


1829   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Svetlo v tme

Svetlo v úkryte je emotívny príbeh dvoch mladučkých sestier, ktoré riskovali počas 2.svetovej vojny vlastné životy, aby zachránili ďalších 13 ľudských životov. Príbeh podľa skutočných udalostí o mladej Poľke, ktorá skrývala v dome skupinku Židov a vystavila sa tak smrteľnému nebezpečenstvu. Príbeh, ktorý vás vtiahne a zasiahne priamo do srdca.

Píše sa rok 1943

Šestnásťročná Stefania pracuje v obchode u Diamantovcov v poľskom mestečku Przemyśl. Je zaľúbená do Izia, jedného zo synov. Mladý pár svoj vzťah tají, pretože ona je katolíčka a Diamantovci sú Židia, nevzdávajú sa však nádeje, že raz im osud dožičí byť spolu.
S vpádom nemeckej armády do krajiny sa všetko zmení. Rodinu vysťahujú do geta a Stefania ostáva sama v okupovanom meste, kde sa stará o šesťročnú sestru Helenu. A potom ktosi zaklope na dvere.
Je to Max Diamant. Počas transportu do vyhladzovacieho tábora vyskočil z vlaku a žiada o pomoc. Stefania v tej chvíli urobí jedno z najzásadnejších rozhodnutí v živote a Maxa ukryje. Po ňom ešte ďalších dvanásť Židov. Každý deň pritom tŕpnu, či sa neozve búchanie na dvere, ktoré by znamenalo koniec pre všetkých.

Svetlo v úkryte

Úryvok z knihy číta Dominika Žiaranová

Príbeh vystihuje vtedajšiu atmosféru

Svetlo v úkryte z vydavateľstva Ikar je knižným spracovaním skutočného príbehu dvoch sestier, ktoré zachránili trinásť ľudských životov a riskovali pritom vlastnú smrť. Autorka Sharon Cameron si dala záležať na príprave – komunikovala priamo s ľuďmi, o ktorých v príbehu píše. Vyhľadala a oslovila ich deti, priateľov, pýtala sa a prenikala do ich tajomstiev, aby čo najlepšie vystihla vtedajšiu atmosféru a najmä úžasný čin, keď dve mladučké sestry zachránili toľko ľudských životov…

Sharon Cameron Svetlo v úkryte

Neprehliadnite:

Kde nájsť radosť? Malá kniha stoicizmu
Kde nájsť radosť? Získať silu?
Malá kniha stoicizmu vás naučí žiť lepší a spokojnejší život. Čítajte, oplatí sa…

Ako sa odvíjali osudy hrdinov po vojne?

V záverečnej autorkinej poznámke nájdete nielen fotografie, ale aj ďalšie osudy postáv z príbehu. Čo sa dialo so Stefanie a Maxom po vojne? Ako sa darilo doktorovi Schillingerovi a čo ďalší z rodiny Diamantovcov? Aké boli dôsledky lekárskeho zákroku – alebo skôr experimentu –, ktorý Stefania podstúpila v nemeckej nemocnici…

„Stefania Podgórska Burzminská zomrela 29. septembra 2018 počas písania tejto knihy. Kiežby vedela, že sa píše. Bolo mi veľkou cťou podieľať sa na tvorbe jej nekrológu. Koľko ľudí má tú česť zhrnúť život človeka, ktorého tak veľmi obdivujú? A o čo väčšou výsadou je napísať o takom človeku celú knihu?“, pýta sa v závere autorka Sharon Cameron.

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá Milan Buno, knižný publicista

Text: Ikar
Foto: pixabay (úvodná fotografia), Ikar, Rusty Russell
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk