Montessori. Poznáte túto výchovnú metódu a životopis prvej učiteľky novej doby? Pútavé čítanie je tu!


1758   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Montessori

Pojem Montessori sa väčšine z nás spája s veľmi populárnou výchovno-vzdelávacou metódou. Čo však stálo za jej vznikom? Aká bola jej autorka Mária Montessori, prvá talianska lekárka? Aj o tom je beletrizovaný životopis – Maria Montessori: Učiteľka novej doby.

Maria Montessori bola prvou ženou v Taliansku, ktorá vyštudovala medicínu a získala diplom. Dovtedy nevídané. A obdivuhodné, ako si to všetko musela odtrpieť – posmech spolužiakov, závisť, predsudky…napríklad na pitvách musela pracovať sama, keďže sa nemohli robiť v zmiešaných triedach. Išla si však za svojím, bola neuveriteľne šikovná, pracovala na sebe a v roku 1896 sa stala prvou ženou v Taliansku s kvalifikáciou lekárky.

Vytrvalá Mária…

Bola zvyknutá, že ako žena mohla do prednáškovej sály vojsť až potom, keď sa v nej usadili všetci mužskí kolegovia. Keďže niektorí pravidelne meškali, musela na nich čakať, a tak si nikdy nestihla vypočuť úvodné vety prednášajúcich.

Montessori

Životné poslanie

Príbeh sa začína jej štúdiom na lekárskej fakulte, pokračuje programom na psychiatrickej klinike v Ríme, zoznámením s lekárom Guisseppem Montesanom, s ktorým mala neskôr milostný vzťah. V pútavom čítaní odhalíte jej nadšenie Séguinom a jeho hračkami, ktoré rozvíjali zmyslové vnímanie detí a motoriku… Dozviete sa aj o Kindergarten, čo sú detské záhradky, kde deti môžu rásť podobne ako rastliny – môžu sa hrať, rozvíjať vlastným tempom, bez zbytočnej prísnosti a ubíjajúcej disciplíny.

Neprehliadnite:

moderné otcovstvo
Moderné otcovstvo, alebo aká je úloha otca v 21.storočí?
Rodičia, ponúkame nové riešenia vo výchove

Ukážka z pútavého životného príbehu

„Tebe nestačí, že už si lekárkou? Chceš sa teraz ešte aj stať architektkou alebo kapitánkou lode?“
„Budem študovať pedagogiku a aplikovanú psychológiu.“
„Ale prečo? Si uznávanou lekárkou, poznajú ťa v celej Európe.“
Neodporovala. „To viem a využijem túto slávu, aby som mohla vytvoriť úplne novú metódu výchovy detí.“

Montessori

Maria Montessori mala jasný zámer

Sústredila sa len na štyri roky jej života od roku 1898 do roku 1902, keď porodila syna Marca a vtedy sa rozhodla, že sa prestane venovať medicíne a zameria sa najmä na vyučovanie detí.
Maria Montessori: Učiteľka novej doby je pútavý príbeh o mimoriadnej žene, ktorá sa dokázala presadiť vo svete ovládanom mužmi. Bola vynikajúcou rečníčkou, lekárkou, bojovníčkou za práva žien a neskôr aj pedagogičkou. Celý život bojovala, aby sa s deťmi zaobchádzalo s rešpektom, a vždy vychádzala zo základnej myšlienky, že každé dieťa sa chce učiť.

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá Milan Buno, knižný publicista

Ilustračné úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk 


TagsKnihy