Porucha pozornosti – ako ju pochopiť a čo robiť? Čo je to Rozptýlená myseľ?


1762   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Rozptýlená myseľ

Porucha pozornosti. Aké je to žiť s touto diagnózou? Čo robiť, aby ste s tým žili lepšie, ľahšie a spokojnejšie?
Z tejto knihy môžu profitovať tí, ktorí poruchou pozornosti trpia, ich blízki i lekári. Ľuďom, ktorí ešte netušia, že ju majú tiež, zmení život. O tom je aktuálna knižná novinka Rozptýlená myseľ. Jej autorom je renomovaný odborník Gábor Maté.

Je to uznávaný lekár a autor bestsellerov, ktorý sa špecializuje na neurológiu a psychiatriu – a jemu samotnému diagnostikovali poruchu pozornosti. V knihe skúma mýtus o poruche pozornosti ako geneticky podmienenej chorobe, prináša reálnu nádej a odporúčania pre deti i dospelých, ktorí ňou trpia.

Okrem iného sa dozviete, že:

  • ADD nie je dedičné ochorenie, ale reverzibilné vývojové oneskorenie,
  • „rozptýlenie“ je psychologickým produktom životnej skúsenosti,
  • prečo sa u niektorých detí v mozgu nevyvinú oblasti zodpovedné za emočnú sebareguláciu a kontrolu pozornosti.

Rozptýená myseľ

Rozptýlená myseľ odhaľuje vlastné emócie

Rozptýlená myseľ umožní dospelým s ADD získať lepší prehľad o ich vlastných emóciách. Maté predstaví aj program, akým spôsobom pomáhať takýmto ľuďom v detstve i v dospelosti.

„Poučná a citlivo prerozprávaná kniha s tak veľmi potrebným zameraním na dospelých i dospievajúcich s poruchou pozornosti… Užitočné čítanie pre všetkých, ktorí si kladú otázku, či príčinou ich nedostatku pozornosti, impulzívnosti, roztržitosti alebo hyperaktivity nie je náhodou porucha pozornosti,“ napísali v denníku Winnipeg Free Press o knihe Rozptýlená myseľ.

Neprehliadnite:

psie Vianoce, Astor doma
Dokonalé psie Vianoce a zázraky naozaj existujú.
Stačí len veriť… Bruce Cameron to dokázal

Kniha a jej časti

Kniha Rozptýlená myseľ je rozdelená na sedem častí.
Prvé štyri opisujú podstatu a povahu poruchy pozornosti a ponúkajú vysvetlenie jej pôvodu, zatiaľ čo posledné tri časti sa zaoberajú procesom uzdravovania.
Piata časť, ktorá sa venuje poruche pozornosti u detí, nie je zameraná iba na rodičov, ale aj na dospelých, ktorí touto poruchou sami trpia, pretože poskytuje informácie potrebné na to, aby dokázali pochopiť sami seba.

Rozptýlená myseľ

Senzitivita je tiež dôvodom, prečo deti s poruchou pozornosti trpia alergiami oveľa častejšie ako zvyšok populácie. Je dobre známe a tiež potvrdené v klinickej praxi, že u detí s poruchou pozornosti sa častejšie vyskytujú prechladnuia, infekcie horných dýchacích ciest, ušné infekcie, astma, ekzémy a rôzne alergie. Tento fakt si niektorí vykladajú ako dôkaz, že poruchu pozornosti spôsobujú alergie. Hoci alergické reakcie môžu zhoršiť symptómy poruchy pozornosti, jedno nespôsobuje druhé.

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá Milan Buno, knižný publicista

Ilustračné úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk