Z rozprávky do rozprávky – výstava v ríši fantázie a bábkové predstavenia na hrade v Leviciach


2188   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Z rozptávky do rozprávky

Z rozprávky do rozprávky v Tekovskom múzeu v Leviciach! Táto známa muzeálna inštitúcia a Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre pripravili spoločnú výstavu bábok a divadelných kulís. Bábkarstvo na Slovensku a v Česku je od roku 2016 zapísané na reprezentatívnom Zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Predstavuje tradičný kultúrny prvok, ktorý v sebe spája dramatické, inscenačné, interpretačné, výtvarné i hudobné umenie. Je neoddeliteľnou súčasťou slovenskej divadelnej a literárnej tradície. Samotné bábky a divadelné kulisy predstavujú jedinečné umelecké dielka a remeselnú zručnosť ich tvorcov. Divadlo vyjadruje rôzne uhly pohľadu na svet, nakoľko sa zameriava na detského diváka, aj na výchovu v duchu morálnych hodnôt.

Z rozprávky do rozprávky

Čin-čin (premiéra 2002) Scénický výtvarník, kostýmový výtvarník, bábky Mária Žilíková-Herodeková, réžia Ondrej Spišák Inscenácia Čin-čin bola adaptáciou veršovanej rozprávky Ľudmily Podjavorinskej, ktorú vytvorili Veronika Gabčíková a Ondrej Spišák.

Zámerom múzejníkov je vytvoriť návyk aj u tých najmenších, navštevovať múzeum a predstaviť ho hravou a zábavnou formou. Spojenie tradičnej múzejnej výstavy s kultúrnym podujatím je jedným zo špecifických prvkov múzejnej komunikácie s návštevníkom. Projekt má teda nielen estetický, ale aj edukačný rozmer s cieľom poukázať na jedinečnosť bábkarskej kultúry.

Z rozprávky do rozprávky

Macbeth (premiéra 2007) Scénický výtvarník a bábky Alois Tománek

Staré divadlo Karola Spišáka

Bábkové divadlo v Nitre má viac ako 70-ročnú tradíciu, vzniklo ako profesionálny bábkový súbor pri dnešnom Divadle Andreja Bagara. Prvé roky jeho fungovania sú spojené s osobou dramatika a režiséra Jána Romanovského. V priebehu rokov viackrát menilo názov i miesto svojho pôsobenia. Začiatkom 90. rokov minulého storočia sa riaditeľom stal Karol Spišák, ktorého meno inštitúcia nesie od roku 2009. Divadlo si postupne získalo priazeň domácich divákov a vytvorilo si silné renomé v celom stredoeurópskom priestore.

Z rozprávky do rozprávky

Posol z raja (premiéra 2004) Scénický výtvarník, kostýmový výtvarník, bábky Mária Žilíková-Herodeková Karol Spišák prebásnil a upravil frašku Hansa Sachsa zo 16. storočia a následne ju zrežíroval Ján Hrmo, pričom využil marionety.

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre ponúka nielen množstvo kvalitných divadelných inscenácií, ale pripravuje aj výstavy, programy pre školy či zapája sa do projektu Zelené divadlo. V apríli 2022 na strechu divadla umiestnili úle a chovajú prvé „divadelné“ včely na Slovensku. Výstava v Tekovskom múzeu v Leviciach je tiež prostriedkom ako predstaviť svoju činnosť, priblížiť sa divákovi a ukázať tradičné bábkarstvo transformované do modernej doby 21. storočia.

Neprehliadnite:

Levický hrad
Tekovské múzeum v Leviciach oslavuje 95. výročie. Aké boli okolnosti jeho vzniku a kto má na tom zásluhy?

Bábkové predstavenia z rozprávky do rozprávky

Na výstavu nadväzuje séria tematických bábkových predstavení. Určené sú pre deti materských škôl, detské kluby, rodiny s deťmi, žiakov prvého stupňa základných škôl i centrá voľného času.

Tekovské múzeum

Cesta za šťastím (premiéra 1992) Scénický výtvarník a. h. Ján Závarský, bábky Eva Farkašová Na motívy slovenských ľudových rozprávok.

15. november 2022 o 9.00, 10.30 Medová rozprávka z dielne Divadla SpozaVoza
15.
december 2022 o 10.30, 14.00 O Zvonárovi Končekovi – Vianočná rozprávka z repertoáru Divadla pod balkónom
15.
január 2023 o 9.00, 10.30, 14.00 Zimná rozprávka o 2 snehuliakoch v podaní Divadla Dúha

Z rozprávky do rozprávky

Výstavu si budú môcť návštevníci múzea pozrieť až do 26. marca 2023. Pridanou hodnotou pre návštevníkov podujatia je samotné genius loci Levického hradu (koncertná sála a výstavný priestor v Kapitánskej budove), v priestoroch ktorého sa podujatie organizuje. V cene výhodného vstupného na bábkové predstavenie je aj návšteva výstavy.

Text a foto: Mgr. Nikola Mihálová
Medzitulky: redakcia

Viac informácií na www.muzeumlevice.sk