Pukanec – nový cieľ na mape turistických zážitkov. Slávnu obec sa oplatí navštíviť v každom ročnom období

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pukanec

Obec Pukanec sa rozprestiera na južných výbežkoch Štiavnických vrchov. Môže sa pochváliť bohatou históriou. Bývalé slobodné kráľovské a banské mesto sa prvýkrát spomína už v roku 1075 v zakladacej listine benediktínskeho opátstva v Hronskom Beňadiku. Bohatstvo nálezísk zlata a striebra v pukanských rudných žilách bolo základom osídlenia a vzniku baníckej osady, ktorá postupne dosahovala vysoký stupeň hospodárskeho rozvoja.

Pukanec, panoramatický pohľad na obec, lexikon

Neuveriteľná história obce, potvrdená kráľovskou pečaťou, bohaté náleziská vzácnych kovov, unikátne morušové sady minimálne stredoeurópskeho významu. A k tomu pripočítajme miestnu gastronómiu a zaujímavých rodákov. Z nich spomeňme napríklad významného botanika, učiteľa, národovca, veršovníka a verejého činiteľa Samuela Kupčoka (1850 – 1914).

Alica Masaryková V Pukanci

Tak sa tu žilo pred 100 rokmi. To bola sláva; Alica Masaryková na návšteve v Pukanci v r. 1923

K zoznamu zaujímavostí obce treba pripočítať ešte aj úžasné aktuálne farby okolitých lesov na úpätí Štiavnických vrchov. To všetko sú aktuálne pozvánky pre súčasníkov na vychádzky do jesennej prírody, samotnej obce i do bližšieho či vzdialenejšieho okolia tunajšieho malebného a pokojom dýchajúceho kraja.

Pukanec

Farebná jeseň v Pukanci

Jedným, no určite nie jediným unikátnym miestom, ktoré sa v Pukanci oplatí špeciálne vidieť, je náučná cesta, zameraná na spoznávanie zázračnej moruše.

Neprehliadnite:
Hippokratov liek dozrieva na Slovensku.
Viete, kde je oáza zdravia? Pozývame vás do kraja moruše čiernej

bobule_moruše_čiernej

Aký zázrak to na Slovensku máme!

Moruša čierna – jedinečný druh ovocného stromu, sa v najvyššom počte vyskytuje v obci Pukanec a jej okolí. Náučný chodník, venovaný moruši, prevedie návštevníkov malebnou viničnou časťou obce. Moruše alebo kyslé jahody, už niekoľko storočí rastú tradične vo viniciach, a tak pri prechádzke po náučnom chodníku sa môžete pokochať aj výhľadmi z najvyššie položených vinohradov na Slovensku. O tom, aké sú účinky plodov a listov týchto stáročných stromov, aká je história ich pestovania v tejto oblasti a ďalšie zaujímavosti sa dozviete z jednotlivých informačných panelov.

Pukanec. náučný chodník

V centre obce v parčíku pred rímsko-katolíckym kostolom sv. Mikuláša sa začína náučný chodník

Nenáročná prechádzka poskytne príjemný zážitok z jesennej prírody a bližšie informácie o unikátnych morušiach. V roku 2018 sa na oslavu tohto jedinečného stromu prvýkrát konal Festival moruše čiernej. Na tom ďalšom už nesmiete chýbať ani vy…

Text: Mgr. Žofia Kyseľová
Medzititulky: redakcia
Foto: archív OcÚ Pukanec a CBS

Viac na: www.pukanec.sk
              www.regiontekov.info