Retrocom 2.0 ako návrat do začiatkov éry počítačov. V kaštieli Radoľa sa ocitnete vo svete retro techniky

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Retro výstava Kysucké múzeum Retrocom 2.0

Retrocom 2.0 je aktuálna výstava exponátov, ktorým hovoríme výdobytky modernej techniky. Aj tie sa menia doslova zo dňa na deň. Vlastníme desktopy, notebooky, iPhony, iPady. Dnes si už iba málokto vie doma predstaviť osobný počítač veľký ako napríklad skriňa. Starší užívatelia počítačov určite aj áno; veď také boli začiatky éry počítačov. Naše deti nad tým len neveriacky asi krútia hlavami.

Závratnou rýchlosťou a doslova každý každý mesiac vďaka novej technológii vznikajú nové modely smartfónov, notebookov, alebo Smart TV. Internet sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Jednoducho, sme v digitálnom veku. A aj ten si už zaslúžil výstavu starších, priam muzeálnych exponátov z “digitálnej doby ľadovej”.

PC z doby ľadovej?

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej činnosti Žilinského samosprávneho kraja, v spolupráci so súkromnými nadšenými zberateľmi J. Masnicom a J. Jablonským pripravilo v Kaštieli Radoľa zaujímavú výstavu Retrocom 2.0, ktorá návštevníkov prenesie do čias počítačových začiatkov.
Počiatok výpočtovej techniky siaha do polovice minulého storočia, keď sa podarilo v Nemecku zostrojiť prvý počítač na svete. Vyzeral úplne inak ako tieto súčasné, pretože vtedajšie počítače boli objemné, skladali sa z mnohých segmentov, zaberali veľkú plochu a boli energeticky náročné. Súbežne s počítačmi sa vyvíjali aj herné zariadenia určené pre zábavu, ktoré svoj rozmach zažili na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia. Práve v tom čase vtedajšie výdobytky modernej techniky oslovili aj zberateľov J. Masnicu a J. Jablonského.

Retrocom 2.0 PC hra Kysucké múzeum

S týmto sme sa zabávali…

Neprehliadnite:
Kaleidoskop – vedecká hračka.
Kysucké múzeum vystavuje najväčšiu zbierku kaleidoskopov na Slovensku

Kaleidoskop Kysucké múzeum

Ako bolo na počiatku…

Zbierky obsahujú ikonické kúsky súvisiace s výpočtovou technikou, počítačmi, hernými konzolami, pamäťovými médiami, disketami, kazetami, MP3, DVD prehrávačmi, databankami. Nájdete tu aj prospekty, komiksy a rôzne postavičky a figúrky z hier, ktorým by neodolali ani dnešné deti.

Retrocom 2.0 , Kaštieľ Radoľa

Nezabudnuteľné postavičky prvých počítačových hier

Aj vďaka tomu si budú môcť pamätníci nostalgicky zaspomínajú na značky ako DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, MATO, PMD 85, TESLA, PP 01, PP 06, SUPER MARIO BROS. A zatiaľ ich deti zrejme nebudú veriť vlastným očiam a ústa pri exponátoch ani nezavrú… Jedným z cieľov tejto výstavy je poskytnúť priestor na netradičnú formu vyučovacích hodín aj pre školy. Môžu sa tu odučiť napríklad hodiny informatiky, dejepisu, fyziky, matematiky či iných predmetov.
Nakoľko výstava poskytuje množstvo informácií o histórii počítačov, návštevníci si môžu zaspomínať, porovnať pokrok vo svete techniky alebo vidieť – popri množstve iných vzácnych aparátov – hernú konzolu z prelomu storočí.

Retrocom 2.0, Kysucké múzeum, lexikon, školstvo

Túto výstavu si môžu návštevníci pozrieť v priestoroch Kaštieľa Radoľa do 14. februára 2022.

Text a foto: Mgr. Miroslava Jančulová, Kysucké múzeum
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.kysuckemuzeum.sk