Kaleidoskop – vedecká hračka. Kysucké múzeum vystavuje najväčšiu zbierku kaleidoskopov na Slovensku

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kaleidoskop - vedecká hračka, výstava v Kysuckom múzeu

Kysucké múzeum pripravilo výstavu s názvom Kaleidoskop – Vedecká hračka. Návštevníci sa môžu tešiť na prehliadku kaleidoskopov z najväčšej zbierky v Slovenskej republike. Táto interaktívna výstava vedeckých hračiek, hier, hlavolamov a jednoduchých neškolských fyzikálnych experimentov je určená pre malých i veľkých. Dozviete sa tu o všeličom, čo sa prostredníctvom hračiek – najmä kaleidoskopov, možno naučiť, spoznať a pochopiť.

Ak navštívite túto aktuálnu výtavu v Kysuckom múzeu, môžete vidieť až 400 exponátov (310 kaleidoskopov rôznych konštrukcií a dizajnov, 63 vedeckých hračiek, 18 hlavolamov a 9 fyzikálnych experimentov) a to z 50 krajín sveta. Určená je pre všetkých, no najmä pre žiakov základných a stredných škôl a rodiny s deťmi.

Magický kaleidoskop

Autorkou výstavy je Ing. Beáta Puobišová, ktorá  kaleidoskopy zbiera od malička: „Kaleidoskop ma očaril už v útlom detstve. Samozrejme, nedokážem zabudnúť na ten prvý. Mamička mi ho poskladala ako origami z tvrdšieho bieleho papiera. Dovnútra trojbokého rovnostenného ihlana s malým otvorom vo vrchole nasypala kúsky postrihaného staniolu zo salóniek. A kúzlo sa zjavilo pri pohľade do tmavej diery. Žiaľ, tento papierový výtvor už prežíva iba v mojich živých spomienkach. Dodnes sa mi ho nepodarila napodobniť a ani som nestretla nikoho, kto by si na takýto typ poskladaného hranatého kaleidoskopu spomenul.“

Kaleidoskop-Vedecká hračka, Kysucké múzeum

Kaleidoskop – vedecká hračka, V Kysuckom múzeu nájdete aj takéto nevšedné exponáty

Neprehliadnite:
Návštevníci sa dočkali:
Slanický ostrov umenia otvára 48. letnú turistickú sezónu

Nekonečné kombinácie obrazov a predstavivosti

Ako sama hovorí, až výzva Kysuckého múzea na vystavenie zbierky kaleidoskopov ju primäla k tomu, že si vypracovala vlastný triednik kaleidoskopov s technickými a dizajnovými parametrami. „Tak som zistila, že mnohé kaleidoskopy sú konštrukčne rovnaké, či veľmi blízke a odlišujú sa iba farbou plastu či povrchovým obrázkom. Aj keď sa to nezdá, konštrukčné a rozmerové odchýlky jednotlivých častí kaleidoskopu (okulár, tubus, reflexné plochy, objektív, komôrka, bunka, telieska…), poskytujú množstvo kombinácií a teda množstvo druhov a typov kaleidoskopov,“ doplnila Ing. Beáta Puobišová.

Kaleidoskop - Vedecká hračka výstava v Kysuckom múzeu

Výstava Kaleidoskop – Vedecká hračka bude doplnená aj o tvorivú aktivitu, na ktorej si deti, aj spoločne s rodičmi, môžu vytvoriť svoj vlastný kaleidoskop.

Výstavu pripravilo Kysucké múzeum, ako organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.
P
otrvá do 31. 10. 2021. Tešíme sa na vašu návštevu!

Viac na: www.kysuckemuzeum.sk