História a súčasnosť šľachty na Slovensku – symbolické spojenie rodiny Andrássyovcov v Trebišove

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Symbolické spojenie rodiny Andrássyovcov v Trebišove

Múzeum a Kultúrne centrum Južného Zemplína, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja organizuje v dňoch 17. – 18. 10. 2019 podujatie, ktoré sa uskutoční v areáli trebišovského kaštieľa pre všetkých nadšencov šľachtickej rodiny Andrássyovcov, kde sa ich rodina symbolicky znova spojí.

Teší ma fakt, že naše inštitúcie podporujú a prezentujú regionálnu identitu aj prostredníctvom významných historických osobností, ktoré formovali život nielen regiónu, ale celého územia Uhorska. Rodina grófa Júliusa Andrássyho – známeho politika, diplomata, šľachtica. Dostáva do povedomia práve Košický kraj, keďže na našom území vlastnili niekoľko sídel,“ – konštatuje predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Barokovo-klasicistický kaštieľ, Trebišov

Program sa začne dňa 17.10.2019 o 10:00 hod. prednáškou o architektúre kaštieľa a komentovanou prehliadkou. Návštevníkov prevedieme a ukážeme zaujímavosti kaštieľa. Ďalším bodom programu je vernisáž výstavy Andrássyovci ukrytí v archíve o 16:30 hod. Program pokračuje Hudbou starých majstrov na andrássyovskom dvore. Kde sa naskytne príležitosť spoznať hudbu z doby šľachty, ktorú všetkým predvedú žiaci a učitelia zo Základnej umeleckej školy v Trebišove.

Neprehliadnite: Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove

Druhý deň podujatia sa nesie v znamení názvu „Symbolické spojenie rodiny Andrássy“ a začína sa o  11:30 hod. v rímskokatolíckom kostole Návštevy Blahoslavenej Panny Márie v Trebišove s pokračovaním v Mauzóleu grófa Júliusa Andrássyho a trebišovskom múzeu. Cieľom aktivity je uložením urien so zemou z hrobov v Polgárde do Mauzólea v Trebišove symbolicky spojiť rodinu grófa Júliusa Andrássyho.

Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho

Mauzóleum v Trebišove bolo budované ako rodinná hrobka, v ktorej mali byť pochovaní rodinní príslušníci grófa Júliusa Andrássyho. Rodina grófa Júliusa Andrássyho bola v minulosti veľmi súdržná. Rozdelil ju až rozpad rakúsko-uhorskej monarchie a nové hraničné usporiadanie. Čo spôsobilo odlúčenie žijúcich členov rodiny od rodného sídla v trebišovskom kaštieli s rodinnou hrobkou. Po mnohých rokoch odlúčenia sa v tento deň uložia urny so zemou z hrobov rodinných príslušníkov grófa Júliusa Andrássyho ml., grófky Heleny Batthyány – Andrássy, grófky Eleonóry Andrássy – Zichy, pochovaných v maďarskom Polgárde do rodinnej hrobky Andrássyovcov v Trebišove,“ – povedala Beáta Kereštanová, riaditeľka trebišovského múzea. „Tým sa naplní pôvodný účel mauzólea ako pietneho miesta zosnulých členov rodiny grófa Júliusa Andrássyho,“ dodala.

Lívia Abaházy Nagy

Lívia Abaházy Nagy

Súčasťou podujatia je aj výstava v trebišovskom múzeu zameraná  predmetnej tematike a vystúpenie svetoznámej opernej speváčky Lívie Abaházy Nagy. Dobovú hudbu a spev bude prezentovať komorný súbor Musici de Cassovia Košice, ktorí sú členmi Štátnej filharmónie Košice. Súbor kvôli autenticite a pestrosti prejavu používa mnoho historických nástrojov. Repertoár tvorí hudba spievaná aj inštrumentálna.

Barokovo-klasicistický kaštieľ, Trebišov

Spolu s Múzeom a Kultúrnym centrom južného Zemplína v Trebišove ju zabezpečujú partneri – Mesto Trebišov, Mesto Polgárdi, Rímskokatolícka farnosť Polgárdi, Rímskokatolícka cirkev Trebišov – Farnosť návštevy Blahoslavenej Panny Márie a Združenie pre rozvoj južného Zemplína.

Symbolické spojenie rodiny Andrássyovcov v Trebišove

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

www.muzeumtv.sk