Na dvorečku… Bodnutie včelej kráľovnej. Pozvánky na aktuálne výstavy v Galérii Jána Koniarka

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Na dvorečku... GJK Trnava

Na dvorečku… Bodnutie včelej kráľovnej sú dve výstavy, ktoré môže verejnosť v najbližších dňoch vidieť v Galérii Jána Koniarka v Trnave. Táto inštitúcia zabezpečuje komplexnú galerijnú činnosť, kultúrno-vzdelávacie aktivity a vedecko-výskumnú činnosť v súvislosti s využívaním a sprístupňovaním zbierkových predmetov v regióne Trnavského samosprávneho kraja.

Príležitosť objavovať Na dvorečku…

Jedna z dvojice nových výstav Galérie Jána Koniarka (GJK) predstavuje výtvarnú zbierku bratov Iva a Zdenka Markových. Vznikla v roku 2000 vďaka ich spoločnému záujmu o tvorbu študentov a čerstvých absolventov vysokých výtvarných škôl. Orientácia na nepreverených autorov, ktorá so sebou prináša príležitosť objavovať výnimočných umelcov a podporiť ich v začiatkoch tvorivej kariéry, sa neskôr rozšírila aj o starších, etablovaných autorov. Oba smery spájajú ambície zberateľov o zmapovanie, komplexný pohľad do aktuálnej umeleckej produkcie. Podstatnú časť zbierkového súboru tvoria klasické médiá. Od roku 2007 sa však zberateľský tandem zameriava aj na oblasť nových médií ako je video, videoperformance či animácia. Tým sa tiež Zbierka Marek odlišuje od obvyklých zbierkotvorných prístupov súkromných aj verejných inštitúcií.

Na dvorečku... GJK

Vizuálna esej 

Výstava formou vizuálnej eseje ponúka alegorické rozprávanie o ohrození, úniku a záchrane. Súčasná globálna environmentálna kríza a všadeprítomný eskapizmus sú autorkou nahliadané prostredníctvom podobenstva o organizovaní úľa a úlohy včelej kráľovnej. Monika Germuška Vrancová predstavuje svoju dlhodobo rozvíjanú maliarsku tvorbu v rámci objektovej inštalácie, v ktorej odhaľuje možnosti imaginácie záchrany ľudstva, inšpirovanej pozorovaním života iného živočíšneho spoločenstva.

Na dvorečku..., GJK


Slávnostné otvorenie oboch výstav sa uskutoční 25.1.2024 o 18. h v GJK v Koppelovej vile na Zelenom kríčku 3 v Trnave.

Z histórie inštitúcie

Galéria Jána Koniarka bola založená v roku 1976 pod názvom Okresná galéria so sídlom v Trnave ako kultúrno-výchovné zariadenie okresnej pôsobnosti v oblasti výtvarnej kultúry. V roku 100. výročia narodenia sochára Jána Koniarka – zakladateľa moderného slovenského sochárstva, bola premenovaná na Okresnú galériu Jána Koniarka, od 1984 už iba pod názvom Galéria Jána Koniarka. Galéria prešla mnohými delimitáciami a od 1. 4. 2002 je jej zriaďovateľom Trnavský samosprávny kraj. V súčasnosti galéria vyvíja svoju činnosť v troch objektoch: Koppelova vila, Nové krídlo pre stále expozície v areáli vily a objekt pôvodnej Synagógy.

Neprehliadnite:

Traja muži, Tatranská galéria

Cena Martina Slivku za prácu v oblasti kultúry je sporadicky udeľovaná v Tatranskej galérii 

Koppelova vila

Nachádza sa na Zelenom kríčku č. 3 a je hlavným administratívnym a expozičným centrom Galérie. V roku 2002 bolo otvorené nové krídlo Koppelovej vily so stálou expozícou tvorby Jána Koniarka. Po renovácii nového krídla boli 22. novembra 2007 otvorené dve stále expozície Klenoty domova a Ján Koniarek.

Synagóga – centrum súčasného umenia

GJK získala budovu bývalej synagógy na Halenárskej ul. č. 2 už v roku 1981. Po čiastočnej renovácii v nej bola v roku 1994 spustená výstavná činnosť. V roku 2016 bola po osemmesačnej rekonštrukcii opäť sprístupnená verejnosti.

Viac na: www.gjk.sk