Odpovede na čudné otázky, ktoré by vám asi nenapadlo položiť si. Alebo – Čo keby? A ako na to?…


312   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
čudné veci

Mimoriadne čudné otázky, na ktoré odpovedá autor bestsellerov č. 1 denníka The New York Times – Čo keby? a Ako na to? Nikdy by vám ich za normálnych okolností nenapadlo položiť. Milióny ľudí na celom svete, ktorí prečítali a zbožňujú knihu Čo keby?, si kladú ďalšie otázky; navyše čoraz podivnejšie. Našťastie, na pomoc prichádza tvorca internetového komiksu xkcd Randall Munroe.

Na margo knižnej novinky

„Je zábavné sledovať, ako Munroe pristupuje k jednotlivým otázkam so sebavedomím vedca a metodicky skúma každú možnú komplikáciu… Nádherne šialené,“ bolo publikované v The Boston Globe na margo tejto novinky.

  • Plánujete skĺznuť po hasičskej tyči z Mesiaca na Zem? Najťažšou fázou bude prežiť pristátie.
  • Nádejate sa, že atmosféru možno ochladiť tým, že všetci majitelia chladničiek naraz otvoria dvere svojich spotrebičov? Možno nastal čas na krátky úvod do termodynamiky.
  • Chcete zistiť, čo by sa stalo, keby ste sa viezli na liste vrtule helikoptéry?
  • A čo keby ste postavili budovu s miliardou poschodí?
  • Dala by sa vyrobiť lávová lampa, ktorá by obsahovala skutočnú lávu?
  • Čo by sa stalo, keby ste vyskočili na vybuchujúci gejzír?

 

čudné veci. Čo keby 2

 

Skôr ako sa vydáte na výlet do vesmíru, nakŕmite tyranosaura obyvateľmi New Yorku alebo naplníte všetky kostoly banánmi, nezabudnite nazrieť do tohto praktického sprievodcu nepraktickými nápadmi.

Neprehliadnite:

Priatelia

Od detských snov o sláve cez závislosť až k vyliečeniu: Chandler zo seriálu priatelia…


Čudné otázky a vlasy dupkom

„Niekedy sa ukáže, že odpovede na jednoduché otázky sú nečakane ťažké,“ vysvetľuje Munroe v knihe Čo keby? 2. „Prečo človeku stoja vlasy dupkom, keď si o ne trie balón? Zvyčajná odpoveď z hodiny fyziky je, že z vlasov na balón sa prenášajú elektróny, následkom čoho vlasy zostanú kladne nabité. Navzájom sa odpudzujú a vzpriamujú.“
Ibaže… prečo elektróny prechádzajú z vlasov na balón? Prečo nejdú opačným smerom?
Je to vynikajúca otázka, na ktorú nikto nepozná odpoveď. „Fyzici nepredložili presvedčivú všeobecnú teóriu, prečo sa niektoré materiály pri kontakte s ďalšími zbavujú povrchových elektrónov, zatiaľ čo iné látky ich priberajú. Tento efekt, známy ako triboelektrický jav, predstavuje predmet súčasného výskumu,“ dodáva autor.

čudné veci, Čo keby 2 ?


Veľmi stručne o autorovi

Randall Munroe je autorom bestsellerov podľa denníka The New York Times Čo keby?, Ako na to? a Veľký vysvetľovač, blogu What If (Čo keby?) s vedeckými otázkami a odpoveďami a populárneho webového komiksu xkcd. Tento bývalý robotik v roku 2006 odišiel z NASA, aby na plný úväzok kreslil internetové komiksy. Žije v štáte Massachusetts.

Knižné tipy pre vás aj v roku 2024 vyberá Milan Buno, knižný publicista

Ilustračné úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk 

 


TagsKnihy