Chirurgova dcéra a rizikový cisársky rez. Ak sa podarí tento zásadný krok v medicíne, môže to zmeniť svet!


496   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
chirurgova dcéra

Chirurgova dcéra je historická fikcia, ktorá je skvele napísaná, pútavá, má atmosféru. Približuje život v 19.storočí, keď sa od žien očakávalo, že zostanú doma, budú sa starať o domácnosť a nanajvýš vychovávať deti. No vždy sa našli ženy, ktoré mali vyššie ambície, ktoré chceli dokázať viac, prispieť k pokroku ľudstva. A takou je aj naša hrdinka…

Nora Beadyová ako jediná študentka na prestížnej lekárskej fakulte v Bologni je raritou. V 19. storočí sa od žien očakávalo, že zostanú doma a budú vychovávať deti. Norine nekonvenčné ambície, stať sa právoplatnou chirurgičkou, preto urážajú mužov v jej okolí. Ustavične je pod ich drobnohľadom, a kým úspechy považujú za samozrejmosť, každú chybu použijú ako dôkaz jej neschopnosti.

Dôležité spojenectvo a priazeň

Až vďaka spojenectvu s Magdalenou Marenco, jedinou lekárkou v profesorskom zbore, má Nora šancu dokázať, že aj ženám patrí miesto v medicíne. S Magdalenou vypracujú nové postupy na zlepšenie prelomového, no zároveň rizikového zákroku – cisárskeho rezu. Väčšina mužov neverí ich zisteniam a mnohí sa rozhodnú odoprieť svojim manželkám lekársku starostlivosť.

Chirurgova dcéra

Dej vás pohltí…

Keď Nora natrafí na pacientku, ktorá bez tejto operácie zomrie, čelí odporu zo všetkých strán a bezmocnosti. Ak sa zákrok podarí, mohla by zmeniť svet. Za neúspech však zaplatí všetkým – vzácnymi životmi, kariérou aj úlohou, ktorú ženám dovolia hrať v medicíne.

Neprehliadnite:

Tri kľúče pre Katarínu
Malé Karpaty odkryli prekvapivé zákutia alebo dva dni nenáročného putovania za zdravím a romantikou

Dve autorky, jedno umelecké meno

Autorkou je spisovateľka Audrey Blake, čo je pseudonym dvoch sympatických dám. Jaima Fixsen a Regina Sirois sa stretli ako finalistky jednej spisovateľskej súťaže a odvtedy píšu spoločne. Jedna je Kanaďanka, druhá Američanka.
Video s autorkou:

Chirurgova dcéra je príbeh, v ktorom história doslova ožíva. Je to dramatické, pútavé, autorky výborne vykreslili druhú polovicu 19. storočia a výzvy, ktorým vtedy museli ženy čeliť. Vlastne museli bojovať za veci, ktoré dnes považujeme za prirodzené a normálne.

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá Milan Buno, knižný publicista

Ilustračné úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk 

 


TagsKnihy