Vianočný dar pre Slovensko: svetový unikát – jedinečná a originálna Biblia s dielom Majstra Pavla z Levoče


3518   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Náš národný poklad, krídlový oltár Majstra Pavla z Levoče, ktorý je svojou umeleckou kvalitou bezkonkurenčný, obohatí prostredníctvom neopakovateľných umeleckých fotografií knihu kníh. Unikátna Biblia vyšla v dvoch prevedeniach. Tie sa od seba odlišujú knihárskym spracovaním, počtom vydaných kusov a cenou. Drahšia Exkluzívna Biblia (1500 €) má obálku vo forme dosiek z jaseňového dreva a hoci jej cena nie je zanedbateľná, behom pár dní od uvedenia bolo všetkých 150 výtlačkov vypredaných.

Zostala tak len druhá, lacnejšia verzia Biblie, ktorá je z umelej kože. Vyšla v limitovanom náklade 777 výtlačkov a jej cena je 300 €.
„Vyše roka som hľadala nápad, čím by sme vyzdobili knihu kníh. Ľudia, zberatelia, bibliofilovia nás totiž stále žiadali o nejakú špeciálnu, výnimočnú a originálnu verziu Biblie. Takú našu, slovenskú. A keď som s jedným priateľom farárom diskutovala o levočskom oltári, napadlo mi – dostaňme do Biblie tento svetový unikát, drevený oltár,“ vysvetľuje pôvod myšlienky Gabriela Belopotocká z vydavateľstva Ikar.

Jedinečná a originálna, Biblia s dielom Majstra Pavla z Levoče

„Je to skvost aj vzhľadom na obsah, aj vzhľadom na prevedenie,“ dodáva Ján Kuboš, diecézny administrátor Spišskej diecézy.

Obidve verzie Biblie si môžete pozrieť na LuxusnáKnižnica.sk.

Biblia s dielom Majstra Pavla z Levoče má 792 strán biblických textov a 60 strán farebných fotografií slávneho oltára. Ten už fotilo veľa renomovaných fotografov, ale nikdy nebol nasnímaný tak, ako teraz.
Použitím špeciálnych osvetľovacích telies, najkvalitnejšej optiky, tlačových podkladov hexachrom a svojho kumštu vyhotovil Jan William Drnek unikátne snímky, pri ktorých máte pocit, že sa nepozeráte na fotografiu, ale na skutočný trojrozmerný predmet. Najväčšia fotografia celého oltára sa skladá zo 144 fotografií zložených do jediného veľkého panoramatického obrazu.

Neprehliadnite:
Levoča – vzácny klenot histórie a duchovnej sily. Zoznámte sa s mestom gotiky

Na záberoch môžete vidieť aj tie najmenšie detaily sôch, dokonca aj zrniečka prachu. Rovnako úžasné sú farby, ktorými je ozdobený oltár, najmä zlatá, ktorá je autentická a prirodzená. „Najzložitejšou časťou bolo nasvietiť práve pozlátené sochy tak, aby lesklé plochy nevytvárali odlesky. Dokonalé osvetlenie tak na fotografiách vytvorilo požadovanú plasticitu,“ popisuje proces vzniku knihy kníh uznávaný fotograf J. W. Drnek.

Pozrite si VIDEO, ako vznikala táto jedinečná Biblia:

Biblia s dielom Majstra Pavla z Levoče obsahuje:

  • exkluzívne vydanie strojovo viazanej knihy v puzdre (856 strán, 28 × 37,5 cm),
  • darček – otváracie retabulum Majstra Pavla (39,6 × 29,7 cm), ktoré sa skladá z dvoch listov. Na tlač je použitý papier Tatami Syboli Ivory 250 g,
  • sprievodnú brožúru tlačenú hexachromom s popisom oltára, života Majstra Pavla a fotografií publikovaných v BIBLII. Na tlač je použitý papier Tatami Syboli Ivory,

Biblia obsahuje kompletné znenie Starého a Nového zákona po najnovšej revízii Spolku svätého Vojtecha

Neskorogotický rezbár Majster Pavol z Levoče pred približne 500 rokmi vytvoril v Bazilike sv. Jakuba v Levoči najväčší, vyše 18 metrov vysoký, drevený gotický oltár na svete. Jeho dielo je zaradené do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a dodnes je predmetom obdivu odbornej a laickej verejnosti.

Jan William Drnek je uznávaný profesionál a fotografii sa venuje už viac ako 50 rokov. Ako jeden z mála fotografov ovláda perfektne všetky fázy vývoja fotografie – od teórie ľudskej percepcie, snímania, digitálnej postprodukcie cez tlač až po adjustáciu. Je popredným svetovým odborníkom na správu farieb tlačových technológií, členom skupiny Coloratti, skupiny renomovaných svetových fotografov a odborníkov na správu farieb tzv. colorguru a tiež členom Asociácie profesionálnych fotografov.

Bibliu s dielom Majstra Pavla z Levoče predstavili začiatkom decembra v Bazilike sv. Jakuba v Levoči. Do života ju uviedol diecézny administrátor spišskej diecézy Ján Kuboš a ďalší dvaja duchovní – Peter Majcher a Vendelín Pleva.
Táto unikátna „slovenská“ Biblia sa tak môže stať rodinným klenotom, ktorý sa bude dediť z generácie na generáciu, alebo zberateľským kúskom.

Viac na: www.LuxusnaKniznica.sk

Milan Buno, knižný publicista