Neodolateľná adrenalínová ponuka na prelome rokov – online festival Hory a mesto v bezpečí domova


3065   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Online rok ukončí festival Hory a mesto v bezpečí domova, K2 and Invisible Footmen (K2 a neviditelni pesiaci)

Koniec nezvyčajného roka môžu fanúšikovia horského filmu a dobrodružstva stráviť na online festivale Hory a mesto v bezpečí domova. Do 10. januára 2021 je – vďaka generálnemu partnerovi DIGI Slovakia – sprístupnený Festival Hory a mesto online. Ide o verziu, ktorá naozaj nepozná hranice a obmedzenia a ponúka využiť skvelú príležitosť v bezpečí!

Festival Hory a mesto patril medzi prvé festivaly, ktoré sa pre pandémiu nemohli zrealizovať naživo a v pôvodnom plánovanom termíne. Organizátori hľadali spôsob, ako pripravený festival a jeho program priniesť divákom v čo možno najlepšej a najhodnotnejšej forme.

Hoci bratislavskí diváci festival nemohli zažiť vo svojom meste, v lete sa konali premietania pod holým nebom napríklad v Banskej Bystrici, v Stanici Žilina Záriečie a v Martine. Skutočne jesenné vydania festivalu zažili diváci v Elektrárni Piešťany, v Detve a v Starej Ľubovni.

V decembri mohli priaznivci festivalu Hory a mesto vidieť celosvetovú online premiéru cyklu filmov Reel Rock 15. Rozhodnutie priniesť divákom online podobu festivalu na záver roka 2020 prišlo aj vďaka generálnemu partnerovi festivalu DIGI Slovakia. Vďaka nemu je možné vidieť vybrané filmy festivalu na platforme DIGI GO (prvý mesiac bezplatné užívanie), kde bude možné sledovať filmy až do 10. januára 2021. Filmy sú v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.

Filmy Hory a mesto ONLINE

Téma – SNEH

Lunatic (Blázon)

Blázon (Lunatic, Kanada, 60 min, 2016, r. Kent Allison)

Aký starý je príliš starý? Príbeh o úsilí Iana Evansa vydať sa po stopách svojich polárnych hrdinov z detstva – Shackletona, Scotta a Amundsena – a jeho pokuse stať sa najstarším Kanaďanom, ktorý dosiahne južný pól.

Hrebeň snov (The Ridge of Dreams, USA, 24 min, 2019, r. Ben Sturgulewski, Zack Giffin)

Dvaja najlepší priatelia s veľmi odlišným pohľadom na život sa púšťajú do hľadania mýtickej hory, ktorú ešte nikto nikdy nezlyžoval. Podarí sa im to?

Téma – VODA

Aniakchak, Voda, Online rok ukončí festival Hory a mesto v bezpečí domova

Aniakchak (Aniakchak, USA, 25 min, 2019, r. Forest Woodward, Graham Zimmerman)

Mladomanželia Graham Zimmerman a Shannon McDowell, obaja profesionálni športovci v rôznych odvetviach, nachádzajú radosť a spoločnú reč v novej aktivite: packraftingu, vďaka ktorej sa vydajú na náročné dobrodružstvo do prírodnej rezervácie Aniakchak na Aljaške, najodľahlejšej a najmenej navštevovanej časti tohto národného parku.

The Long River Home (Dlha rieka domov), Online rok ukončí festival Hory a mesto v bezpečí domova

Dlhá rieka domov (The Long River Home, USA, 20 min, 2019, r. Seth Dahl)

Dokumentárny film o vyrovnávaní sa s následkami vojny prostredníctvom spoločných kajakárskych dobrodružstiev. Aaron Howell a Russell Davies sú vojnoví veteráni, ktorí počas bojov utrpeli zranenia a ktorí teraz spolu vyrážajú na ďalšiu misiu. Na kajakoch sprevádzajú slepého námorného veterána Lonnieho Bedwella na jeho tretej ceste cez Veľký kaňon.

Neprehliadnite:
Naša matka Zem je boľavá a plače. Vieme jej však pomôcť. Vypočítaj si aj ty svoju uhlíkovú stopu!

Téma – BEH

Hlasy zivota, Online rok ukončí festival Hory a mesto v bezpečí domova

Hlasy života (Ña Káana Yee, Mexiko, 26 min, 2019, r. Helios Nieto)

Krátky dokumentárny film o mexickom bežcovi Ricardovi Mejíovi. Počas fascinujúcej životnej cesty čelí neznámy majster sveta v horskom behu asi svojej poslednej a najväčšej výzve: nájsť svojho nástupcu.

Téma – VYSOKÉ HORY

Keď sa sny plnia (Além dos sonhos, Brazília, 52 min, 2018, r. Rafael Duarte)

Životný príbeh Romana Romanciniho, jedného z najvýznamnejších brazílskych horolezcov, o jeho sne vyliezť na Everest, najvyššiu horu planéty.

K2 and neviditeľní pešiaci (K2 and the Invisible Footmen, Pakistan, 55 min, 2015, r. Iara Lee)

Filmárka a známa aktivistka Iara Lee zachytáva vo svojom filme životy tých, ktorí pomáhajú horolezcom pri výstupoch na najvyššie hory sveta, vrátane pakistanských nosičov a nepálskych šerpov. Film tiež sleduje prvý oficiálny pakistanský horolezecký tím, ktorý tvoria bývalí nosiči.

Téma – OSTATNÉ FILMY

S klavírom do Zanskaru

S klavírom do Zanskaru (Piano to Zanskar, UK, 86 min, 2018, r. Michal Sulima)

Desmond O’Keeffe, 65-ročný ladič klavírov, sa zamýšľa nad blížiacim sa dôchodkom – bude vysedávať v kresle a pochutnávať si na koláčoch? Namiesto toho sa však rozhodne pre najnáročnejší a najnebezpečnejší projekt vo svojej štyridsaťročnej kariére: prepraviť storočný 80-kilový klavír značky Broadwood and Sons z rušného Londýna do vzdialeného srdca indických Himalájí.

Šanca prežiť (Slovensko, 37 min, 2019, r. Katarína Tekeľová)

Film o zranených zvieratách a opustených mláďatách, ktorým sa usiluje pomôcť úžasný tím zo Záchrannej stanice v Zázrivej.

Viac na:

w: www.horyamesto.sk
fb: https://www.facebook.com/festivalhoryamesto
ig: https://www.instagram.com/horyamesto