Poľovníctvu zdar! Máte správnu výbavu na poľovačku? Bez nevyhnutných súčastí ani na krok!


2211   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
máte výbavu na poľovačku?

Boli ste pasovaný za poľovníka? Gratulujeme! Teraz prichádza rad na to, aby ste si zaobstarali výbavu na poľovačku, ktorá patrí do skrine každého správneho poľovníka. Poradíme vám, ako sa na poľovačku vhodne obliecť a čo si pribaliť, aby vám na nej nič nechýbalo.

Ako sa správne obliecť na poľovačku

Najskôr práca, potom zábava. Ešte predtým ako sa vrhnete na nákupy oblečenia v odtieňoch zelenej, je nutné pripomenúť, že poľovníctvo nie je len o lovení. Poľovník má na starosti zver, ktorú kŕmi, buduje pre ňu zariadenia a mnoho ďalších činností. Pri tejto pracovnej aktivite sa treba cítiť hlavne pohodlne, takže vám postačí pracovné oblečenie a šiltovka. Kvalitnejšiu obuv z pevného materiálu si však rozhodnete vezmite.

Poľovnícky komplet vám zrejme jeden nepostačí

Na každú poľovačku zrejme budete potrebovať iný typ oblečenia. Nehovoriac o tom, že sa menia ročné obdobia, a s tým aj šatník poľovníka. Či už vyberáme oblečenie na leto alebo zimu, malo by ísť o nepremokavý materiál, bez rušivého zvuku pri pohybe.

  • Oblečenie v zime vás má síce zohriať, nie však príliš. Čo to znamená? Ak sa chystáte byť celú poľovačku v pohybe, v termooblečení sa budete cítiť ako v saune. Zvoľte preto ľahšie a odolné oblečenie. Naopak, na posede sa vám termo môže hodiť.
  • Oblečenie v lete pozostáva poväčšinou len z jednej vrstvy, no teplejšiu vetrovku sa pribaliť oplatí. Skoré rána a noci bývajú aj v lete chladnejšie. Nechcete predsa, aby vás vyhnala z poľovačky zima.

Neprehliadnite:

Kaštieľ TrebišovPoľovnícky salón Andrássyovcov láka svojou noblesou a odhaľuje spôsoby kratochvíle šľachty

Čo okrem kvalitného oblečenia potrebujete?

Oblečenie je dôležité, sú však aj ďalšie veci, bez ktorých by sa pozorovanie alebo lovenie zveri neobíde. Ponúkame vám zoznam toho najdôležitejšieho, čo si treba na poľovačku a pozorovanie do terénu pribaliť.

Puškohľad

Ak sa chystáte strieľať na dlhšiu vzdialenosť, je dobré zamerať sa na nákup puškohľadu. Puškohľady sú v rôznych cenových reláciách, preto je nutné bližšie sa pozrieť na jednotlivé parametre. Čo môže rozhodovať okrem ceny pri výbere puškohľadu?

  • Tubus vyrobený z kvalitného materiálu, ideálne by mal byť z hliníka a v jednom kuse.
  • Kvalitná optika je základ, preto overte ostrosť obrazu, reálnosť farieb či vodotesnosť.
  • Mechanika je taktiež jedným z hlavných parametrov. Overení predajcovia puškohľadov ponúkajú aj zákaznícku podporu a radi vám zodpovedia všetky otázky.
  • Ovládanie by malo byť jednoduché a intuitívne.

 riešite výbavu na poľovačku?

Keď výbavu na poľovačku, tak aj poriadny batoh

Hoci poľovnícke komplety disponujú množstvom vreciek, batoh či ruksak bude určite pohodlnejší. Ideálne taký, do ktorého zmestíte napríklad aj lekárničku na ošetrenie prípadných zranení. 

Kvalitný nôž

Poľovačka bez noža sa vám poriadne skomplikuje. Investujte do multifunkčných nožov, pri ktorých nájdete aj množstvo iných užitočných nadstavcov a ušetríte si miesto v batohu.

Nočné videnie na pozorovanie zveri v tme

Ak ste sa rozhodli, že vám cez deň poľovačka nestačila a máte v pláne pozorovať zver aj v noci, poslúži vám nočné videnie, prípadne aj kvalitné termovízie.

Mobilný telefón

Najmä ak plánujete poľovať sám, majte na pamäti, že príroda je nevyspytateľná a vy môžete potrebovať zavolať rýchlu pomoc.

Skladacia stolička

Hoci to nie je základná výbava, pri dlhých hodinách na nohách sa určite zíde. Na trhu nájdete rôzne veľkosti aj materiály. Stolička by však mala byť najmä pevná, zároveň však jej konštrukcia ľahká.

Malé občerstvenie

Majte so sebou vždy niečo malé na zahryznutie. Môže to byť energetická tyčinka alebo napolitánka, aby ste si dodali energiu. Okrem toho si vždy pribaľte aj fľašu s vodou. Pitný režim totiž treba dopĺňať aj na poľovačke.

Veríme, že s naším zoznamom toho najnutnejšieho bude každá vaša poľovačka úspešná a vrátite sa z nej domov v poriadku.

Medzititulky: redakcia
Foto: ShusterKarl / Shutterstock.com
         Sergey Ryzhov / Shutterstock.com