Správne bežecké oblečenie nie je dobré podceňovať. Vyberte si to ideálne pre svoj obľúbený šport


2421   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
bežecké oblečenie, Zalando

Správne bežecké oblečenie je dôležité, ak ste napríklad nový bežec alebo sa pripravujete na svoj prvý beh hoci na 5 km. Oprávnene sa pýtate: „Čo si mám vziať na seba?“. Dobrou správou je, že na to, aby ste boli úspešnými bežcami, naozaj nepotrebujete drahé oblečenie. Je to šport, ktorý nie je náročný – a pre bežcov existuje veľa tipov, ako ušetriť peniaze. Napríklad počas akcie Black Friday.

Pokiaľ chcete, aby vaše behanie bolo čo najpohodlnejšie a najbezpečnejšie, existujú určité základné bežecké veci, ktoré by ste mali do svojej zbierky aktívneho oblečenia zahrnúť. Ako sa vybaviť bez toho, aby ste za oblečenie a topánky dali celú výplatu? Počas zľavovej akcie Black Friday zoženiete značkové oblečenie vysokej kvality za veľmi priaznivé ceny. Nemusíte teda kupovať oblečenie priemernej kvality, no konečne si splniť sen a mať naozaj odolné kúsky vyrobené z príjemných materiálov.

Ako vybrať topánky na behanie?

Keď začínate, potrebujete dobré bežecké topánky, ktoré vám budú sedieť. Nosenie nesprávneho typu topánky je v skutočnosti jednou z najčastejších príčin bežeckých zranení.

Pri nákupe si nevyberajte iba podľa značky, štýlu, farby alebo ceny. Rozhodne si nemusíte kupovať tie najdrahšie, investícia do dobrého páru je však šikovný nápad, ktorý pomôže predchádzať zraneniam a zaistí pohodlnejšie behanie.

Pokiaľ nakupujete bežeckú obuv prvýkrát, navštívte špecializovaný obchod, kde odborníci zhodnotia vaše chodidlo a bežecký štýl a odporučia vám vhodnú obuv. Personál vám zmeria chodidlo a urobí menšiu analýzu vašej chôdze. Počas tejto návštevy sa uistite, že pri skúšaní topánok máte na sebe ponožky vhodné na beh. Hrúbka ponožky je totiž niečo, čo naozaj zmení, ako vám topánka padne. Ak ich nemáte so sebou, požiadajte predavača o zapožičanie.

bežecké oblečenie, Zalando

Vlastnosti, na ktoré sa zamerajte pri bežeckých topánkach

Pri nákupe nových bežeckých topánok zvážte tieto faktory.

  • Odpruženie vs. nízka hmotnosť. Topánky, ktoré sú silne odpružené, sú pre nových bežcov skvelé – najmä tie s vyššou váhou. Odpružené topánky však obvykle vážia viac a pri behu môžu pôsobiť ťažkopádne. Vyskúšajte ľahšie topánky a topánky s polstrovaním, aby ste zistili, čomu dávate prednosť.
  • Reflexný povrch. Ak plánujete behať večer alebo skoro ráno, zvážte pár topánok, ktoré obsahujú nejaký druh reflexného materiálu. Keď ich budete mať na sebe, vodiči a cyklisti vás ľahšie uvidia. Určite sa neobliekajte do tmavých farieb, je to nebezpečné.
  • Došľapová plocha. Zamyslite sa nad povrchom, na ktorom budete s najväčšou pravdepodobnosťou behať. Budete behať na bežeckom páse? Na ceste? Na chodníkoch? Na dráhe? Topánky na chodník budú mať inú podrážku ako topánky na bežecký pás, dráhu a cestu.

Rýchly tip: Akonáhle zistíte, aká bežecká obuv je vhodná pre váš štýl a chôdzu, môžete sa poobzerať po výhodných ponukách, až príde čas na výmenu.

Bežecké oblečenie

Keď s behaním začínate, nemusíte si hneď kupovať nový šatník. Ak si ale chcete zaobstarať pár nových kúskov, napríklad bundy, tu je návod, ako začať.

Čím sa bežecké oblečenie líši od normálneho?

Špeciálne bežecké oblečenie je ľahké a navrhnuté tak, aby sa pohybovalo spolu s vašim telom. Švy sú umiestnené na miestach, ktoré zlepšujú pohyb a kde je menšia pravdepodobnosť, že vás odrú. Mnoho špecifických bežeckých odevov je tiež reflexných , aby ste pri behu v tme zostali v bezpečí. To je dôležité hlavne v jesennom a zimnom období.

Bežecké oblečenie je obvykle vyrobené z tkanín vrátane špičkových verzií nylonu, vlny alebo polyesteru. Pri behu v chladnom počasí vám športové materiály pomôžu udržať sa v suchu a teple. Pri behu v horúcom počasí odvedú pot od tela a zabránia odreninám.

Tieto materiály tiež oveľa lepšie odolávajú používaniu a praniu ako bavlna. Obvykle na tomto oblečení tiež nájdete vetracie otvory, ktoré zvyšujú priedušnosť.

Neprehliadnite:

Beh na lyžiach
Beh na lyžiach. Ako s ním začať? Príprava na zimnú sezónu sa rozbieha. Pridáte sa?

Bavlna je veľké NIE!

Bavlna je pre bežcov veľkým „nie“, pretože akonáhle zvlhne, zostane mokrá, čo môže byť v teplejšom počasí nepríjemné a v chladnom počasí nebezpečné. Bavlnené oblečenie taktiež zvyšuje pravdepodobnosť odrenia pokožky.

Ponožky určené na beh

Určite sa ako bežec vyhnite noseniu stopercentne bavlnených ponožiek. Bavlna vlhkosť neodvedie, takže ak sa vám spotia nohy alebo šliapnete do kaluže, budete ešte dlho v diskomforte.

Namiesto toho noste bežecké ponožky zo syntetickej zmesi, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku pľuzgierov. Hľadajte materiály ako polyester, akryl a CoolMax. Pre zimný beh sú dobrou voľbou vlnené zmesi, ako je SmartWool. Niektorí bežci dokonca volia dvojvrstvové ponožky pre dodatočnú ochranu pred pľuzgiermi.

Štýl ponožky je na vás. Niektoré sú strihané veľmi nízko blízko členku, iné vo výške členku, a existujú dokonca aj kompresné ponožky, ktoré siahajú cez lýtko. Vyberte si štýl, ktorý vám najlepšie vyhovuje a ktorý je vhodný pre dané počasie. Dĺžka sa dá tiež rozdeliť podľa ročného obdobia – v lete nižšie ponožky a v zime vyššie ponožky.

Legíny a spodná bielizeň

Pri priliehavých bežeckých nohaviciach je dôležité, aby boli priedušné, dobre padli a nehýbali sa, a tým neodierali pokožku. To isté platí pre spodnú bielizeň. Pokiaľ sa bežecké oblečenie trie o vlhkú pokožku, môžu sa objaviť naozaj bolestivé miesta. Šortky na behanie sa predávajú buď v tesnom alebo voľnom variante s prestrihmi na stranách stehien. V zime si pod ne stačí navliecť legíny, na behanie ich nosia ženy aj muži.

Športové podprsenky

Ženy by sa mali uistiť, že nosia kvalitnú pevnú športovú podprsenku určenú na beh alebo iné aktivity s vysokou záťažou. Vyskúšajte si ju a otestujte behaním na mieste a poskakovaním. Športová podprsenka by mala správne sedieť a nemala by byť príliš vyťahaná.

Väčšinu športových podprseniek treba vymeniť po 72 praniach, pri strate elasticity alebo pri výraznej zmene hmotnosti. Pre väčší hrudník a poprsie zvoľte široké ramienka, nebudú sa vám zarezávať a trieť o kožu.

Ilustračné foto: Unsplash.com a pixabay