Láka vás skialpinizmus? Leto sa končí a treba myslieť na zimné športy. Poradíme, ako sa naň pripraviť

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
skiaplinizmus

Skialpinizmus je výhradne zimná športová aktivita. A keďže sa pomaly leto končí, nedočkavci zimných športov už pozerajú do kalendára a nevedia vydržať… Ak aj vy patríte medzi nadšencov lyžovania, ktorí trávia na svahu celú zimu, možno vás už omrzela nutnosť čakania na vlek. V takom prípade je pre vás ideálnou voľbou práve skialpinizmus. Aké sú prednosti tohto športu? Je spojením turistiky a náročnejších adrenalínových foriem aktivít. Každopádne, skialpinizmus vás očarí. Trošku pozornosti mu venujeme už teraz…

Skialp spája turistiku, prekrásnu horskú prírodu a lyže. Umožní vám zdolať náročné aj menej náročné výstupy a dokonale si užívať zjazd. Voľba terénu je na vás. Iný terén bude vhodný pre začiatočníkov, iný pre pokročilých.

Na začiatok sú najvhodnejšou voľbou tzv. fitness skialpinizmus alebo skitouring. Pri fitness skialpinizme vystúpite po ceste upravenej snežným skútrom alebo po zjazdovke. Skitouring je vlastne turistika na lyžiach. Náročnosť si vyberajte podľa veku, kondície a skúseností zúčastnených. Formou, ktorá je vhodná len pre skúsených, je freeride skialpinizmus. Tu si pokročilí jazdci vyberajú náročný terén so strmými zjazdmi mimo zjazdovky.

Ako začať so skialpinizmom?

Na začiatok je vhodné zvoliť si trasu len v okolí lyžiarskeho areálu, pokojne aj na zjazdovke. Miesto vyberajte podľa svojich schopností. Na prvé výstupy si môžete tiež objednať inštruktora. Pri výletoch do terénu je potrebné myslieť aj na to, aby ste ovládali lavínovú problematiku. Vopred treba počítať s tým, že skialpinizmus kombinuje bežky a zjazdové lyžovanie.

Neprehliadnite:

zimná turistika, lexikon.sk
Lyžovačka, zimná turistika,… Čo mať so sebou na turistike v tomto ročnom období? Dobré rady na hory!

Potrebné vybavenie na skialpinizmus

Na skialpinizmus budete potrebovať skialpinistické lyže, viazanie, palice a lyžiarky. Nevyhnutnou časťou výbavy je funkčné oblečenie, ktoré zabezpečí, že vám bude teplo a zostanete v suchu aj v nepriaznivom počasí. Dôležitá je tiež lavínová výbava, ako sú sondy, lopaty a pomôcky na analýzu snehu. Na ochranu hlavy budete potrebovať prilbu.
Oslovil vás tento šport? Všetko potrebné zakúpite na Sportrysy.sk. V e-shope nájdete tiež športové oblečenie, obuv a doplnky na iné letné a zimné športy. (F)

Foto: COLOMBO NICOLA / Shutterstock.com