Lyžovačka, zimná turistika,… Čo mať so sebou na turistike v tomto ročnom období? Dobré rady na hory!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
zimná turistika, lexikon.sk

Lyžovačka, zimná turistika, otužovanie,… Aj keď v zime chodí väčšina ľudí na hory kvôli lyžovačke, výnimkou nie sú ani “zimní” turisti a vyznávači športov s prívlastkom “zimné”. Z dôvodu obmedzení niektorých turistických chodníkov je výber turistických trás v tomto ročnom období menej. Stále je však z čoho vyberať. Neváhajte…

Vybavenie, ktoré využijete, keď to najmenej čakáte

Viete, že ani útulné ubytovanie v Jasnej nemusíte v zime ťažko zháňať? A to ani v prípade, že patríte medzi lyžiarov. Vybrať sa na turistiku do tohto nášho najväčšieho lyžiarskeho strediska tak môžete bez problémov aj počas aktuálnej zimy. A čo si nezabudnúť zbaliť? Oblečenie zatiaľ nechajme bokom a začnime ďalšou výbavou. Nezávisle od ročného obdobia by vám na turistike nemala v batohu nikdy chýbať lekárnička. Na horách si môžete totiž aj pri najväčšej opatrnosti ľahko spôsobiť úraz a lekárnička sa tak môže hodiť kedykoľvek. Podobne užitočnou pomôckou je aj multifunkčný nôž. Niežeby ste ho potrebovali pri úraze, ale jeho neoceniteľné služby môžete využiť. Prívlastok “multifunkčný” je v tomto prípade viac než výstižný. Stačí si ho pribaliť a zistíte, aké rôzne využitia mu sami nájdete.

Nehoda na svahu Bez poistenia vás môže vyjsť draho, poistenie na svahu Union

Mobil ako súčasť výbavy

Aj keď na turistiku často chodíme aj vyčistiť si hlavu a oddýchnuť si od povinností všedných dní, mobilný telefón by ste na hotelovej izbe nechať nemali. Nie preto, aby ste na turistike riešili pracovné záležitosti, ale preto, aby vám poslúžil v prípade núdze, či už ako mapa, alebo na privolanie pomoci. Len dajte pozor, aby mal nabitú batériu. Keď už hovoríme o núdzových situáciách, nezabudnite si vybaviť aj poistenie na hory. Tých niekoľko eur sa oplatí „obetovať“.

Neprehliadnite:

otužilci KOCR KE, lexikon.skOtužilecká plážová sezóna na KRAJI SVETA umožňuje schladiť a zahriať sa zároveň. Kto neskúsi, neuverí…

Pevná obuv a vrstvy oblečenia

Ak ide o oblečenie a obuv, pevná turistická obuv je samozrejmosťou. Niekto si zvykne pribaliť aj pohodlné pánske tenisky na ľahšie úseky; táto rada skôr platí pre letnú turistiku. Dá sa očakávať, že v zime je na horách všade snehová pokrývka, zrejme ich teda nebudete mať príležitosť využiť.
Oblečenie na túru vyberajte z funkčných materiálov, ktoré vás udržia v teple a prispejú ku komfortu. Základom je vrstvenie, čo znamená obliecť si viac tenších vrstiev, ktoré môžete v prípade potreby „zhadzovať“.

Úvodné foto:Blažej Lyjak / Shutterstock.com