Známy zelený klenot: Národný park Veľká Fatra – Krížna a Kráľova studňa. Dobrý tip na dobrý výlet.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Krížna (1 574 m n. m.) je po Ostredku a holi Frčkov tretí najvyšší vrch Veľkej Fatry. Leží v jej hlavnom hrebeni. Na vrchole stojí vojenský objekt spojovej služby s vysielačmi; široko-ďaleko dobre viditeľná dominanta. Z vrcholu Krížnej je kruhový výhľad a prechádza cez ňu Cesta hrdinov SNP. Krížna je raritou, stretávajú sa tu tri červené turistické značky.

Cestou na vrchol…

Národný park Veľká Fatra a jedna jeho dominanta Krížna je silný turistický magnet. Tento známy zelený klenot vyrazí dych zvlášť teraz v čase rozpuku prírody. Ani tu už neodolala jarnému pokušeniu a naplno sa prejavila aj v tejto nadmorskej výške. Výstup na Krížnu je možný napríklad od obce Staré Hory. Chodník z obce sa tiahne ponad cintorín, po modrej značke. Pomerne strmím úbočím, cez les Starohorských vrchov, vedie cesta smerom na Majerovu skalu (1283 m n. m). Pod jej vrcholom, v mieste zvanom poľana Kohútová, sa lesný chodník mení na úzky chodníček. Miestami je veľmi strmý v podobe skalných schodíkov. Od skaly sa cestou prechádza na horský chrbát Líška (1445 m.n.m). Tu sa nachádza aj vrcholová stanica niekdajšej lanovky z obce Turecká. Tá však pred istým časom vyhorela a ostala z nej už len opustená konštrukcia. Škoda. Jej služby by určite privítali turisti v lete i v zime. Na vrchol Krížnej je to odtiaľto už iba necelých 45 minút.

Neprehliadnite:
Prežili sme noc na vrchu Malý Grič v pohorí Vtáčnik

Konečne sme tam hore…

Z vrcholu Krížnej je nádherná scenéria. Toto miesto je významnou križovatkou turistických trás. Vedie tadiaľto aj medzinárodná trasa E8, z východoslovenskej Dukly až po bratislavský Devín, ktorá je vyznačená červenou farbou. Rovnakou farbou je označená aj magistrála Veľkej Fatry, ktorá ide na sever – na Ostredok (1592 m.n.m.). Hrebeňom od vojenskej základne vedie chodníček ďalej na horský hotel Kráľová studňa (1300 m.n.m.). Cestu doplnenú výhľadmi sprevádza aj nezameniteľný úkaz ľudskej tvorivosti, kosodrevinová šachovnica. Hotel je prístupný autom, bicyklom či nenáročnou pešou túrou po 14 km dlhej, lesnej ceste zo Zlámanej doliny. Odbočka do doliny sa nachádza neďaleko parkoviska pod Harmaneckou jaskyňou, v smere od Banskej Bystrice na horský priechod Šturec. Národný park Veľká Fatra a dva tipy zo zeleného klenotu Slovenska sa – nepochybujeme – zavďačia. Krížna a Kráľova studňa očakávajú – naopak – recipročne ohľaduplný prístup a správanie od svojich obdivovateľov.

Príspevok vznikol v spolupráci s Klubom slovenských turistov – KST.

www.kst.sk