Festival Hory a mesto: tradície turistiky, horské chaty aj ochrana vody – témy festivalu 2021

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Festival Hory a mesto

Po ročnej vynútenej pauze prinesie festival Hory a mesto 2021 – okrem filmov – aj prednášky hostí. Festival sa uskutoční online na platforme Kino doma. Organizátori sa však pripravujú na možnosť, že do Kina Lumière v Bratislave budú môcť prísť aj diváci. Fanúšikov festivalu tak čakajú tematické a filmové sekcie spolu s prednáškami
a diskusiami slovenských hostí.

Ochrana životného prostredia, šetrný prístup k prírode a zachovanie jej prirodzenosti budú silnými témami 21. ročníka festivalu Hory a mesto. Uskutoční sa 19. – 23. mája online na Kino-doma.sk a v prípade uvoľnenia opatrení v Kine Lumiére v Bratislave. Environmentálna sekcia je už dlhodobo súčasťou programu festivalu a stala sa z nej prierezová téma, ktorá prepája všetky sekcie festivalu. Inak to nebude ani tento rok.

Slovensko a jeho Krásy

Tohtoročný festival Hory a mesto sa začína v stredu 19. mája o 18.hod. prednáškou k 100. výročiu najstaršieho kontinuálne vychádzajúceho časopisu Krásy Slovenska. Sme radi, že môžeme takouto formou vyzdvihnúť jeho prínos k osvete, propagácii a ochrane našich kultúrnych i prírodných jedinečností. Prednáška ponúka unikátny prierez a dokumentáciu v čase. Zachytáva vznik prvých turistických, horolezeckých, jaskyniarskych, environmentálnych a kultúrnych spolkov s premostením až do súčasnosti. O histórii, existencii a význame periodika nám porozprávajú členovia redakčnej rady Daniel Kollár, Mikuláš Huba, Ján Lacika a Miroslav Herchel,“ uvádza zostavovateľka sekcie Soňa Oravcová.

Festival Hory a mesto

Krásy Slovenska ako sme ich poznali pred polstoročím

Veľký sen mora a veľký sen riek

Vo štvrtok 20. mája o 18. hod. sa v sekcii Sen o riekach bez plastov bude Festival venovať ochrane povrchových vôd a negatívnemu vplyvu plastov na vodné ekosystémy a naše zdravie. Bez vody nie je život. No boj so znečistením vôd sa javí ako nekonečná práca. Čo a ako sa s tým dá robiť? Odpovedia environmentalistka a aktivistka za ochranu vôd Martina Paulíková, diaľková plavkyňa Soňa Rebrová (jej preplávané kilometre z La Manche a slovenských riek si môžete adoptovať a takto prispieť na čistenie našich riek) a minister životného prostredia Ján Budaj.

Neprehliadnite:
Naša matka Zem je boľavá a plače.
Vieme jej však pomôcť. Vypočítaj si aj ty svoju uhlíkovú stopu!

Prudké výkyvy počasia sú na celom svete dramaticky ovplyvnené ľudskou činnosťou. Sú dôsledkom klimatickej krízy, čo má zásadný vplyv na náš pobyt vo vysokohorskom prostredí. O počasí na horách budú diskutovať meteorologička Miriam Jarošová a meteorológ Miro Žiak v piatok 21. mája o 18. hod. „Divákovi pomôžu presnejšie porozumieť počasiu, vyhodnotiť ho a vyhnúť sa tak možným problémom, ktoré nás môžu stáť aj život,“ dopĺňa ďalej Soňa Oravcová.

Festival Hory a mesto Miro Žiak

Meteorológ Miro Žiak to vie s počasím vždy naisto

Hor sa do horských chát

V sekcii o horských chatách sa predstavia v sobotu 22. mája o 18. hod. chatári Marek Šurina, Tomáš Petrík a predseda KST Hikemates Patrik Pajta. Marek Šurina porozpráva, ako sa z vysokohorského nosiča stal chatárom a správcom rozpadnutej dreveničky – útulne Andrejcová, a domčeka Horskej služby Čertovica. Horské spoločenstvo, ktoré Marek založil, pritiahlo množstvo mladých ľudí. Spoločne zmenili tieto rozpadávajúce ubytovne na príjemné miesta v Nízkych Tatrách,“ dodáva Soňa Oravcová. Chatár a horský vodca Tomáš Petrík v prednáške Hory na full time priblíži, ako sa udržiava legendárna Chata pri Zelenom plese (Brnčalka) vo Vysokých Tatrách a čo znamená byť chatárom, horským vodcom a horolezcom. Patrik Pajta priblíži ciele turistického združenia Hikemates, ktoré ponúka inovatívny turistický portál a rozbieha projekt budovania turistických útulní s cieľom spájať ľudí a hory.

Festival Hory a mesto

Brnčalka v snehovom objatí

Výzva pre verejnosť

Aj tento rok prinesie Festival Hory a mesto 2021 filmovú súťaž, výstavu fotografií, lezecké preteky. Samozrejmosťou budú sprievodné podujatia pre deti aj dospelých. Do fotografickej súťaže sa môžu záujemcovia prihlasovať do 1. mája na webovej stránke www.horyamesto.sk/fotosutaz

Festival Hory a mesto

 

 

Text a foto: Hory a mesto
Medzititulky: redakcia