Čierna skala v pohorí Tribeč ako nuda v lese? Niečo s nádychom recesie pre pobavenie i pre zdravie

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Trávnatý koberec (zatiaľ) farby kaki a Čierna skala ako nenápadná kremencová hôrka v pohorí Tribeč nad obcou Horné Lefantovce. Je známa aj svojou mineralogickou zaujímavosťou. Na hrebeni východne od Horných Lefantoviec v nadmorskej výške 453 m sa na kóte Čierna skala vyskytuje turmalín (skoryl) v blokoch žilného kremeňa.

Nuda v lese, alias Čierna skala v pohorí Tribeč

Smelšie slnečné lúče neodolateľne vábia do prírody. Dokonca aj takých antituristov, ktorí striktne presadzujú antiheslo: Dnes už som v lese bol a už tam nepôjdem. Nikde som nezažil takú nesmiernu nudu… Ozaj, čítali ste Antituristu? Výborný severský zábavný až sarkastický príbeh. Osloví aj tých, čo nemusia veľmi turistické prechádzky. Are Kalvø je obľúbený nórsky stand-up komik, satirik, spisovateľ, ktorý si získal čitateľov svojím humorným štýlom písania. Ale to iba na okraj.
Podarí sa nám vyvrátiť takúto životnú filozofiu? Dobrou radou môže byť
stredne náročná túra do obce Horné Lefantovce a potom na Čiernu skalu v pohorí Tribeč.

Neprehliadnite:
Objavujeme menej známe lokality Slovenska: prírodná rezervácia Holé brehy

Nudiť sa nebudete minimálne 3 hodiny

Štartujeme v Oponiciach a všímame si zelenú značku. Prechádzame okolo kaštieľa Apponyiovcov. Odbočíme na lesnú cestu k Oponickému hradu. Od hradu začneme strmšie stúpať a prídeme na malú lúku Hrášková s pekným výhľadom. To už sa dostávame do blízkosti kremencového vrcholu Veľkej skaly. K vyhliadke na vrchole vedie turistická značka. Na rázcestie Pusté sa dostaneme po hrebeni po zelenej značke. Potom odbočíme vpravo na modrú turistickú značku. Dostaneme k plotu liečebného ústavu v Horných Lefantovciach.

Nuda v lese, alias Čierna skala v pohorí Tribeč

Cez pole sa dostaneme na asfaltovú cestu vedúcu k ústavu. Zídeme k potoku Rybníčky a odbočíme s modrou tvarovou značkou k priečeliu kaštieľa. Môžeme sa vrátiť späť na asfaltovú cestu a súbežne pokračovať s údolím potoka Rybníčky. Modrá turistická značka nás povedie popri menšom kaštieli až prichádzame k autobusovej zastávke pri Základnej škole v Horných Lefantovciach. A odtiaľ je to už “iba” naskok na Čiernu skalu. Neskúsení antituristi si budú musieť poradiť ďalej aj bez nás, aby nadobudli skúsenosti a trošku nevyhnutného adrenalínu k tomu…

Autor: Tomáš Grman, KST