Roklina Suchá Belá v Slovenskom raji čaká na jarné odkliatie zo zimného spánku. Treba to zažiť…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Suchá Belá v zime, KST, lexikon.sk

Roklina Suchá Belá. Aká jej charakteristika je najvýstižnejšia? Obrovské, ba až bizarné skalné steny, zamrznuté vodopády, pod škrupinou ľadu predierajúce sa potôčiky, reťaze, rebríky, mostíky, stupačky, … nádherné a odpočívajúce stromy a rastlinky všade dookola… čakajúce na jarné odkliatie prvými bozkami slnečných lúčov. Jednoducho nádhera hodná raja, ktorá nám vyrazila dych!

Je vari najnavštevovanejšou roklinou v Národnom parku Slovenský raj. Je taká očarujúca, že jej turisti nedokážu odolať ani v zime. Suchá Belá je výnimočne krásna práve teraz na prelome zimy a jari, keď sa topí sneh a vodopády budú najmohutnejšie. Roklina je výnimočná v tom, že jej nikto nevie jednoznačne priradiť atribút – kedy je vlastne najkrajšia…

Celú trasu pôjdete po koryte potoka. Kde tu treba doň aj vstúpiť, takže nepremokavá vysoká obuv je nevyhnutnosťou. Samotné stúpanie v Suchej Belej nie je náročné a túra (ak sa nebojíte rebríkov) je vhodná aj pre turistickú omladinu, či starších ľudí. Sú tu síce úseky, na ktorých si treba dávať obzvlášť veľký pozor, no s trochou skúseností – a aspoň kúskom sebazáchovy, prípadne za pomoci iných –  by túru mal zvládnuť každý.

Neprehliadnite:

Kozie chrbty, lexikon.sk, KSTKozie chrbty a Kozí Kameň s unikátnym výhľadom na zimnú krajinu a panorámu Tatier

Dobre vedieť…

Suchá Belá je dlhá 3,5 kilometra a po jej celej dĺžke tečie potok Suchá Belá, ktorý v nej vytvára všeliaké malé jazierká, vodopády a iné prekvapenia, za ktorými sa do Suchej Belej na turistiku chodí. Nepochybne sú najväčším lákadlom tejto časti Slovenského raja veľké vodopády s výškou takmer 30 metrov. Koryto odtekajúcich potokov je kamenisté. Treba byť v tomto (a nielen v tomto) období zvlášť opatrný, keďže na kameňoch hrozí pošmyknutie, či vyvrtnutie členka.

Suchá Belá v zime, KST, lexikon.sk 

A ešte zopár dobrých rád: nezabudnite na poistenie do hôr! Jednoznačne sa odporúča vysoká obuv, v ktorej budete mať členok chránený a pevný.
Ak ste niekedy
videli fotku, na ktorej sa v Suchej Belej čakalo až 45 minút na rebríky, to tu nateraz nehrozí. Preto sa treba poponáhľať, keďže táto zima sa končí a jarné lúče slnka začínajú štekliť a provokovať viac a viac nedočkavých turistov…

KST logo , lexikon.sk

 

 


Pozvánku pripravil a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST.
Viac na: www.kst.sk