Veľká Javorina v Bielych Karpatoch – tradičné miesto stretnutí a symbol bratstva Slovákov a Čechov


3027   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Veľká Javorina , KST

Známy a symbolický vrch Veľká Javorina je najvyšší v pohorí Biele Karpaty. Dosahuje výšku 970 m. n. m. a nachádza sa v jeho juhozápadnej časti. Samotný vrchol je na slovenskej strane a má tvar širokého plochého chrbta. Je odlesnený a pokrytý rozsiahlou lúkou.

Veľká Javorina je považovaná za jeden zo symbolov svedčiacich o dobrých vzťahoch medzi Slovákmi a Čechmi. Náš nasledujúci video a fotopríbeh z turistického výstupu na Veľkú Javorinu to plne vystihuje…

Ako sa sem dostanete?

Východiskovým bodom na vrchol Veľkej Javoriny je mesto Stará Turá. Táto túra po žltej značke je stredne náročná. Dobrá informácia; zvládnu ju aj tí najmladší. Po necelých 3 hodinách sa ocitnete na tomto najvyššom vrchu pohoria Biele Karpaty. Nekonečné výhľady – ak počasie, pravda, praje – sú veľkým zadosťučinením za vynaloženú energiu…

Veľká Javorina, KST, turistika, lexikon

Nekonečné výhľady…

Veľká Javorina je miesto viacerých dejinných udalostí. Pamätá si aj boje počas SNP. O tom vedia historici pútavo rozprávať.

Veľká Javorina, KST

Pamätné miesto posledného odpočinku sovietskeho vojaka

Neprehliadnite:
Nízke Tatry, Veľkofatranská hrebeňovkaNiečo pre náročných turistov:
Veľkofatranská magistrála – Malý Šturec. Počasie je istota, ideme…

 

Každoročne sa tu konajú slávnosti bratstva Slovákov a Čechov. Tieto slávnosti nadväzujú na tradície, ktoré zaviedli ešte Štúrovci, ktorí sa tu stretávali s osvietencami z Moravy a Čiech. Túto udalosť i pamätné miesto na vrchole Javoriny pripomína nápis: „Tu bratia vždy sa stretať budú“.

Veľká Javorina, KST, turisti, lexikon

Miesto častých stretnutí turistov

Toto symbolické miesto vzájomnosti dvoch blízkych národov stojí za návštevu v každom ročnom období. No najfarebnejšie je teraz na jeseň.

Vysielač na Veľkej Javorine

Neprehliadnuteľný vysielač

Vďaka nadmorskej výške, polohe pohoria a odlesneniu ponúka vrcholová časť ďaleké panoramatické výhľady. Okrem okolitých vrchov je dobre pozorovateľných viacero susedných pohorí na slovenskej strane i v Česku. Pri vhodných podmienkach je možné pozorovať vzdialený Hrubý Jeseník, Moravsko-sliezske Beskydy, Považský Inovec, Malú Fatru aj pohorie Tribeč.

Foto a video: Tomáš Grman, KST

Viac na: www.kst.sk