Deň víťazstva s odstupom rokov a multimediálna výstava v Múzeu SNP


3132   -   3
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Multimediálna digitálna výstava. Múzeum SNP

V Múzeu Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici je otvorená najmodernejšia multimediálna digitálna výstava na Slovensku! Je skvostom nielen u nás, ale v celej Európe! Expozícia je spracovaná do 16 zaujímavých a pútavých videí, ktorých skutočným skvostom je unikátna panoramatická projekcia s 12-metrovou zaoblenou plochou, pre ktorú bol na mieru vytvorený a natočený emotívny príbeh z čias SNP.

V interaktívnej sekcii sa môžu návštevníci ocitnúť priamo vo vojnovom zákope a byť súčasťou skutočného boja o prežitie. 
V rámci výstavy je možné vzhliadnuť vzácne archívne video zábery a vypočuť si autentické audio nahrávky so spomienkami priamych účastníkov a výpovede osobností, ktoré sa o Povstanie zaslúžili. Expozícia fyzicky obsahuje len tri exponátypušku vz. 24, štábne vozidlo Mercedes 170 V a horský kanón vz .15, o ktorých sú všetky informácie spracované do digitálnej podoby. Cieľom výstavy je priblížiť návštevníkom život a dobu SNP v jedinečnom digitálnom prevedení, ktoré v takomto rozsahu na Slovensku ešte nebolo.

multimediálna digitálna výstava Múzeum SNP

Mercedes 170 V

Neprehliadnite:
Spomienky k výročiu ukončenia 2. svetovej vojny v Európe.
K silnému mierovému posolstvu sa môžete pripojiť aj vy

Multimediálna výstava venuje dva bloky hraným filmovým príbehom. Poďme však poporiadku. Pri vstupe na výstavy prídete k prvému exponátu, ktorým je Mercedes 170 V. Ide o vozidlo, aké v čase Povstania používal veliteľ 1. československej armády na Slovensku generál Ján Golian. Technické parametre vozidla idú v slučke na veľkej obrazovke za vozidlom. Návštevník však už v tejto fáze nie je pasívnym čakateľom na informácie, sám si však môže zvoliť na laptope témy od vzniku Československa až po život v Slovenskom štáte. Môže pokračovať k veľkorozmernej obrazovke, kde dokumentujeme nástup autoritatívnych, fašistických a nacistických režimov v Európe a následne fašistické represálie na Slovensku.

Digitálna multimediálna výstava Múzeum SNP

guľomet vz. 26 v akcii počas SNP

Raritný exponát

Pri druhej stene sa nachádza druhý raritný exponát – puška vz. 24 vrastená medzi dva stromy. Výstava nezabúda ani na predstavenie osobností SNP. V textovej časti sa dozviete o ich osudoch a cez slúchadlo si môžete vypočuť ich autentické spomienky a spomienky ich najbližších. Na ďalšej veľkoplošnej obrazovka je umiestnený kanón. Návštevník si môže vybrať témy o povstaleckej armáde, alebo o partizánoch a prezentované sú aj tri najpoužívanejšie zbrane Povstania. Tu sa dozvie  príbeh onej pušky vrastenej medzi dva stromy. Potom vojdete do zákopu a spoločne s povstaleckými vojakmi prežijete autentický boj s Nemcami. To je prvá hraná sekvencia, je to silný emocionálny zážitok. To však nie je zďaleka všetko. Po opustení zákopu môže ísť návštevník za hlasom…v  tmavom priestore, kde počuť modliaci sa detský hlas…

Silné emócie z výstavy

Multimediálna výstava určite v každom vyvolá pocit o nezmyselnosti vojny, no zároveň o hrdosti na našich predkov.
A čo na koniec? Výstavu treba vidieť. Je unikátna a ukazuje cestu, ako prezentovať túto náročnú tému dnes
i v budúcnosti.

Viac na: www.muzeumsnp.sk