Horúce dni nás neminú. Ako získať špičkovú klimatizáciu a zároveň ušetriť na elektrine?


3462   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Klimatizácia – klíma do bytu a domu, ktorá má pozitívny vplyv na zdravie, klimatizacia Daikin

Čarovná formulka – zaručné riešenie: klimatizácia. Ako ju umiestiť do domu a do bytu? Pravidelné používanie klimatizačného zariadenia počas horúcich letných dní nemusí zvýšiť vaše účty za elektrinu. Klimatizácia do domu sa dá napojiť na fotovoltické panely na vašej streche a klimatizáciu tak môžete prevádzkovať úplne zadarmo. Ak bývate v byte alebo fotovoltické panely zatiaľ nevlastníte, ani vtedy nie je nič stratené. Stačí, ak si vyberiete špičkový model klimatizácie a naučíte sa ho správne používať. Zároveň je možné vybrať si dodávateľa, ktorý poskytuje benefit výhodnejšej elektriny. Klimatizácia tak bude šetrná nielen k vašej peňaženke, ale aj k životnému prostrediu.

Energetický štítok klimatizácie nie je len na ozdobu

Pri výbere klimatizačnej jednotky si pozorne preštudujte jej energetický štítok. Nie je na nej uvedený len tak pre parádu. Pomôže vám vybrať si skutočne úsporný model, ktorého používanie nezasiahne do rodinného rozpočtu. Dôležitým parametrom je energetická účinnosť, ktorú na štítku označujú ukazovatele SEER (pomer sezónnej energetickej účinnosti pri chladení) a SCOP (sezónny koeficient výkonu pri vykurovaní). Podľa ich hodnoty je klimatizácia do bytu alebo domu zaradená do energetickej triedy A+++ až G. Ak si chcete vybrať čo najúspornejšie zariadenie, mali by ste siahnuť po klimatizácii, ktorá je označená A+ a vyššie.

Čo musíme zohľadniť

Pri výbere klimatizačného zariadenia sa okrem jeho výkonu pozerajte aj na účinnosť, teda energetickú efektívnosť, ktorú má zariadenie pri najvyššom výkone. Čím menej elektrickej energie klimatizácia spotrebuje, tým má menší dopad na životné prostredie a rovnako aj na výšku vašich účtov za elektrinu.

Klimatizácia s invertorom je úspornejšia

Na trhu sú ešte stále dostupné aj klimatizácie bez invertora, označované ako On/Off. Tie však pracujú s rovnakým výkonom bez ohľadu na teplotu v miestnosti. Majú teda oveľa vyššiu spotrebu elektrickej energie ako klimatizácie s invertorom.
Ak chcete, aby bola vaša klimatizácia do domu alebo bytu úsporná a zároveň efektívna, vyberte si jednotku s invertorom. Tieto modely sú síce cenovo náročnejšie, avšak z dlhodobého hľadiska výhodnejšie a energeticky úspornejšie.
Technológia invertor reguluje počet otáčok kompresora a tak vplýva na výkon a spotrebu klimatizácie. Klimatizácia vybavená invertorovou technológiou dosiahne požadovanú teplotu za polovičný čas a je o 30 – 40 % úspornejšia ako jednotka, ktorá invertor nemá. Klimatizačné zariadenie je v prevádzke nepretržite a invertor dokáže udržiavať v miestnosti stálu požadovanú teplotu bez toho, aby sa klimatizácia neustále zapínala a vypínala. Použitím rovnomerne nižšieho výkonu na udržanie teploty v miestnosti taktiež znižuje spotrebu elektrickej energie.

Neprehliadnite:
Jar, leto, jeseň, zima.
Je vždy čas myslieť na klímu do bytu, ktorá má pozitívny vplyv na zdravie

Znížte prevádzkové náklady klimatizácie na minimum

Pýtate sa ako?
Ak bývate v rodinnom dome, riešením sú fotovoltické panely umiestnené na vašej streche. Prostredníctvom nich môžete klimatizáciu napojiť priamo na slnečnú energiu, ktorá je zadarmo. Prevádzka chladiaceho zariadenia vás tak nebude stáť ani euro.
Ak bývate v byte alebo fotovoltické panely ešte nevlastníte, znížiť prevádzkové nálady klimatizácie môžete aj vhodným umiestnením a používaním klimatizácie.

Zásady pri inštalácii

  • Vnútornú klimatizačnú jednotku neinštalujte na steny, ktoré sú väčšiu časť dňa vystavené slnečnému žiareniu alebo v blízkosti veľkých okenných plôch. Môže tak dochádzať k prehrievaniu klimatizácie, a tým ku vyššej spotrebe elektrickej energie, pretože klimatizácia musí chladiť miestnosť s vyšším výkonom. Pri nevhodnom umiestení zariadenia sa aj z najúspornejšej klimatizácie stane pohlcovač elektrickej energie a vašich financií.
  • Nielen zo zdravotného, ale i z hľadiska úspory energie by ste mali svoju klimatizáciu správne nastaviť. Platí pravidlo, že teplotný rozdiel medzi vonkajšou teplotou v tieni a vnútorným prostredím by nemal presiahnuť 6°C. Ak sa teda teplota vonku pohybuje okolo 30°C, klimatizácia do bytu alebo domu by mala byť nastavená na 24 – 25°C.

klimatizácia do bytu do domu

Na čo nesmieme zabudnúť

  • Nezabúdajte, že pri úspornom používaní klimatizácie platí, že všetky okná v miestnosti by mali byť zatvorené. Teplý vzduch prúdiaci do priestoru zvyšuje výkon klimatizačnej jednotky a tým aj spotrebu elektrickej energie, pretože klimatizácia sa ho snaží neustále ochladzovať. Keďže však v klimatizovanej miestnosti prúdi stále ten istý ochladený vzduch, je potrebné ju aj pravidelne vetrať. Chladný vzduch nie je čerstvý vzduch. Vetrajte skoro ráno alebo neskôr večer, keď je vonkajšia teplota i vzduch chladnejší. Pred vyvetraním miestnosti vypnite vašu klimatizáciu a na niekoľko minút otvorte okná i dvere dokorán.

Racionálne opatrenia

  • Nezabudnite klimatizáciu pravidelne čistiť. Nedostatočná starostlivosť sa môže prejaviť skrátením životnosti klimatizačnej jednotky, vyššími nákladmi na prevádzku alebo zvýšením rizika jej poškodenia. Ak však budete svoju klimatizáciu pravidelne udržiavať a servisovať u odborníkov znížite riziko vašich zdravotných problémov a tiež spotrebu klimatizácie a zároveň zvýšite výkon a predĺžite jej životnosť.

Šetrenie energií je priorita

  • Používanie klimatizácie nemusí automaticky znamenať vyššie účty za elektrickú energiu. ZSE prišlo so zaujímavou ponukou výhodnejšej elektriny pre klimatizácie s novinkou ZEON Klima, v rámci ktorej ponúka špičkové klimatizácie za dostupné ceny. Klimatizácie sú v úspornej energetickej triede A+ až A++ a sú veľmi tiché. Navyše zákazník získa až o 20 % výhodnejšiu cenu za dodávku elektriny počas mesiacov júl a august, kedy je predpoklad zvýšenej spotreby elektriny. Ďalšou výhodou je predĺžená záruka na 4 roky a servis s čistením a výmenou filtra v nasledujúcom roku zadarmo.

Foto: pexels archív