Výstup na hrad Zniev – torzo slávy Turčianskej stolice a zabudnutý svedok histórie


3506   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Výstup na hrad Zniev – torzo slávy Turčianskej stolice a zabudnutý svedok histórie

Hrad Zniev. Aké bolo putovanie za históriou k ruinám jedného z najvyššie položených hradov na Slovensku? Nad mestečkom Kláštor pod Znievom stoja naozaj už len zrúcaniny kedysi slávneho sídla Turčianskej stolice. V dejinách o hrade je stále živá povesť o tom, ako sa kráľ Belo IV. práve tu zachránil pred neľútostnými Tatármi.

Zniev.
Ako krásne toto slovo znie!
Tento hrdý hrad
mal kráľ Belo rád…

Čo povesť vraví…

Pri rieke Slaná porazili tatárske hordy vojsko kráľa Bela IV. Panovník utiekol a dostal sa až na hrad Zniev. No pod hradbami ho obkľúčil so svojim vojskom i tatársky vodca. “Dostanem ťa, kráľ,” vyhrážal sa a zaútočil na hrad. No hrad sa nepoddal. Obliehanie však trvalo dlho a na hrade sa míňali zásoby. Kráľ smutne sedel v komnate. Už dva dni nejedol a ledva stál na nohách. Zrazu sa otvorili dvere a z tajnej chodby vykročil neznámy sedliak, ktorý položil kráľovi na stôl celý kôš rakov a dve pečené prasiatka. “Jedno pečené prasiatko a raky zjedz ty, kráľu. Druhé hoď Tatárom, nech si myslia, že je tu všetkého dostatok,” povedal sedliak kráľovi.

Výstup na hrad Zniev – torzo slávy Turčianskej stolice a zabudnutý svedok histórie, turistika, výlet

Tak sa aj stalo. Tatári si mysleli, že obrancom hradu nič nechýba, nuž od hradu odtiahli. Na Znieve nastala veľká radosť. Na pamiatku toho menoval kráľ umného sedliaka zemanom a podľa koša s rakmi zmenil jeho meno na Rakovského. Na zemanov povýšil ešte mnohých statočných obrancov hradu Zniev.

Neprehliadnite:
Veľký Rozsutec – kráľ Malej Fatry.
Zimné zážitky z túry sa len tak ľahko neroztopia ako sneh…

Od povesti k realite

Pôvodne sa sídlo volalo castrum Turucz – Turčiansky hrad. Narodila sa tu Margita Uhorská, dcéra Bela IV. Leží na hranici Malej Fatry a pohoria Žiar. Z chodníka vedie neznačený chodník na Chlieviská, najvyšší vrch pohoria Žiar. Mnohí návštevníci dobre vedia, že táto lokalita je raj medveďov. Zimný čas ich však dostatočne uspal a rozptýlil naše obavy. Túra na hrad Zniev nepatrí k veľmi náročným, isto ju zvládnu aj menej zdatní turisti.

Kalvária Zniev, turistika, výlet

Cestou k cieľu nemôžete minúť Kostol a kalváriu svätého kríža z 18. storočia. Je na kopci priamo nad obcou. Aj to je námet na samostatný “tematický” výlet v pôstnom čase.

Autor veršov: Jozef Pavlovič, Mladé letá – Slzičky, 1996 
Text a foto: Eva Valková