Chystáte sa začať lietať s dronom? S týmito tipmi sa z vás hneď stane profesionál


3646   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Chystáte sa začať lietať s dronom, zopár dobrých rád a krokov ako byť profesionálom, dron, drony

Podľahli ste aj vy dychberúcim záberom, ktoré dokáže priniesť šikovná technologická hračka – dron? Šancu pozerať sa na svet zhora aj bez toho, aby ste vyleteli k oblakom, začína využívať čoraz viac ľudí. Komunita milovníkov dronov sa stále rozrastá. Uvažujete, že sa pridáte? Chystáte sa lietať s dronom a ešte nemáte skúsenosti? Pripravili sme pre vás niekoľko dobrých rád, vďaka ktorým sa stanete autorom nádherných záberov. Presne takých, aké ste doteraz len obdivovali!

Pohľady na svet z vtáčej perspektívy lákajú mnohých. Zalietať si lietadlom však nie je úplne bežné a taktiež to nepatrí medzi aktivity, ktoré sú dostupné pre každého. Lietať, a pritom zostať nohami pevne na zemi, však umožňujú šikovné technologické hračky, ktoré poznáme pod názvom drony. Ak ste čerstvým majiteľom tejto technologicej novinky, prípadne zvažujete kúpu, určite vás zaujíma, ako dron čo najlepšie využiť. Pozrite sa, čo všetko vás pri tejto hračke čaká a vyskúšajte si triky, vďaka ktorým získate zábery, ktoré vám bude závidieť nejeden profesionál.

Dobre sa s dronom zoznámte

Ešte pred tým, ako sa pustíte do snímania ohromujúcich záberov, je potrebné naučiť sa dron dokonale ovládať. Jedným z riešení, aby ste o svoj prvý dron hneď neprišli, je vyskúšať si najprv dron simulátor. Vďaka tomu sa naučíte, ako sa s dronom pracuje. Prípadné pády a začiatočnícke neúspechy vás nebudú také bolestivé, ako keby sa to stalo naozaj s vlastným dronom.

Chystáte sa začať lietať s dronom, zopár dobrých rád a krokov ako byť profesionálom, dron, drony

Lietajte iba tam, kde môžete

V súvislosti s dronmi je tiež dôležité dodržiavať zavedené nariadenia, aby ste nedostali pokutu. S dronmi nemôžete lietať v okolí letísk, vojenských základní či národných parkov. Taktiež nemôžete zhotovovať zábery ľudí, ak od nich nemáte súhlas, aby ste ich mohli snímať. Vyhnite sa nepríjemnostiam a radšej sa s dronom vyberte iba tam, kde nebudete nikoho obťažovať, ohrozovať a neporušíte žiaden zákaz.

Neprehliadnite:
Pomalé budovanie diaľničnej siete môže mať aj svetlú stránku –
smart systém varovania vodičov o nebezpečenstve na ceste

Triky, ktoré by ste mali pri lietaní s dronom vyskúšať

Snímajte objekt priamo nad ním

Ak máte dron s kamerou a chcete získať nádhernú fotografiu alebo video, vyleťte dostatočne vysoko, aby ste okrem snímaného objektu zachytili aj jeho okolie. Napríklad ak chcete nasnímať zaujímavú stavbu, vzleťte s dronom priamo nad ňu a s dronom nehýbte. Usilujte sa tiež, aby sa do záberu dostalo aj to, čo objekt obklopuje. Získate tak širší a hlavne jedinečný pohľad, ktorý bežne nie je možné vidieť.

Pozor na rušivé prvky

Aby boli vaše zábery z dronu dokonalé, nemali by obsahovať „rušivé elementy“. Jedným z nich môžete byť aj vy sám. Ak natáčate video a dron má preletieť nad vašou hlavou, skúste sa zo záberu skryť. Poslúžiť na to môže neďaleký les, krík alebo samotný objekt, do ktorého sa môžete ukryť tak, aby vás na zábere nebolo vidno. Hotové dielo tak bude pôsobiť profesionálne.

Kedy je ideálny čas na lietanie s dronom?

Na to, ako bude video či fotografia vo finále vyzerať, má veľký vplyv aj čas, keď záber zhotovujete. Je dôležité vystihnúť tú správnu hodinu. Profesionálni odporúčajú, aby ste si na lietanie a natáčanie s dronom vybrali čas pred západom slnka alebo po východe slnka. Vtedy nie je svetlo ostré, ale mäkké a príjemné. Uvidíte to aj na svojich záberoch, vyskúšajte.

Chystáte sa začať lietať s dronom, zopár dobrých rád a krokov ako byť profesionálom, dron, drony

Skúste lietať s dronom dozadu

Ak chcete lietať s dronom a získať naozaj exkluzívne zábery, vyskúšajte s ním lietať dozadu. Získate tak naozaj efektné zábery, ktoré dodajú videu trendy šmrnc. Využiť ho môžete aj v postprodukcii, kde sa s ním môžete pohrať tak, že ho „otočíte“ a záber bude vyzerať, akoby ste leteli spredu dozadu a vy tak získate nevšedný pohľad.

Zdroj foto: freepik