Nesprávnym osvetlením si môžete pokaziť zážitok z čítania a aj zrak. Ako sa tomu vyhnúť? Vieme ako na to


2675   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
osvetlenie, lexikon.sk
Vhodným osvetlením si dokážeme umocniť a ergonomicky spríjemniť svoj zážitok z čítania kníh alebo časopisov. Viete, na ktoré parametre sa treba zamerať pri výbere svietidla aj zdroja? Čitateľský kútik má svoje miesto aj v modernej dobe a príbytku a preto mu treba venovať patričnú pozornosť.

Účelové doplnkové svietidlá

Vhodným osvetlením si dokážeme umocniť a ergonomicky spríjemniť svoj zážitok z čítania kníh alebo časopisov. Viete, na ktoré parametre sa treba zamerať pri výbere svietidla aj zdroja? Čitateľský kútik má svoje miesto aj v modernej dobe a príbytku a preto mu treba venovať patričnú pozornosť. Účelové doplnkové svietidlá

Jednotlivé sektory domácnosti sa vzhľadom na svoje špecifiká značne líšia požiadavkami na intenzitu a chromatickú teplotu svetla. Čitateľský kútik so svojím osvetlením patrí medzi zákutia, ktoré bez diskusie treba saturovať účelovými doplnkovými svietidlami. Najčastejšie sú to stojacie lampy. Podľa dispozícií konkrétneho priestoru však môžete využiť aj štipcové a nástenné svietidlá.

Nerezignujte na estetickú zložku

Vďaka šírke súčasného sortimentu nemusíte rezignovať na estetickú zložku. Stačí napríklad siahnuť po dizajnových produktoch, pri ktorých konštrukcia dotvára atraktívny vzhľad. Môže to byť povedzme v podobe trojnožkového dreveného statívu ako zo starosvetského fotografického štúdia. O punc sa postará ľahká rustikálna kovová „klietka“ priznávajúca zdroj, čo je výrazný trend.

Svetelný tok aspoň 500 lúmenov

Pomôckou pri plánovaní obývačky pred výstavbou alebo prerábkou je exaktný údaj o postačujúcom osvetlení. Pri miestnosti s plochou 20 m² by súčet svetelného toku všetkých použitých zdrojov mal byť okolo 6 000 lúmenov. Záleží však aj na parametroch, akými sú vyhotovenie zdroja (číra alebo matná žiarovka), jeho vzdialenosť od jednotlivých plôch, uhol dopadu svetla či absorpčné vlastnosti prostredia (bledá v protiklade k tmavej). Ak pri čitateľskom kútiku vychádzame z predpokladu, že zdroj bude do metra od osvetľovanej plochy s veľkosťou zhruba 0,5 x 0,5 m, s prihliadnutím na spôsobom využívania priestoru to chce žiarovku so svetelným tokom aspoň 500 lúmenov. Pri zápise formou lm/W stačí vynásobiť číslo uvádzaným príkonom vo wattoch.

Neprehliadnite:

virtuálna adresa, lexikon.skZakladáte si firmu a nechcete drahé priestory?
Poznáme moderné a trendové riešenie – virtuálna adresa

Chromatická teplota 4 000 kelvinov a viac

V zmysle potrieb zraku patrí čítanie skôr do kategórie pracovných činností. Teplá biela, v ľudskom vnímaní žltkastá, sa hodí na oddych, zatiaľ čo studenšie svetlo pôsobí stimulujúco a podporuje koncentráciu. Chromatická teplota zdroja, ktorý nie je určený na náladové osvetlenie, by nemala klesnúť pod 4 000 kelvinov. Pokojne však zážitok z čítania treba v čitateľskom kútiku zabezpečiť k plnému pohodliu a preto uvažujte v intenciách až 5 000 kelvinov. Mimochodom, je to chromatická teplota štandardného denného svetla.

Benefity LED technológie

Samozrejme, pri koncipovaní osvetlenia sa už nemusíte obmedzovať na fixné hodnoty. Vyhľadávanými artiklami sú zdroje s intenzitou svetelného toku nastaviteľnou podľa konkrétnej situácie v rámci výrobcom stanoveného rozpätia. Benefity v podobe plynulého zatmievania a rozjasňovania, rôznych svetelných i farebných režimov a ovládania na diaľku poskytuje LED technológia, ktorá je úspornejšia pri spotrebe aj životnosti, výkonnejšia a ekologickejšia ako klasické zdroje. K výhodám si pridajte nevydávanie tepla a odpudzovanie drobného hmyzu ultrafialovým svetlom a infračerveným žiarením.

Viaczdrojové stojacie lampy

Na priebežnú úpravu svetelných podmienok môžu poslúžiť aj funkcionality lampy – predovšetkým adresnosť svetelného kužeľa prostredníctvom polohovacieho ramena, kĺbu alebo teleskopických prvkov pri oblúkovitom vyhotovení. Populárnou novinkou v segmente stojacích lámp sú viaczdrojové. Jedným kužeľom – bočným – si priamo posvietite na noviny počas seansy v kresle, druhým – smerujúcim nahor – podporíte ambientnú atmosféru, obrúsite ostré prechody medzi jasom a tieňom a ešte aj opticky zväčšíte priestor rozptylom svetla o strop.