Ako vybrať osvetlenie? Hra so svetlom v interiéri je často veľké dobrodružstvo.


413   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
osvetlenie

Ako vybrať osvetlenie? Hra so svetlom v interiéri je zaujímavá a často dobrodružná tieňohra. Dostatok svetla má vplyv na našu náladu. Dni sú krátke a nastalo obdobie, keď za tmy vstávame a domov prichádzame po zotmení. Niet preto divu, že mnohých z nás v období konca roka podliehajú splínom. Ako to zmeniť? Určite pomôže doma vytvoriť si pohodlné útočisko, kde sa budete cítiť príjemne a v bezpečí. Okrem vyladeného interiéru či krásnych dekorácií má na náladu ale veľký vplyv aj osvetlenie.

„Nároky na osvetlenie sa líšia miestnosť od miestnosti. Do kuchyne a kúpeľne je najlepšie biele svetlo, ktoré je najpodobnejšie dennému svetlu. Naopak, do miestností, ktoré sú určené na relaxáciu, voľte skôr tlmené a hrejivé svetlá,“ zdieľa svoje skúsenosti Andrea Štěpánová, marketingová riaditeľka spoločnosti ASKO – NÁBYTOK.

Rozsvieťte tmavé zákutia

Svetlo má neuveriteľnú silu zmeniť vnímanie celého priestoru. Azda každá domácnosť má miesto, kam nedosiahne denné svetlo, a preto je potrebné tento nedostatok kompenzovať umelým osvetlením. Typicky sú to hlavne predsiene a chodby. Do týchto účelových priestorov sú skvelé centrálne LED svetlá. Pokiaľ je priestor podlhovastý a úzky, umiestnite doň pokojne aj niekoľko zdrojov svetla. Pokiaľ máte radi tmavé farby, určite viete, že tmavé vymaľovanie najviac vynikne pod správnym svetlom. „Do tmavých interiérov odporúčame našim zákazníkom umiestňovať najmenej 3 zdroje svetla. Vďaka tomu bude miestnosť dobre presvetlená a zároveň svetlá umiestnené do rôznych úrovní miestnosti vytvoria útulnejšiu atmosféru,“ vysvetľuje Andrea Štěpánová, marketingová riaditeľka ASKO – NÁBYTOK.

osvetlenie


Kopírujte tvary nábytku

Ako však na výber samotných svietidiel, keď je ich na trhu toľko? Aby miestnosť pôsobila harmonickým dojmom, dizajnéri odporúčajú riadiť sa tvarom nábytku. Čo to znamená? Pokiaľ napríklad vyberáme luster nad dlhý jedálenský stôl, dobre bude vyzerať pretiahnuté osvetlenie. Nad okrúhlym zase najlepšie vynikne oválne či kruhové svietidlo. Podobne potom môžete postupovať aj pri výbere stojacích i stolných lámp. Niekedy je však výhodnejšie zvoliť neutrálny alebo minimalistický zdroj svetla. „Najmä do funkčných priestorov, ktoré majú určitý hlavný účel, ako je napríklad kúpeľňa, šatňa či toaleta, nie je kladený taký dôraz na vzhľad svietidla, a preto zákazníci vyberajú skôr bodové osvetlenie alebo LED panely,“ zdieľa skúsenosti A. Štěpánová.

Zaostrené na dizajn

Podobne ako pri nábytku, aj osvetlenie môže byť zaujímavým solitérom a ústredným bodom celej miestnosti. Bude skrátka neprehliadnuteľnou ozdobou celej miestnosti. Či už to bude dizajnový stropný luster, alebo nástenné či stojacie lampy, vždy si dobre premyslite ich umiestnenie. Ak je ich vzhľad veľmi výrazný, malo by byť okolie zdroja svetla čo najjednoduchšie. Menej extravagantné kúsky sa ľahšie kombinujú s ďalším osvetlením a vybavením celej miestnosti. Nezabudnite však, že v každej miestnosti plní svetlo trochu rozdielnej funkcie, takže niekde sa oplatí siahnuť skôr po nenápadnejších a variabilnejších kúskoch. Pokiaľ si nebudete vedieť vybrať, neváhajte sa obrátiť na odborníkov v predajniach ASKO – NÁBYTOK, ktorí poradia s tým najvhodnejším osvetlením pre váš domov!

Neprehliadnite:

Predsieň
Predsieň ako výzva! Zaujímavý odborný názor dizajnérky na bytovú kultúru našich domácností 


Vintage krásky

Staré veci majú svoju dušu a v interiéri vyzerajú skvele. Nemusíte si však domov nosiť staré rozbité veci a trápiť sa s ich opravou. Osvetlenie vo vintage štýle bude vyzerať skvelo pri jedálenskom stole, ale aj v obývacej izbe či spálni. Napríklad stropná lampa Jasmin je inšpirovaná orientálnym štýlom, a tak vás doslova prenesie do exotických končín voňajúcich korením a slnkom.
Cena tejto lampy je 59,99 €.

osvetlenie


Moderný minimalizmus

Máte radi jednoduchší štýl a páčia sa vám minimalistické interiéry? Pokiaľ chcete tento štýl zachovať, je škoda ho rušiť prehnane dekoratívnym osvetlením. Preto dizajnéri odporúčajú vyberať čo možno najjednoduchšie línie a tvary svietidiel, ktoré, naopak, podčiarknu čistú krásu celého interiéru. Voľte skôr tlmené farby alebo prírodné materiály. Napríklad luster Wood, ktorý je vyrobený z drevenej preglejky, a je tak veľmi odolný a zároveň vytvorí krásnu hru svetiel a tieňov.
Jeho cena je 42,99 €.

osvetlenie


Industriálna atmosféra

Stojaca lampa môže byť zaujímavým a pritom funkčným doplnkom takmer akejkoľvek miestnosti. Skvelo bude vyzerať v obývacej izbe vedľa sedacej súpravy, no hodí sa aj ku kreslu, alebo do spálne či detskej izby. Skúste industriálne stojace lampy z ponuky ASKO – NÁBYTOK. Vďaka striedmym farbám sa hodí takmer ku všetkým materiálom a odtieňom. Zároveň však môžu byť aj originálnym solitérom, pokiaľ ich zakomponujete do interiéru v minimalistickom štýle.

osvetlenie


Tajomná elegancia

Sklenené svietidlá sú v posledných rokoch na vzostupe. Obľúbené sú hlavne dymovo či opálovo sfarbené sklá, ktoré dodajú miestnosti pocit tepla a útulnosti. Najlepšie je tento dojem ešte podčiarknuť žiarovkami s nízkou chromatickosťou, tzn. s teplým bielym tónom (okolo 2 200 – 3 200 Kelvinov). Taký zdroj svetla sa skvelo hodí napríklad do obývacích izieb. Skúste napríklad luster Bubble, ktorý kombinuje glamour krištáľ s moderným skleneným tienidlom s dymovým zafarbením.
Stojí 22,99 €. (BA)

ASKO - NÁBYTOK osvetlenie


Úvodné foto: pixabay
Ďalšie informácie o spoločnosti nájdete na: www.asko-nabytok.sk