Zima sa blíži a dobré rady sa zídu: pre najvýhodnejšie kúrenie zvoľte kotol na drevo


731   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
kúrenie

Tradičné kúrenie drevom neprestáva byť obľúbené ani v dnešnej modernej dobe. A to z niekoľkých dôvodov. Drevo je lacné, ekologické a dobre sa uplatní pri kúrení v rodinnom dome aj na chalupe. A k tomu vďaka technológiám ponúkajú súčasné kotly väčší komfort než kedykoľvek predtým.

Asi každý niekedy skúšal zapáliť oheň, či už pri táboráku, v kachliach alebo krbe. Najskôr podpáliť triesky a potom pravidelne prikladať, aby nevyhaslo. Aj splyňovací kotol na drevo funguje podobne, vďaka svojej konštrukcii a vybaveniu však dokáže veľa vecí uľahčiť.

1. Riadený prívod vzduchu pre lepšie horenie

Drevosplyňujúci kotol používa najúčinnejší princíp spaľovania vďaka odťahovému ventilátoru. Pomocou riadeného prísunu spaľovacieho vzduchu reguluje priebeh rozkúrenia, spaľovania dreva a aktuálny výkon kotla. To všetko prebieha automaticky pod taktovkou inteligentnej riadiacej jednotky.
„Jednotka v našich kotloch riadi aj všetky pripojené systémy – napríklad zmiešavacie ventily, ohrev teplej vody alebo akumulačnú nádobu,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek z českej spoločnosti OPOP. „Vďaka tomu nemusí majiteľ utrácať peniaze a riešiť ovládanie ďalších častí vykurovacieho systému.“

 kúrenie

2. Vzdialený monitoring a ekvitermná regulácia

Riadiaca jednotka má prehľadný displej, na ktorom vidíte všetky dôležité hodnoty a nastavujete parametre vykurovania (napríklad požadovanú teplotu v miestnostiach alebo teplotu úžitkovej vody). Niektorí výrobcovia umožňujú sledovať chod kúrenia aj na diaľku.
„Aplikáciu si stiahnete do mobilného telefónu a potom sa môžete odkiaľkoľvek pripojiť a pozrieť sa napríklad na aktuálnu teplotu doma. Tiež sa dá prepojiť kotol so snímačom vonkajšej teploty a používať automatickú ekvitermnú reguláciu na základne zmeny počasia,“ dopĺňa Ing. Roman Boczek

3. Signalizácia dohorievajúceho paliva

Keď doma kúrite drevom, stane sa neodmysliteľnou súčasťou prikladanie. Splyňovacie kotly H4EKO-D od OPOP zjednodušujú majiteľom obsluhu tým, že sami pripomínajú, že potrebujú novú dávku dreva.

kúrenie

Zobrazí sa signalizácia na displeji a kotol vám môže poslať aj notifikáciu na mobil. Vďaka tomu si ušetríte zbytočné cesty do kotolne. Kotol s vysokou účinnosťou navyše lepšie využíva energiu z paliva, a tak nemusíte tak často prikladať. Po pripojení akumulačnej nádrže si môžete užívať aj mnohohodinový chod kúrenia bez práce. Nádrž uchováva prebytočnú ohriatu vodu na neskoršie použitie.

Neprehliadnite:

v záhrade
Všetko o vašej záhrade – (nielen) jesenné tipy, triky a užitočné rady ocení začínajúci i skúsený záhradkár

4. Bez zadymenia vďaka odťahovej klapke

Dym v očiach nie je nič príjemné, rovnako ako zadymená miestnosť. Príjemnejšie prikladanie vám zaistí odťahová klapka, ktorá v priebehu niekoľkých sekúnd odsaje dym z prikladacej šachty do komína. Keď potom otvoríte dvierka kotla, môžete pohodlne pridať drevo bez dymu.

kúrenie

5. Nižšia spotreba, nižšie emisie, nižšie náklady

Moderné splyňovacie kotly dosahujú lepšie výsledky, aj čo sa týka vypúšťaných emisií do ovzdušia. „Kotol od OPOP patrí do najvyššej, teda piatej emisnej triedy,“ uvádza Ing. Roman Boczek. „Má minimálny dopad na životné prostredie. Vďaka vysokej účinnosti okolo 90 % znižuje spotrebu paliva.“ Drevo má v porovnaní s ostatnými palivami najnižšiu nákupnú cenu. (FU)

Úvodné foto: pixabay