Všetko o vašej záhrade – (nielen) jesenné tipy, triky a užitočné rady ocení začínajúci i skúsený záhradkár


697   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
v záhrade

Všetko o vašej záhrade je perfektný sprievodca pre každého záhradkára. Jeho autorom je slávny britský záhradník Monty Don, známy najmä ako moderátor seriálu BBC Záhradníkov svet.

Je to komplexná encyklopédia od navrhovania záhrady, kde dať stromy, kríky, ako koncipovať trávnik. Veľká kapitola sa venuje pestovaniu, pôde, skleníkom, kompostovaniu, burine a škodcom.
Veľmi zaujímavá je kapitola Záhrady, kde rozoberá jarnú záhradu, vidiecku, či divokú záhradu, ovocný sad, bylinkovú záhradku, či tú so zeleninou. Ďalšia kapitola je venovaná Rastlinám, čiže trvalky, cibuľoviny, kríky, popínavé rastliny.

záhrade

Dáva tiež rady, prečo pestovať vlastné potraviny, ako pestovať zeleninu podľa ročných období, ovocie, aj bylinky.

Chodníky v záhrade

Monty napríklad píše o tom, ako si do záhrady spraviť chodník, aký zvoliť a na čo myslieť. Ukazuje to aj na svojom prípade, keďže sa v jeho záhrade nakrúcalo každý týždeň a pohybovalo sa v nej veľa ľudí, jedným z nečakaných a najvýraznejších dôsledkov bola jej opotrebovanosť.

Zo zákulisia úspešného programu

Štáb, ktorý sa podieľal na tvorbe programu Gardeners’ World, tvorili dvaja kameramani, zvukár, režisér, prieskumník, asistent, spravidla producent a niekedy ešte ďalší asistent alebo kameraman. „Natáčame za každého počasia a vždy aspoň desať hodín denne. Vzhľadom na to, že v záhrade sa pohybuje alebo len stojí ďalších šesť až deväť párov nôh, z trávnatých chodníkov sa rýchlo stane bahnistá slatina. Keď je vlhko, čo obvykle je, chodníky sa nemajú čas pred ďalším dvojdňovým natáčaním trochu spamätať a situácia sa len zhoršuje,“ opisuje zákulisie úspešného programu Monty Don.

záhrade

Monty napísal už takmer 30 kníh, písal stĺpček o záhrade pre The Observer, ale najviac ho preslávil spomínaný seriál Záhradníkov svet, ktorý robí už vyše 20 rokov. Všetky svoje skúsenosti, zručnosti a zážitky zúročil v knihe, ktorá má 440 strán, je plnofarebná a budete z nej nadšení.

Neprehliadnite:

vyhorenie
Vyhorenie je choroba z povolania. Čelia jej najmä ženy a mladí ľudia do 35 rokov.
Ako sa dá problém riešiť?

Určite vás vaša záhrada potrebuje…

Všetko o vašej záhrade je praktická, ilustrovaná príručka pre amatérskych aj skúsenejších záhradkárov. Ideálny darček na sviatok, alebo aj pod vianočný stromček. Táto kniha bude Knihou mesiaca september vo všetkých slovenských kníhkupectvách.

v záhrade

Aktuálne knižné tipy pre vás pravidelne vyberá Milan Buno, knižný publicista

Ilustračné úvodné foto: pixabay
Medzititulky: redakcia
Knižné hity a bestsellery nájdete na: www.bux.sk