Jedálenský stôl je srdce bytového interiéru. Uvažujete nad materiálom nového? Pomôžeme vám vybrať si


1645   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
jedálenský stôl

Jedálenský stôl kedysi patril výlučne do kuchyne, či do samostatnej jedálne. Keďže v súčasnosti sú obľúbené otvorené interiéry, hlavne spojená kuchyňa s obývacou izbou, dostáva sa jedálenským stolom oveľa viac pozornosti. Pri výbere materiálu, z ktorého má jedálenský stôl byť, tak už nejde len o funkčnosť, ale vo väčšej miere aj o dizajn. Aké vlastnosti ponúkajú jednotlivé materiály?

Masív, MDF, či kombinácia skla a kovu

Po dizajnovej stránke je na tom vynikajúco masív. Stoly z masívu sú krásne na pohľad, príjemné na dotyk a ak si zvolíte dostatočne tvrdé drevo, takýto stôl bude zároveň aj veľmi pevný. Pri vhodne zvolenej povrchovej úprave je pomerne jednoduchá aj ich údržba.
Lacnejšou, stále však dostatočne kvalitnou alternatívou sú polotvrdé drevovláknité dosky označované ako MDF. Ich povrch môže byť upravený laminovaním. Táto úprava dodá stolu vysokú odolnosť voči mechanickému poškodeniu, umožní ľahkú údržbu a široké dizajnové možnosti. Podobnou altzernatívou je dyhovanie, ktoré tomuto kúsku nábytku dodá vzhľad na prvý pohľad takmer nerozoznateľný od masívu.

Skúste takúto voľbu…

Zaujímavou voľbou je kombinácia sklenenej stolovej dosky a kovových nôh k stolu. Sklenená stolová doska, obzvlášť z číreho skla, dokáže opticky zväčšiť priestor, v ktorom sa takýto stôl nachádza. Musíte sa však pripraviť na náročnejšiu údržbu a pocitový chlad, ktorý takýto stôl „vyžaruje“.

Neprehliadnite:

vintage štýl
Zamilovali ste si vintage štýl?
Takto môže zútulniť aj vaše bývanie a vniesť do príbytku neopakovateľné čaro!

Kameň a plast

Sklo pôsobí ako materiál krehko a jeho pravým opakom je v tomto ohľade kameň. Ak si dáte vyrobiť stolovú dosku alebo rovno celý stôl v dobrom kamenárstve, získate pre svoju domácnosť honosne vyzerajúci kus nábytku, ktorý bude naviac odolávať mechanickému poškodeniu. Počítať však musíte s údržbou pomocou špeciálnych prostriedkov a taktiež vyššou hmotnosťou a cenou. Pri jedálenských stoloch je možné naraziť aj na plast, i keď celoplastové stoly sú skôr doménou záhrad, či terás. Pokiaľ ide o jedálenské stoly do interiéru, pri nich sa plast využíva skôr v kombinácii s niektorým z vyššie uvedených materiálov. (FU)

Foto: New Africa / Shutterstock.com