Srdcom bytového interiéru je jedálenský stôl. Odporúčame vybrať si ho podľa osvedčených kritérií

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
bytového interiéru

Srdcom každého bytového interiéru je jedálenský stôl. Kedysi patril výlučne do kuchyne či do samostatnej jedálne. Keďže v súčasnosti sú obľúbené otvorené interiéry, hlavne spojená kuchyňa s obývacou izbou, jedálenský stôl si zasluhuje oveľa väčšiu pozornosť. Jednak pri výbere materiálu, z ktorého má jedálenský stôl byť, jednak z pohľadu funkčnosti a dizajnu. Aké vlastnosti ponúkajú dizajnéri a súčasné materiály?

Kombinácia skla a kovu, masív a MDF

Po dizajnovej stránke je na tom vynikajúco masív. Stoly z masívu sú krásne na pohľad, príjemné na dotyk a ak si zvolíte dostatočne tvrdé drevo, takýto stôl bude zároveň aj veľmi pevný. Pri vhodne zvolenej povrchovej úprave je pomerne jednoduchá aj ich údržba.
Lacnejšou, stále však dostatočne kvalitnou alternatívou sú polotvrdé drevovláknité dosky označované ako MDF. Ich povrch môže byť upravený laminovaním. Táto úprava dodá stolu vysokú odolnosť voči mechanickému poškodeniu, umožní ľahkú údržbu a široké dizajnové možnosti. Podobnou alternatívou je dyhovanie, ktoré tomuto kúsku nábytku dodá vzhľad na prvý pohľad takmer nerozoznateľný od masívu.

Neprehliadnite:

mandľovník

Pestovanie mandľovníka na Slovensku?
Ide to aj vo vašej záhrade.
Dobré rady prinesú nakoniec plody. 


Skúste takúto voľbu…

Zaujímavou voľbou je kombinácia sklenenej stolovej dosky a kovových nôh stola. Sklenená stolová doska, obzvlášť z číreho skla, dokáže opticky zväčšiť priestor, v ktorom sa takýto stôl nachádza. Musíte sa však pripraviť na náročnejšiu údržbu a pocitový chlad, ktorý takýto stôl „vyžaruje“.

jedálenský stôl


Kameň a plast ako súčasť bytového interiéru

Sklo pôsobí ako materiál krehko a jeho pravým opakom je v tomto ohľade kameň. Ak si dáte vyrobiť stolovú dosku alebo rovno celý stôl v dobrom kamenárstve, získate pre svoju domácnosť honosne vyzerajúci kus nábytku, ktorý bude naviac odolávať mechanickému poškodeniu. Počítať však musíte s údržbou pomocou špeciálnych prostriedkov a taktiež vyššou hmotnosťou a cenou. Pri jedálenských stoloch je možné naraziť aj na plast, i keď celoplastové stoly sú skôr doménou záhrad, či terás. Pokiaľ ide o jedálenské stoly do interiéru, pri nich sa plast využíva skôr v kombinácii s niektorým z vyššie uvedených materiálov. 

Foto: New Africa / Shutterstock.com a pixabay