Viete byť kreatívni a inšpiratívni? 5 aktivít ako dobré námety pre rodičov proti nude a nečinnosti detí


2775   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Viete byť kreatívni a inšpiratívni? Päť aktivít ako dobré námety pre rodičov proti nude a nečinnosti detí.

Ste doma zatvorení už dlhé mesiace a minuli sa vám všetky nápady, ako zabaviť svoje deti? Vymyslieť dobrý program a vhodné aktivity môže byť v čase karantény náročné, nie však nemožné. Ak hľadáte inšpiráciu pre zvedavé a po nových podnetoch dychtivé ratolesti, ste tu správne. Vyskúšajte aj u vás doma týchto päť aktivít. Sú to výborné námety pre všetkých rodičov, vďaka ktorým si na slovo nuda ani nespomeniete.

Zahrajte sa na povolania

Hra na povolania je výborný spôsob, ako deti niečo naučiť a zároveň zabaviť. Výhodou je, že pracovných pozícií existuje veľké množstvo a tak môžete každý deň vyskúšať niečo nové. Vyberte svojmu dieťaťu, nech sa jeden celý deň správa napríklad ako policajt. Spoločne si prejdite, aká je úloha policajta: stará sa o poriadok, o dodržiavanie zákona, dáva pokuty, ak niekto zákon poruší a stará sa o to, aby zločinci skončili za mrežami. Alebo ratolesti zvoľte pozíciu fotografa. Zverte mu do rúk fotoaparát a poverte ho, aby zdokumentoval celý deň vašej domácnosti. Vznikne tak pekná pamiatka a z najlepších fotiek si môžete urobiť výstavu. Takouto jednoduchou činnosťou tiež môžete odhaliť skrytý talent svojho dieťaťa.

Viete byť kreatívni a inšpiratívni? Päť aktivít ako dobré námety pre rodičov proti nude a nečinnosti detí.

Rozvíjajte kreativitu detí

Kreatívne hračky sú skvelou voľbou. Spájajú v sebe dva dôležité prvky: hru a rozvoj kreativity. Výhodou je, že dnes sa dá ľahko nájsť množstvo kreatívnych hier a hračiek, s ktorými vaše deti rýchlo zabudnú na nudu. S kreatívnymi hračkami premýšľajú, rozvíjajú svoje zručnosti a kreativitu a učia sa nové veci. V ponuke sú rozličné laboratóriá, stavebnice, ale aj hry na tvorenie. Aký typ im vyberiete?

Mobil alebo tablet nemusia byť vždy na škodu

Pandémia zatvorila väčšinu populácie do vlastných príbytkov. Rodičia pracujú z domu, deti sa učia on-line. Medzitým hľadajú aktivity, ktorými by sa spoločne zabavili. Dochádzajú vám nápady na hry a činnosti, ktoré by ste spolu mohli podniknúť? Riešením a istou formou psychohygieny môžu byť aj najnovšie technológie. Obzvlášť pri deťoch je však dôležité určiť, koľko času im dovoliť tráviť s mobilom či tabletom. Ak môžeme dobre poradiť, mobily či tablety neodtŕhajte od detí, sú už prirodzenou súčasťou ich života, tak ako vášho. Dôležité však je, aby čas s technológiami strávili rozumne a v zdravej miere. Existuje množstvo aplikácií, ktoré deti môžu niečo nové naučiť, dostupné sú aj hry, ktoré ich zabavia a poučia. Ustrážte však, aby to s mobilom či tabletom v ruke neprehnali. Hodina a pol, prípadne dve hodiny denne sú absolútne dostačujúce.

Neprehliadnite:
Sme s deťmi doma. Ako byť k nim empatickí v záujme ochrany rodiny a duševného zdravia?

Vymyslite im úlohu

Vaše deti sa doma nudia, no vy ste už vyčerpali všetky známe zábavky? Alebo máte doma najmenšie deti a radi by ste s nimi robili aktivity, ktoré podporia ich vývoj? Máme pre vás tip: vymyslite svojim ratolestiam úlohy, v ktorých budú môcť zapojiť vlastné zručnosti. Samozrejme, iné úlohy budú vhodné pre ročné dieťa a iné pre trojročné. Preto musíte dobre mienené námety pre rodičov a úlohy prispôsobiť. Dôležité je zistiť, aké sú zručnosti dieťaťa podľa veku a zamyslite sa, akými činnosťami či hrou ich ešte viac rozvinúť. Tak napríklad – štvorročné dieťa by malo zvládnuť maľovať so štetcom. Aby si túto zručnosť rozvíjalo, pripravte mu maliarsky kútik. Ak máte dieťa vo veku 6 rokov, malo by byť už schopné natrieť si chlebík či naliať vodu do pohára – skvelou aktivitou teda môže byť, ako ho zapojíte do prípravy raňajok či večere.

Viete byť kreatívni a inšpiratívni? Päť aktivít ako dobré námety pre rodičov proti nude a nečinnosti detí.

Recyklujte a hrajte sa

Viesť deti k recyklovaniu a rozvíjať popritom ich tvorivosť? Dá sa to. A dokonca veľmi jednoducho. Stačí, ak na hru využijete všetko to, čo máte doma. Prázdne škatule, vrchnáky z fliaš, zvyšky starých látok – toto všetko vie poslúžiť na vytvorenie krásnych diel, doplnkov do domácnosti či detskej izby. Namiesto kupovania nových vecí môžete s deťmi vytvoriť vlastný, originálny kúsok alebo hračku. Prípadne sa skúste pozrieť na tie veci, ktoré už dosluhujú, prípadne majú nejakú chybičku krásy. Navrhnite, ako ich môžete zachrániť, aby ešte poslúžili? Touto aktivitou veľa naučíte svoje deti a zároveň sa skvele zabavíte.

Zdroj foto: freepik.com