Rok Martina Kukučína: výzva pre mladých literátov a hľadačov umeleckého slova


4307   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Martina Kukučína

V tomto roku si slovenská kultúrna verejnosť pripomína 160. výročie narodenia Martina Kukučína, zakladateľa modernej literárnej prózy. Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne pripravilo viacero podujatí k jubileu spisovateľa pod spoločným menovateľom –  Rok Martina Kukučína.

Jubileum spisovateľa si pripomenie Oravské kultúrne stredisko, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a to hneď niekoľkými aktivitami. Pod jedným názvom – Rok Martina Kukučína sa uskutočnia v spolupráci s obcou Jasenová, rodiska Martina Kukučína, ako aj s ďalšími partnermi tri rôzne podujatia. Prvým, ktoré už bolo vyhlásené, je 17. ročník celoštátnej literárnej súťaže mladých autorov – Mladá slovenská poviedka 2020. Súťaž je venovaná práve Kukučínovi. Zapojiť sa do nej môžu autori od 11 do 30 rokov s dosiaľ nepublikovanou prácou; termín je do 30. júna. Slávnostné vyhodnotenie bude v októbri tohto roka.

Neprehliadnite:
Oravská galéria prezentuje tvorbu 2 súčasných umelcov so vzťahom k Poľsku

Spisovateľovi, jasenovskému rodákovi, budú patriť aj 4. Richtárske dni obce Jasenová, ktoré sa uskutočnia 11. a 12. júna 2020. Jasenovčania si pri tejto príležitosti súčasne  pripomenú aj 700. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Mozaiku Kukučínovho roka do tretice doplní na jeseň interaktívna vedomostná súťaž pre školákov. Po vlaňajšom úspechu podobnej súťaže Po stopách P. O. Hviezdoslava budú žiaci – zástupcovia škôl hľadať miesta súvisiace s pobytom a tvorbou Martina Kukučína.

Rok Martina Kukučína

Na nich dostanú konkrétne súťažné úlohy a otázky. Práve získané odpovede budú dôležité pri záverečnom riešení rébusu. Pre víťaznú školu je pripravená odmena – celodenný výlet.

Viac infornácií nájdete na:

www.osvetadk.sk